Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: Iwus »

Aby poprawić wyniki w nauce lub pracy, wystarczy zdrzemnąć się nawet w ciągu dnia. Tak twierdzą naukowcy z nowojorskiego uniwersytetu.


Grupę ochotników poddano testom pamięciowym. Mieli oni zapamiętać serie par wyrazów. To, jak wiele zapamiętali, sprawdzano najpierw Po godzinie, a potem po sześciu godzinach sprawdzano, ile zapamiętali. W trakcie nadania część z uczestników zdrzemnęło się ok. godzinę. I właśnie te osoby uzyskały w późniejszym teście wyniki lepsze o 15 procent niż ci, którzy nie drzemali.


Korzystajmy więc z drzemki w ciągu dnia, ale wcześniej spróbujmy się czegoś nauczyć.
interia
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: malwka »

ooo sper uwielbiam popołudniowe drzemki, a teraz nie będę miała wyrzutów sumienia, że śpię zamiast się uczyć a zazwyczaj usypiam po szkole jak się uczę. czyli hihi lepiej zapamiętuje ale będę miała fajną wymówkę
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: Anex »

No tak jak się uczy wieczorem to po nocy rano się najwięcej pamięta, a propo drzemki w dzień ja nie mogę, bo potem nie moge spać w nocy, ale nauka wieczorem zostaje.
venty

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: venty »

wow :shock: no spoko Że poprawia w jakimś tam stopiniu pamięć- w ten sposob szybciej zapamiętujemy tylko Że ja mam inny problem :( bo gdy przychodze ze szkoly to od razu mi sie chce spac i nie mam nawet sily otworzyc plecaka wiec sie nie uczy na początku i nie mam co w drzemce zapamiętać :!: hehe a potem jak wstaje. a to zazwyczaj po 3 godz. to nie mam sily Żeby odrobić lekcje. co dopiero mowic o uczeniu sie :-D :x 8)
porfiria
Posty: 70
Rejestracja: 11 gru 2006, o 19:51

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: porfiria »

Drzemka po nauce to świetna sprawa. Nie raz zdarzało mi się wpaść na rozwiązanie jakiegoś zadania tudzież zagadnienia właśnie podczas snu
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: Aniaww »

Neurolog na wykładzie o pracy mózgu powiedział, że ogólnie sen umożliwia usystematyzowanie informacji przyswojonych w ciągu dnia, umożliwia też przełamanie pewnych toków myślenia i stworzenie nowych. Dlatego często po śnie lub wręcz we śnie otrzymujemy odpowiedź na szukane pytanie, jak było z diabłami i benzenem
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: Iwus »

Aniaww pisze: sen umożliwia usystematyzowanie informacji przyswojonych w ciągu dnia, umożliwia też przełamanie pewnych toków myślenia i stworzenie nowych.
Co za dużo to niezdrowo,gdy śpimy zbyt wiele czujemy sie ospali i zmęczeni.Nie przesadzajmyz tymi drzemkami.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: Aniaww »

jak ze wszystkim - złoty środek. Ale zarwanie nocki przed egzaminem może mieć gorszy skutek niż kilka godzin mniej nauki i kilka godzin snu.
Poza tym na tym wykładzie mówiono raczej o śnie, a nie drzemkach. Takim nocnym snie.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: tin »

Tematowi snu jest juz poświecony jeden temat.

Tam tez pisałem o dokumencie na National Geographic poświeconemu wpływowi snu na pamięc:
tin pisze:Naukowo jest udowodnione, że o 50% zwiększa sie zdolność zapamiętywania jeśli sie wyśpimy(podczas snu tworzy sie wiele połączeń w sieci neuronów, tworząc asocjacje między poszczególnymi wspomnieniami)
porfiria
Posty: 70
Rejestracja: 11 gru 2006, o 19:51

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: porfiria »

Dobrym sposobem na efektywniejszą naukę jest również robienie sobie co godzinę ok. piętnastominutowej przerwy na ćwiczenia ruchowe, im intensywniejsze, tym lepsze (polecambrzuszki oraz pompki). Kora mózgowa otrzymuje wtedy świeżą dawkę tlenu i glukozy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapamiętać więcej, niż gdy parę godzin siedzimy kołkiem przy biurku. Pomijam fakt, iż jest to dużo zdrowszy sposób na odegnanie snu, niż kolejny kubek kawy
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: tin »

Naukowo udowodnione jest, że mózg ludzki nie jest w stanie skupić się na dłużej niż 5-8 minut. Każdy z was może sam zaobserwować, ze podczas nauki nagle podziwiacie ściane, krajobraz za oknem zamiast w zeszyt. Wystarczy jednak pół minuty rozluźnienia, aby zabrać się do nauki na kolejne 5-8 minut. Dlatego warto poświęcić ta minutę na relaks mózgu, aby móc w spokoju trawić kolejne strony.
Pozatym czy zastanawialiście się dlaczego w szkole lekcja trwa 45 minut Odpowiedź jest prosta. Takie jest optimum skupienia mózgu na jedej dziedzinie. Dlatego po upływie tego czasu zaleca sie zmiane na dziedzinę przeciwną(np. po fizyce-historia). W ten sposób wykorzystuje się maxymalnie zasoby mózgu.
Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Aby zwiększyć wydajność nauki, przy powrocie do przedmiotu(bo jednak wiekszości osób 45 min nie wystarczy na nauke danego przdmiotu) należy zrobić szybka(max.10 min.) powtórke tego co nauczyliście sie poprzednio. Taki matrix
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: fimona »

to na studiach wspaniale sprawdza sie system 45 minutowy.szczegolnie na 5 godzinnych wykladach

i moje pytanie: jak zmusisc sie do wstania po 20 minutach drzemania, kiedy wystapuje taka sytuacja, ze jak juz zasne, to nie chce mi sie wstawac przez 2h.
mario425
Posty: 118
Rejestracja: 8 wrz 2006, o 22:48

Re: Drzemka poprawia zdolności pamięciowe mózgu

Post autor: mario425 »

Dokładnie tak jak wyżej Jak już usnę to wstanę - jak się wyśpię
Podziwiam osoby, które idą spać o 22, a wstają o 4 rano i się uczą. Ja bym w życiu tak nie wstał
Poza tym jeśli o mnie chodzi, to faktycznie jak człowiek jest wyspany to lepiej się uczy. Ale co do robienia sobie przerw co godzinę. nigdy w życiu.
Dla mnie każda przerwa w nauce to drugie tyle, żeby się potem od nowa skoncentrować Wolę się uczyć 10godzin bez przerwy (no z przerwami na jedzenie) i potem skończyć, niż robić sobie co godzinę przerwę. To mnie zbytnio rozprasza.
A w moim przypadku nauka w ósmej godzinie jak tak samo efektywna jak w pierwszejltalbo nawet większa:D. Tylko, że mnie nogi bolą, bo się uczę na chodząco
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości