Dziedziczenie cech po dziadkach

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
hydroxyzinum
Posty: 1
Rejestracja: 4 maja 2011, o 10:56

Dziedziczenie cech po dziadkach

Post autor: hydroxyzinum »

Witam, ostatnio obiło mi się o uszy, że sporo cech przechodzi na dziecko z dziadków. Tutaj pojawia się moje pytanie, mój jeden dziadek zmarł na raka trzustki w wieku 75 lat, drugi natomiast jeszcze żyje, ma się dobrze (może lekkie problemy z nadciśnieniem), jaka jest szansa, że odziedziczyłem geny po dziadku który zmarł na raka, a jaka że po zdrowym dziadku? W przypadku odziedziczenia wadliwych genów czy choroba wystąpi mniej więcej w tym samym wieku, wcześniej, później czy może w ogóle nie wystąpić? Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam )
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Dziedziczenie cech po dziadkach

Post autor: malgosi35 »

od 0% do 50%
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Dziedziczenie cech po dziadkach

Post autor: AnnaWP »

W przypadku nowotworów nie ma ścisłego dziedziczenia - dziedziczy się pewien potencjał, pewne wyższe lub niższe ryzyko. Dużo zależy od trybu życia i innych czynników. Dodatkowo sądzę, że nie jest to prosta jednogenowa krzyżówka, lecz dotyczy kilku niezależnych cech: np. białek kontroli cyklu lub innych. Dlatego ja nie podjęłabym się takiego szacowania.

Każde z nas jest obarczone pewnymi zagrożeniami, ale nie poświęcaj im za dużo uwagi, lepiej pożyj sobie spokojnie, zadbaj o siebie i spróbuj być radosnym, to Ci posłuży lepiej niż zamartwianie o procentowe ryzyko.
Awatar użytkownika
mufinka
Posty: 57
Rejestracja: 8 sie 2010, o 20:28

Re: Dziedziczenie cech po dziadkach

Post autor: mufinka »

Trafiłam tutaj przez przypadek, ale w sumie to mam podobną sytuację. Babcia ze strony mamy i dziadek ze strony taty umarli na raka. Przyznam, że też czasami zastanawiam się czy ryzyko zachorowania jest u mnie podwyższone.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Dziedziczenie cech po dziadkach

Post autor: AnnaWP »

Tak. Lekarz w czasie wywiadu zwykle zbiera informacje o chorobach w rodzinie i jest to ważna informacja.
Jednak podwyższone ryzyko nie oznacza żadnego wyroku. Dbaj o siebie, nie pal i jedz zdrowo (chociaż przyzwoicie). No i pytanie jaki to był przypadek raka, jeśli np. piersi lub szyjki, to należy zadbać o profilaktyczne badania. Warto podejść do lekarza i porozmawiać o możliwej profilaktyce, lekarze to często sensowni ludzie i naprawdę mogą poradzić coś mądrego.

Ja wiem, że moja rodzina jest obciążona jaskrą, więc robię już teraz co jakiś czas badanie oczu.
MarzenaH
Posty: 13
Rejestracja: 27 wrz 2015, o 20:13

Re: Dziedziczenie cech po dziadkach

Post autor: MarzenaH »

Najlepiej wykonać badanie genetyczne na obeckość mutacji CDKN2A. Przynajmniej będziesz miał pewność.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość