Domowe wykonanie kompensatorów

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
o_l_0
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 09:13

Domowe wykonanie kompensatorów

Post autor: o_l_0 »

Witam wszytkich uzytkowników forum,

Jak dotąd byłem użytkownikiem tylko odwróconych mikroskopów metalograficznych. Po tym jak przypadkiem odkryłem to forum postanowiłem trochę pobawić się mikroskopami prześwietleniowymi i poobserwować biologiczny mikroświat.
Przeglądając to forum zdobyłem cenne praktyczne informacje i stałem się szczęśliwym posiadaczem Biolara (rekomendacje użytkowników forum).

Nie chcąc tylko korzystać z informacji zawartych na forum chciałem podzielić się z użytkownikami jak domowym sposobem wykonać płytki opóźniające (kompensatory). Na forum jest sposób z płytą CD ale może to komuś się przyda.

Potrzebne komponenty:
- mika (muskowit) w postaci bloków, płytek (największy problem z dostaniem) – mikowe płytki izolacyjne można dostać w sklepach elektronicznych lub np.

Kod: Zaznacz cały

continentaltrade.com.pl/Articles/view/280/mika-blokowa
- cienkie płytki szklane np. szkiełka podstawkowe
- klej UV do szkła
- mikrometr

1) Pocieniać płytkę miki na żądaną grubość usuwając kolejno cieniutkie warstewki miki kontrolują grubość mikrometrem. Mika posiada idealną łupliwość i bez problemu dzieli się na bardzo cieniutkie płytki. Podejmując kila prób można otrzymać płytkę o żądanej grubości z dokładnością większą niż +/- 5 µm.

Grubości płytki dla:
falówki (kompensator λ) – 106-118 µm
półfalówki (kompensator λ/2) – 61 µm
ćwierćfalówki (kompensator λ/4) – 37 µm
(patrz arkusz Excela)

Po pocienieniu sprawdzamy dzianie płytki umieszczając ją pomiędzy skrzyżowany analizator i polaryzator.
Dla światła białego falówka w okularze powinna dać kolor podobny do fioletu.
półfalowka – szaro-pomarańczowy
ćwierćfalówka – szary
(patrz wykres Michel Levy)

Największą różnorodność kolorów daje falówka. Można użyć płytek o innych grubościach otrzymując inne kolory interferencyjne. Dla zainteresowanych więcej informacji na temat działania filtrów opóźniających w książce: Tadeusz Penkala - Optyka Kryształów (bez problemów ściągnięcia w PDFie). W książce pana Pluty jest tylko niewielka ilość informacji na ten temat.

2) Płytkę mikową następnie zabezpieczamy np. szkiełkami podstawkowymi sklejając wszystko klejem do szkła UV (staramy się usunąć jak najwięcej pęcherzy powietrza).
(Można też spróbować zalaminować ale nie sprawdzałem tej metody.)

3) Po utwardzeniu kleju delikatnie odcinamy nożykiem nadmiar miki a brzegi szlifujemy papierem ściernym.

Występujące naturalnie w mice lub wytworzone w innych operacjach delaminacje nie wpływają znacząco na działanie filtra. Jednak filtr bez delaminacji i pęcherzy powietrza wygląda jak fabryczny. Wykonane przeze mnie filtry falowe dają identyczne kolory interferencyjne jak firmowa falówka.

Poniżej kilka fotek przybliżających proces wykonania.

-
Pozdrawiam
Mika (muskowit) w postaci płytki
Mika (muskowit) w postaci płytki
Sposób podziału miki na cieńsze płytki
Sposób podziału miki na cieńsze płytki
Przygotowanie do sklejenia
Przygotowanie do sklejenia
Przykład wykonanej gotowej falówki
Przykład wykonanej gotowej falówki
Widoczne delaminacje w krysztale miki
Widoczne delaminacje w krysztale miki
Wykres Michael'a Levy'iego do określania kolorów interfernecyjnych.
Wykres Michael'a Levy'iego do określania kolorów interfernecyjnych.
Dwójłomność.xls index=
Załączniki
Dwójłomność.xls
Arkusz do wyliczania grubości płytek z miki
(26.5 KiB) Pobrany 113 razy
JohnyM

Re: Domowe wykonanie kompensatorów

Post autor: JohnyM »

Super temat! Mi do tej pory udawało się jedynie uzyskać efekt zbliżony do ćwierćfalówki z naturalnego muskowitu i zbliżony do falówki przy pomocy kwarcu. W pewnym momencie stwierdziłem, że to nie na moje zdolności manualne i jednak warto zainwestować w fabryczne, gdzie mam ściśle określone osie i filtr interferencyjny - tym bardziej gratuluję.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Domowe wykonanie kompensatorów

Post autor: planapo »

Swietnie! Dzieki za wniesienie kolejnego patentu do bazy (:
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Domowe wykonanie kompensatorów

Post autor: Pickul »

Kawał dobrej roboty
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości