Drażniące zapachy?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Paidpal
Posty: 3
Rejestracja: 2 sty 2011, o 11:06

Drażniące zapachy?

Post autor: Paidpal »

Witam.

Mam bardzo ubogą wiedzę z biologii, więc nie bardzo wiem nawet w jakim dziale umieścić swoje pytanie - proszę moderatora o przeniesienie do właściwego, jeśl ten nim nie jest.

Natomiast pytanie które chciałem zadać.

Wiadomo że są zapachy, które w różny sposób wpływają na organizm człowieka, to ma chyba związek z toksykologią. Mnie interesują substancje wydzielające zapach (w mniejszym lub większym natężeniu), który podrażnia (albo stymuluje) śluzówkę nosa. Co mam na myśli? Nie jest to może najsmaczniejsze opisanie problemu, ale działa jak wyrwanie sobie włosa z nosa - w ciągu sekundy w nosie robi się wilgotno. Może ktoś mi pomóc tego typu substancje zlokalizować"?

I pytanie dodatkowe - czy tego typu substancje są bezpieczne, tzn nie uzależniają, nie powodują trwałych uszkodzeń śluzówki, oczywiście zakładając, że nie wąchamy ich 24 godziny na dobę?

Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
91red91
Posty: 271
Rejestracja: 18 kwie 2008, o 21:58

Re: Drażniące zapachy?

Post autor: 91red91 »

nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. W jaki celu chcesz stymulować śluzówkę nosa?
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: Drażniące zapachy?

Post autor: Tau »

Jedyne co mi przychodzi na myśl to substancje zwiększające przepuszczalność czyli jeden z obajwów kataru, jednak do tej pory uczyli mnie jak zmniejszać przepuszczalność lub wysuszać śluzówkę nosa, a nie powodować, że jak to określiłeś: robi się wilgotno w nosie. O ile dobrze zrozumiałem temat, a tak po podobnie jak kolega wyżej?

Po co chcesz stymulować śluzówkę nosa?
Paidpal
Posty: 3
Rejestracja: 2 sty 2011, o 11:06

Re: Drażniące zapachy?

Post autor: Paidpal »

Tau pisze:Jedyne co mi przychodzi na myśl to substancje zwiększające przepuszczalność czyli jeden z obajwów kataru, jednak do tej pory uczyli mnie jak zmniejszać przepuszczalność lub wysuszać śluzówkę nosa, a nie powodować, że jak to określiłeś: robi się wilgotno w nosie. O ile dobrze zrozumiałem temat, a tak po podobnie jak kolega wyżej?

Po co chcesz stymulować śluzówkę nosa?

Chwilowo niestety nie mogę powiedzieć do czego mi to potrzebne, natomiast wygląda na to że udało mi się wyjaśnić na czym rzecz polega, bo google coś tam przebąkuje na temat substancji zwiększających przepuszczalność".

Może Ty albo ktoś inny będzie miał na ten temat więcej informacji? Bedę bardzo wdzięczny!
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Drażniące zapachy?

Post autor: yeast »

Czosnek/cebula, ale to raczej kontaktowo niż na sam zapach.
Paidpal
Posty: 3
Rejestracja: 2 sty 2011, o 11:06

Re: Drażniące zapachy?

Post autor: Paidpal »

Witam

Ponawiam temat.

Za czosnek/cebulę dziękuję, ale właśnie chodzi żeby odbywało się to tylko pod wpływem samego zapachu. W ciągu swojego życia natykałem się na różne preparaty / medykamenty / środki chemiczne, które dawały tego typu efekt (tzw lanie się z nosa), ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie.

Może będzie ktoś miał sugestie?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości