Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: ulala »

miodzio pisze:Ja kiedyś słyszałem, szkła kontaktowe mogą zmienić sztucznie kolor
zmieniają. kupujesz zabarwione szkło i masz
Oqń
Posty: 27
Rejestracja: 27 cze 2008, o 16:28

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: Oqń »

a moja jedna koleżanka ma jedno oko niebieskie a drugie do połowy niebieskie a drugą połowę ma brązową czym to może być spowodowane
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: yeast »

niepełną ekspresją cechy, mutacją somatyczna itp.
kolorowooka
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2009, o 00:22

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: kolorowooka »

mam lewe niebieskie oko a prawe brazowe, moi rodzice maja niebieskie, wiec to najwyrazniej po babciodziedziczylam brazowe oko.
p.s. ale w żadnym wypadku nie czuję sięzmutowana")
Przemekder
Posty: 19
Rejestracja: 13 kwie 2009, o 11:20

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: Przemekder »

Również przez uszkodzenie. Na przykład przebicie tęczówka zmienia kolor ale po pewnym czasie kiedy uszkodzenie nie jest aż tak duże może wrócić dawny kolor
nel6660
Posty: 4
Rejestracja: 27 kwie 2009, o 16:22

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: nel6660 »

Kolor tęczówki może zmienić się również z wiekiem. Wystarczy że porównacie swoje zdjęcia z okresu niemowlęcego z dzisiejszymi xd. W moim przypadku zmiana zaszła z brązu na ciemną zieleń. Niby mała różnicaale jednak.
klamra
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2009, o 13:19

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: klamra »

też mam heterochromię.moje lewe oko jest niebieskie a prawe brązowe.jak byłam mała oko niebieskie było zielone.spotkałam się już z różnymi opiniami na ten temat.zazwyczaj pozytywnymi większości ludziom się to podoba, uważają że jest to bardzo oryginalne.nie przeszkadza mi to że tak mam.tzn kiedyś przeszkadzało ale już przestało, bo stwierdziłam że nie jest to takie złe. Najciekawsze jest jednak to ze nigdy nie spotkałam żadnej osoby o tej samej wadzie, a chciałabym zobaczyć jak to wygląda takz boku
Danas
Posty: 117
Rejestracja: 23 gru 2008, o 17:36

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: Danas »

Ja tam się nie znam, jakie są podstawy genetyczne tego, czy może właśnie to nie problem genów tylko środowiska i przypadku, ale w praktyce zwróćcie uwagę, jak się dzieci rodzą to wszystkie mają błękitne oczy, a kolor się zmienia w ciągu najbliższego czasu. Jak ktoś ma nierówne oczy to to w tym czasie nie wiedzieć czemu (bynajmniej ja nie wiem) musiało się jakoś niesymetrycznie zmienić. A w ciągu życia kolor oczu ulega delikatnym zmianom i to raczej jest powszechne, czyli całkiem normalne.
mrowek
Posty: 41
Rejestracja: 26 lis 2008, o 18:17

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: mrowek »

Ja przy urodzeniu miałem brązowe, teraz piwne

Co ciekawe, moi rodzice mają niebieskie oczy razem z moją jedną siostrą natomiast druga ma zielone

I nie pisać że ktos tu jest cudzy i wieje sąsiadem bo wszyscy sa za podobni
Fois

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: Fois »

Danas pisze:ale w praktyce zwróćcie uwagę, jak się dzieci rodzą to wszystkie mają błękitne oczy
Nieprawda wiele osób tak ma, ale nie wszystkie.
sodek pisze:Ja przy urodzeniu miałem brązowe, teraz piwne
No właśnie, ja miałam czarne, a z czasem zmieniły kolor i się rozjaśniły i teraz mam brązowe. MoŻe nie jakaś wielka róŻnica, ale zawsze
Czytałam kiedyś, Że kolor tęczówki, zmienia się takŻe w zaleŻności od diety. Dokładniej to moŻe nie tyle kolor co odcień. Podobno tęczówki rozjaśniają się gdy człowiek odŻywia się zdrowo (ja? ), a ciemnieją jeśli odŻywia się nieprawidłowo.
Danas
Posty: 117
Rejestracja: 23 gru 2008, o 17:36

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: Danas »

Fois pisze:Danas napisał/a:
ale w praktyce zwróćcie uwagę, jak się dzieci rodzą to wszystkie mają błękitne oczy

Nieprawda wiele osób tak ma, ale nie wszystkie.
sodek napisał/a:
Ja przy urodzeniu miałem brązowe, teraz piwne

No właśnie, ja miałam czarne,
pierwsze słyszę, wasi rodzice są pewni ? Muszę sobie załatwić kontakt z jakąś położną i się zapytać
Fois

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: Fois »

Danas pisze:pierwsze słyszę, wasi rodzice są pewni ?
Tak są
Poszukałam nawet inf o tym dlaczego większość osób twierdzi, Że wszystkie dzieci maja niebieskie oczy po urodzeniu i to wynika chyba tylko z tego, Że niewielki % osób ma inne niŻ niebieskie, nie wiem, ale mają:)
ladybanan
Posty: 16
Rejestracja: 20 maja 2009, o 21:09

Re: Dlaczego niektórzy ludzie mają tęczówki w różnych kolorach?

Post autor: ladybanan »

Fois pisze:Czytałam kiedyś, że kolor tęczówki, zmienia się także w zależności od diety. Dokładniej to może nie tyle kolor co odcień. Podobno tęczówki rozjaśniają się gdy człowiek odżywia się zdrowo (ja? ), a ciemnieją jeśli odżywia się nieprawidłowo.
Ciemnieją brdzo u nałogowych palaczy Więc nie ma się co łudzić że niesamowite czarne oczy u Tego Boskiego Chłopaka to akurat zaleta

Kiedyś słyszałam, że jeśli człowiek ma oczy różnego koloru tzn. że pochłonął swojego bliźniaka. Drastyczne ciut. Jak myślicie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość