Dwie strzałki w reakcji

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Dwie strzałki w reakcji

Post autor: anulkax7 »

Cześć.

Może mi ktoś wymienić, w których reakcjach powinniśmy stosować dwie strzałki? Mniej więcej się orientuję, ale chciałabym wiedzieć konkretnie, w których, bo nigdy nie wiadomo, co Wielka Komisja Egzaminacyjna uzna za błąd.

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Zahara
Posty: 211
Rejestracja: 26 lut 2010, o 11:31

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: Zahara »

moim zdaniem lepiej zawsze pisc jedna, za brak jednej jesli wymagane sa dwie nie odejmuja pkt. Ale dwie w przypadku r-cji gdzie nie ustala sie stan ro-gi to blad. Pisz jedna wszedzie lepiej
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: Medycyna Lwów »

oczywiście że za to odejmują bo to jest gigantyczny błąd, jeżeli ktoś tego nie rozumie to nie wróże powodzenia na maturze
Reakcje odwracalne mają 2 strzałki - chyba na etapie 2 tygodni do matury je znasz, bo jakoś b.dużo to ich nie jest (hydroliza, estryfikacja, dysocjacja słabych elektrolitów itp.)
Awatar użytkownika
Zahara
Posty: 211
Rejestracja: 26 lut 2010, o 11:31

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: Zahara »

"Za napisanie wzorów strukturalnych zamiast wzorów półstrukturalnych (grupowych) nie odejmuje się punktów.
Zapis „↓”, „↑” w równaniach reakcji nie jest wymagany.
W równaniach reakcji, w których ustala się stan równowagi, brak „⇄” nie powoduje utraty punktów.
Elementy odpowiedzi umieszczone w nawiasach nie są wymagane."

to jest cytat z klucza, wiec jak to wkoncu jest? nie chce byc madrzejsza od klucza ale szczerze mowiac to juz nie mam nerwow.
biber
Posty: 110
Rejestracja: 20 sty 2009, o 13:22

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: biber »

Różnie może być lepiej zawsze pisać jak się jest pewnym bo co to szkodzi. Nigdy nie wiadomo co komisja uzna za stosowne.

Reakcji przy których piszemy dwie strzałki nie ma dużo, także co to za problem.
Awatar użytkownika
PalmaKokosowa
Posty: 1116
Rejestracja: 21 lis 2008, o 13:29

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: PalmaKokosowa »

jakaś dziewczyna tu na forum pisała, że miała wgląd do pracy i jej właśnie za zapisanie 1 strzałki, gdzie miały być dwie, odjęli punkt
a z resztą, jak Kamil wspomniał, to tylko kilka reakcji, więc lepiej nie kusić losu
Dali
Posty: 160
Rejestracja: 1 paź 2009, o 18:06

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: Dali »

Widzę wszyscy wiedzą lepiej od klucza
agnika
Posty: 317
Rejestracja: 26 lip 2008, o 19:02

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: agnika »

2 strzalek nie tzreba pisac na bank, ja mialam wszedzie po 1 i wszystko uznali gwarantuje
MartaPe
Posty: 26
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 19:56

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: MartaPe »

W komentarzach do wyników z poprzednich lat było wyraźnie napisane, że nie wiemy kiedy trzeba stos ile strzałek i ze leciały za to pkt-y.
Mandarynka
Posty: 357
Rejestracja: 23 cze 2009, o 13:33

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: Mandarynka »

W tym roku są zmiany: Brak strzałki, brak punktu. tak przynajmniej twierdza ludziska z CKE
Awatar użytkownika
oszka
Posty: 622
Rejestracja: 19 lip 2009, o 13:10

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: oszka »

Mandarynka pisze:W tym roku są zmiany: Brak strzałki, brak punktu. tak przynajmniej twierdza ludziska z CKE
toż to cholerna dyskryminacja !
amrodo
Posty: 45
Rejestracja: 1 lis 2008, o 14:47

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: amrodo »

A czy mogłby ktos wymienic wszystkie rodzaje reakcji w ktorych bedzie sie pisalo dwie strzałki?
Awatar użytkownika
kwiatinho
Posty: 69
Rejestracja: 30 lip 2008, o 09:57

Re: Dwie strzałki w reakcji

Post autor: kwiatinho »

Ja osobiście słyszałem, że wytyczne do sprawdzania na Śląsku są takie iż 2 strzałki muszą KONIECZNIE się znaleźć w reakcji estryfikacji oraz piękny katalizator H2SO4 inaczej -1pkt. jak zapytałem o resztę to Pani powiedziała, że już nie patrzą.

Śląsk, my stawiamy na Estry!"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości