Dym

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Dominik111
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2015, o 13:47

Dym

Post autor: Dominik111 »

Witam
Szukam substancji które po wymieszaniu ze sb wywołają reakcje, w której powstanie spora ilość gęstego, nietrującego dymu.

Chodzi o to żeby nie trzeba było podpala tych substancji.
Dym najlepiej jak by uwolnił się szybko i nie musi być długo widoczny min. ok 20-30s.Dym może być kolorowy ale nie musi

Czy takie coś jest w ogóle możliwe ?
Proszę o pomoc mam na wykonanie miesiąc potrzebne na chemie.

Z góry dzięki.

Pozdrawiam
Dominik
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Dym

Post autor: Adax82 »

Dominik111,
Polskie przysłowie ( mądrze ) powiada: nie ma dymu bez ognia". Co oznacza, że jest tu jakaś sprawa w kwestii podpalania. Ale jak już upierasz się przy dymie bez podpalania to masz tu kilka opcji:
1. Weź trochę jodu i podgrzewaj: zobaczysz dym w kolorze fioletowym, a niczego nie trzeba było podpalać.
2. Weź butelkę z HCl oraz butelkę z roztworem NH3 w H2O ( woda amoniakalna np. 25% ). Skieruj opary obu substancji tak, żeby zmieszały się. Powstanie biały dym". Nie ma tu mowy o żadnym płomieniu.
3. Zrób mieszaninę składającą się z pyłu cynkowego, tlenku cynku oraz zmoczoną czterochlorkiem węgla i przyłóż do takiej mieszaniny rozżarzony gwóźdź. Dostaniesz mnóstwo ( białego ) dymu i żadnego płomienia.
4. Na bazie pkt. 2 wprowadza się różne związki, które zabarwiają dym na kolor czerwony, niebieski lub zielony.

p.s. dymu w pkt. 3 i 4 jest bardzo, bardzo dużo - trzeba będzie ewakuować widownię.
Dominik111
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2015, o 13:47

Re: Dym

Post autor: Dominik111 »

Dzięki za pomoc mam jeszcze trochę czasu to popróbuję i wybiorę.

Pokazy bd na zewnątrz więc nie powinno być problemu z ilością dymu
Dominik111
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2015, o 13:47

Re: Dym

Post autor: Dominik111 »

A jeszcze co do ptk3 jakie proporcje należy dać ?
Dominik111
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2015, o 13:47

Re: Dym

Post autor: Dominik111 »

sorry że wszystko oddzielnie ale przychodzą mi pytania do głowy a nie wiem jak edytować swój wcześniejszy post

A więc jeszcze jedno pytanie do ptk 3 czy to nie bd toksyczne ?
i skąd wziąć składniki potrzebne do tego doświadczenia ?
i jaka musi być mniej więcej temperatura tego gwoździa ?
Chodzi mi o jakiś sprawdzony sklep internetowy.

I co myślicie o takim doświadczeniu
Składniki:
- Czterochlorek węgla
- Chloran(V) potasu
- Tlenek magnezu
- Tlenek cynku
- Pył cynkowy
- Sacharoza
- Magnez
Wykonanie:
25 g pyłu cynkowego
20 g tlenku cynku
5 g tlenku magnezu
Wszystkie suche składniki dokładnie ze sobą mieszamy. Następnie pipetą odmierzamy 35 ml Czterochlorku węgla. Po półgodzinie do odpalenia świecy użyjemy wiórek magnezowych i mieszanki Chloranu(V) potasu i sacharozy w proporcji 1:1. Podpalamy i obserwujemy efekt.

I przyszedł mi na myśl jeszcze jeden pomysł czy istnieje substancja która pod wpływem uderzenia wybucha ? Nie musi być to duży wyburz oczywiście.
Powiedzmy że do jajka plastikowego wsypuję jakąś substancję i rzucam tym o ziemie i następuje wybuch.
Jest takie co możliwe czy już za bardzo fantazja mnie ponosi ?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Dym

Post autor: Adax82 »

Dominik111,
"Wszystko jest dla ludzi - myślących oczywiście!
To, że wbrew oczywistemu twierdzeniu: pamiętaj chemiku młody zawsze wlewaj kwas do wody potrafię wlać wodę do kwasu w taki sposób, żeby nie zrobić sobie kuku - oznacza to tyle tylko, że należy mieć sporą dozę wyobraźni przy posługiwaniu się substancjami niebezpiecznymi. To, że posługując się substancjami krańcowo wybuchowymi tylko dwa razy oparzyłem się dość niegroźnie - zawdzięczam tak swojej wyobraźni jak i respektowi co do prowadzonych przeze mnie doświadczeń.
Jeśli musisz eksperymentować to rób to z należną uwagą. Mam obawy, że chcesz bawić się chloranem potasu i magnezem - to już wróży konkretne zagrożenie.
Co do Twojego pytania czy produkty spalania są toksyczne. Wszystko jest toksyczne jeśli jest w nadmiarze. Nawet sól czy cukier. Ale te konkretne produkty reakcji nie są trujące.
Są substancje ( silnie wybuchowe ), które eksplodują nie tylko pod wpływem uderzenia o podłogę, ale poprzez silne klaśnięcie w dłonie ( wywołującą falę uderzeniową, dostateczną do zainicjowania reakcji wybuchu ). Ale sorry, nie jesteś na tym etapie.
Dominik111
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2015, o 13:47

Re: Dym

Post autor: Dominik111 »

Wiem już że nie jestem na tym etapie czytałem na internecie o tym i takie substancje mogą wybuchnąć nawet pod wpływem wtrząsu i sb odpuściłem bo nie chce zrobić sb krzywdy tylko mieć lepszą ocene chemii a to nie jest tego warte dlatego wykorzystam którąś z ktwoich reakcji.

Pozdrawiam
mlawnik
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 21:21

[Film] Dym

Post autor: mlawnik »

Woda utleniona i tlenek manganu?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości