Czynnik zakaźny a zaraźliwy

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Paulinas
Posty: 5
Rejestracja: 9 maja 2010, o 13:09

Czynnik zakaźny a zaraźliwy

Post autor: Paulinas »

Witam,

Szukałam w różnych książkach oraz Internecie i nie mogę znaleźć Czy znalazłby się ktoś mądry i powiedziałby mi czym się między sobą różnią jak się przenoszą itp

Z góry dziękuje za odpowiedź:)
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Czynnik zakaźny a zaraźliwy

Post autor: karteczka88 »

Czynnik zakaźny to patogen, którego wniknięcie do organizmu wywołuje chorobę w postaci objawowej lub bezobjawowej.

Zaraźliwe czynniki biologiczne są pasożytami (rzadziej symbiontami) w szerokim znaczeniu tego słowa. Mogą one powodować choroby lub być niepatogenne. Jeśli czynnik biologiczny wnikający do organizmu przełamuje jego mechanizmy obronne, kolonizuje go i rozwija się w nim (zwykle powodując różnego rodzaju objawy chorobowe), mówimy o zakażeniu (łac. infectio). Zdolność patogennego czynnika biologicznego do zarażania osobników zdrowych określa się mianem zaraźliwości choroby (łac. contagiositas). Zarażenie czynnikiem niepatogennym powoduje, że zarażony organizm staje się tylko jego nosicielem.
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości