Dziedziczenie genów sprzężonych

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
tttt
Posty: 1
Rejestracja: 25 lis 2017, o 22:47

Dziedziczenie genów sprzężonych

Post autor: tttt »

Mam pytanie na temat dziedziczenia genów sprzężonych.

Miałem zadanie w stylu: skrzyżowano dwie homozygoty kwiatów, z czego jeden miał czerwone płatki i pomarszczone nasiona, a drugi białe płatki i gładkie nasiona. W drugim pokoleniu otrzymano jedynie kwiaty o czerwonych płatkach i pomarszczonych nasionach. Po skrzyżowaniu ze sobą osobników z drugiego pokolenia otrzymano 90 osobników o czerwonych płatkach i pomarszczonych nasionach, 88 osobników o białych płatkach i gładkich nasionach, 11 o czerwonych płatkach i gładkich nasionach i 10 o białych płatkach i pomarszczonych nasionach.

No i dobra, rozumiem że geny sprzężone, więc w pierwszym pokoleniu AB/AB i ab/ab, w drugim AB/ab i tu się zaczyną schody.

Bo rozumiem że osobnik AB/ab wytworzy gamety AB i ab - w większej ilości, a w mniejszej ilości - aB i Ab. Ale przecież jeśli skrzyżujemy dwa takie osobniki, to będziemy mieć wszystkie możliwości: AB/AB, AB/ab, AB/aB, AB/Ab, ab/ab, ab/aB, ab/Ab, aB/Ab, więc i tak osobników o czerwonych płatkach i pomarszczonych nasionach powinno być więcej, prawda?

Proszę o wyjaśnienie bo albo ja jestem upośledzony i czegoś nie rozumiem albo to zadanie jest źle skonstruowane.
tttt2
Posty: 2
Rejestracja: 2 gru 2017, o 17:29

Re: Dziedziczenie genów sprzężonych

Post autor: tttt2 »

WIELKIE DZIĘKI ZA POMOC NAPRAWDĘ DOCENIAM KAŻDEGO JEDNEGO KTÓRY ODPOWIEDZIAŁ
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości