Drosophila - mapa chromosomowa

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
gosia

Re: Drosophila - mapa chromosomowa

Post autor: gosia »

U muszku owocowej Drosophila melanogaster stwierdzono następujące częstotliwości występowania crossing-over

GEN GEN Procent crossing-over
bi ec 1.4
bi fa 3.9
wi ec 4.0
wi fa 1.5

Jaka jest kolejność ułoŻenia tych genow w chromosomie?

Prosze pomóŻcie wiem tylko Że im wieksza odległosc tym czestsze crossing over ale kompletnie nie wiem jak ugryźć to zadanie:(
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Drosophila - mapa chromosomowa

Post autor: tagitsu »

Wydaje mi się, że będzie to : ec, bi, wi, fa
gosia

Re: Drosophila - mapa chromosomowa

Post autor: gosia »

tagitsu pisze:Wydaje mi się, Że będzie to : ec, bi, wi, fa
a potrafisz moŻe mi to wytłumaczyc czemu tak a nie np bi-ec-fa-wi:(koleŻnka ma tak jak napisałam i kompletnie nie wiem dlaczego:(
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Drosophila - mapa chromosomowa

Post autor: Sil »

ec bi wi fa? Raczej nie. Dlaczego? Gdyby geny były ułożone w ten sposób, to odległość bi wi dałoby się policzyć tak:
wi ec- bi ec,
albo tak:
bi fa- wi fa,
ale wyniki tych obliczeń wychodzą różne, a powinny się zgadzać.
W ustawieniu bi ec fa wi chyba wszystko gra.
gosia

Re: Drosophila - mapa chromosomowa

Post autor: gosia »

Kod: Zaznacz cały

[quote="Sil"]ec bi wi fa? Raczej nie. Dlaczego? Gdyby geny były ułoŻone w ten sposób, to odległość bi wi dałoby się policzyć tak:
wi ec- bi ec,  
albo tak:
bi fa- wi fa,
ale wyniki tych obliczeń wychodzą róŻne, a powinny się zgadzać.
W ustawieniu bi ec fa wi chyba wszystko gra.[/quote]

więc odpowiedź prawidłowa to bi-ec-fa-wi. Nadal nie rozumiem dlaczego i jak to liczycie?narazie nauczyciel zdązyl nam podać przed dzwonkiem prawidłową odpowiedź a tłumaczyć bedzie w przyszłą srode więc jesli bedziecie tacy mili i wytłumaczycie mi to.:)

Jak obliczać to w jakiejs kolejnosci czy jakP od najwiekszej odległosci do najmniejszej?
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Drosophila - mapa chromosomowa

Post autor: tagitsu »

Ja to sobie rozrysowałam na osi, ale widocznie wyszedł mi zły wynik, dlatego lepiej jak wytłumaczy Ci to ktoś kto miał dobry wynik ^_^
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Drosophila - mapa chromosomowa

Post autor: Sil »

Ja szczerze mówiąc rozwiązuję takie zadania sposobemnieoficjalnym Jeśli genów jest mało, to da się zrobić. Jeśli jest ich więcej, to nie rozwiązuję
Odległości między genami bi ec i wi fa są najmniejsze, stąd można wyciągnąć wniosek, że leżą blisko siebie tworząc pary. Teraz problemem jest już tylko ułożenie tych par względem siebie. Zakładając, że para bi ec jest pierwsza możliwości takiego ułożenia są cztery:
bi ec wi fa,
bi ec fa wi,
ec bi wi fa,
ec bi fa wi.
Pierwsza para odpada, bo odległość miedzy środkowymi genami musiałaby być większa niż między pierwszym a ostatnim, a to nielogiczne. W drugiej parze wszystko gra, a reszty już nie trzeba sprawdzać. Mam nadzieję, że nie namieszałem za bardzo. Jeśli nawypisywałem głupot, to mnie porpawcie
gosia

Re: Drosophila - mapa chromosomowa

Post autor: gosia »

Kod: Zaznacz cały

bi ec wi fa,
bi ec fa wi,
ec bi wi fa,
ec bi fa wi.
Pierwsza para odpada, bo odległość miedzy środkowymi genami musiałaby być większa niŻ między pierwszym a ostatnim, a to nielogiczne. W drugiej parze wszystko gra, a reszty juŻ nie trzeba sprawdzać. :) 
Dzieki wielkie za wytłumaczenie:))tak na logike to rzeczywiscie nie jest takie trudne:D
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Drosophila - mapa chromosomowa

Post autor: Sil »

Proszę Możliwe, że jest na to jakiś wzór, ale tak też można sobie poradzić
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości