DIC PZO

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: DIC PZO

Post autor: planapo »

wstawiam tutaj bo warto w jednym temacie zbierac info odnosnie naszego DIC. jak cos jeszcze macie to tu wrzucajcie, wiem ze bylo jeszcze opisowe porownanie glowic MPI ale juz niestety nie pamietam gdzie.
JohnyM pisze:MPI-2 nie ma śruby mikro, trzeba patrzeć przez bertrandta dla odczytania skali. MPI-3 jest minimalnie wyższa i ma już śrubę mikro. MPI-5 została lepiej dostosowana do planachromatów PZO przez zwiększenie regulacji pryzmatu Wollastona. Nikon i Zeiss posły na drożyznę przez usunięcie regulacji pryzmatu a produkcję dla każdego obiektywu dedykowanego szkiełka (choć system na 00 właśnie mógłby się popisać bezproblemową regulacją pionową). Porównanie PZO DIC i olympus DIC (BXxx) - powiedziałbym, że PZO znacznie bardziej zaawansowane, ale jakość to samo. Różnice wynikają raczej z klasy optyki. Największa wada PZO to że UPI znacznie ogranicza max pole widzenia (Zresztą PZO nie przewidywało większego) a z DIC olympusa i nasadką USWTR jest poprostu imponująco (FN PZO 17, FN Olympusa 27.).

Szczelinówka służy do pomiarów w polu jednorodnym, prążkowym i dyferencjalnym (DIC). KPI2 służy do obserwacji jakościowej i pomiarów metodą dyferencjalną. Kompensatory w Kpi2 są ustawione fabrycznie.
Cała regulacja w UPI sprowadza się do regulacji pryzmatu wollastona (góra-dół) do takiego położenia, żeby pole widzenia miało jednorodne tło.
JohnyM

Re: DIC PZO

Post autor: JohnyM »

Ive managed to obtain hmc with printed modulator. Three strips: one almost black, one dark gray and one transparent plus slit condenser from upi set. But for me its pointless cause of dic superior resolution, and only aplicable for strongly birefringence in sample (and i also prefer plas dic or phase contrast or my interphako for them, rather then hmc).
But its fine for homemade poor man dic". Simply print adequate modulator and put it on last objective lens (not every lens will work with this method) and make slit filter (from two razor blades or simply print it) for condenser filter carrier.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: DIC PZO

Post autor: LoginPiotrusia »

Czy ja dobrze posumowałem różne dyskusje dot. UPI PZO, a mianowicie:

- do ładnego, plastycznego DIC w obserwacjach biologicznych wystarczą mi KPI-2, MPI-3, polaryzatory i achromaty.
- kondensor szczelinowy oraz obiektywy polaryzacyjne PZO nie będą mi do powyższego potrzebne.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

[Link] DIC PZO

Post autor: winkwink »

planapo pisze:wiem ze bylo jeszcze opisowe porownanie glowic MPI ale juz niestety nie pamietam gdzie.
tutaj:
porownanie-g-owic-mpi5-i-mpi2-pzo-vt48217.htm
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: DIC PZO

Post autor: winkwink »

A czy ktoś się orientuje i może w przystępny sposób opisać działanie obiektywów PI wraz z kondensorem szczelinowym? Do czego można ich użyć w codziennej praktyce?
JohnyM

Re: DIC PZO

Post autor: JohnyM »

Już gdzieś to tutaj na forum opisywałem. To samo co dic, tylko masz gorszą rozdzielczość i rozdwojony obraz. Ewentualnie zamiast dicalike może być pole prążkowe.
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: berkut123 »

allegro 5083216226

nie widzę na zdjęciach polaryzatora, jak dla mnie nie jest kompletny
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: LoginPiotrusia »

W sumie jest to zestaw do DIC a nie polaryzacji, a do tego polaryzator jest zbędny - tak czytałem gdzieś tu na forum. ale mogę się mylić.
JohnyM

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: JohnyM »

Kontrast interferencyjno - POLARYZACYJNY
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: LoginPiotrusia »

OK, myślałem, że DIC to Differential Interference Contrast, zaś słowo polaryzacja występuje w UPI. Moja angielszczyzna się kłania
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: berkut123 »

Polaryzator ma mocowanie na „jaskółczy ogon” , może być montowany do „kondensora szczelinowego” i KP12, na forum są zdjęcia tego filtra polaryzacyjnego , (z kondesorem szczelinowym i kondesorem KP12).
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: LoginPiotrusia »

O. I teraz jest dla mnie wszystko jasne

berkut123, gdzieś tu na forum czytałem, że DICa na MPI można uzyskać na dowolnym kondensorze. Rozumiem, że w takim razie tam też należy zamontować polaryzator.
Konkretnie ten ze szczelinowego, czy dowolny? A jeśli dowolny, to dowolny dowolny", czyli również fotograficzny? Albo np. z zestawu polaryzacyjnego LOMO?
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: berkut123 »

Nie wiem jak uzyskać obraz DIC ( plastyczny kolorowy obraz z „cieniami”) przy pomocy dowolnego kondesora z polaryzatorem.
W kondesorze KP12 ustawiasz tarczę od „powiększenia” 10, 20, 40, 100 i do niego ustawiasz odpowiedni obiektyw na rewolwerze. Jak przekręcę tarczę od „powiekszeń” w KP12 na 0 to jest polaryzacja albo jasne pole.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość