Doświadczenie roślina wodna

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Adamcio121
Posty: 3
Rejestracja: 26 wrz 2014, o 16:05

Doświadczenie roślina wodna

Post autor: Adamcio121 »

Witam mam pytanie, dziś na teście spotkałem się z następującym doświadczeniem.
Probówka wypełniona wodą z umieszczoną w niej w całości jakąś roślinką wodną( tak, że roślinka była całkowicie w niej zanurzona) i zatkana korkiem ale tak, że zostało jeszcze troche pustego miejsca i było ono podpisane jako powietrze. Probówka była wystawiona na działanie promieni słonecznych
I pytanko brzmiało co się zmieni po jakimś tam czasie
a) objętość gazów
b) ilość wody
c) skład gazów

Jakbyście na to odpowiedzieli? Pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Doświadczenie roślina wodna

Post autor: AnnaWP »

a jak myślisz?
Jaki proces tam obserwują?
Adamcio121
Posty: 3
Rejestracja: 26 wrz 2014, o 16:05

Re: Doświadczenie roślina wodna

Post autor: Adamcio121 »

wydaje mi się, że na pewno ilość wody, która się zmniejszy, ponieważ roślina będzie z niej korzystać w procesie fotosyntezy, jednocześnie ZWIĘKSZY się objętość gazów bo oprócz powietrza będzie jeszcze obecny tlen (uboczny produkt fotosyntezy). Zastanawiałem się nad składem gazów ale w powietrzu mamy argon tlen dwutlenek węgla itp. więc jak wydzieli się tlen dodatkowo to skład powietrza się nie zmieni, zmieni się tylko ilość poszczególnych składników. Uważacie, że wszystko ok jest w tej mojej dedukcji?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Doświadczenie roślina wodna

Post autor: AnnaWP »

objętość gazów na pewno, bo CO2 lepiej rozpuszcza się w wodzie niż tlen.
Tlen szybko wysyci wodę i zacznie wydzielać się w postaci bąbelków

skład jest również ilościowy, mieszanina 99%A i 1% B różni się w mojej opinii składem niż 1%A i 99%B. Ale można tu się zastanawiać - ew. upewnić się czy chodzi o skład jakościowy czy ilościowy
b - ilość wody zmieni się w sposób niezauważalny - woda jest również substratem procesów, poza tym aby wydzielić 22 dm3 tlenu potrzebujemy zaledwie 2 mole wody - czyli ile? 36 g?
Adamcio121
Posty: 3
Rejestracja: 26 wrz 2014, o 16:05

Re: Doświadczenie roślina wodna

Post autor: Adamcio121 »

dziękuję bardzo za odpowiedź, myślę, że dzięki niej w razie czego będę mógł się wykłócać Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości