dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: Batha »

wiadomo, że oczy piwne są dominujące, a niebieskie recesywne. A jak to jest z zielonymi, szarym i czarnymi? i skąd się biorą różne odcienie? CZy jest to cehca kumulatywna? Czy mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?
Ostatnio zmieniony 28 maja 2008, o 23:54 przez Batha, łącznie zmieniany 2 razy.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: Korczaszko »

za dziedziczenie barwy oczu odpowiedzialnych jest kilka genów, ale w zadaniach to sie upraszcza to tylko zadania ćwiczeniowe (tak mówila moja biolożka)

Też miałam ten problem co Ty
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: onlyma »

Moja koleżanka ma oczy naturalnie chyba zielone a w jednym ma piwną plamkę tak na 1/6 oka. Hmmm. Ciekawe jak jej się mogło tak zrobić
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: Korczaszko »

barwa oczu zależy od ilości melaniny, więc tam gdzie jest plamka ma pewniepieprzyka
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: _Marcin_ »

batha pisze:wiadomo, że oczy piwne są dominujące, a niebieskie recesywne. A jak to jest z zielonymi, szarym i czarnymi? i skąd się biorą różne odcienie? CZy jest to cehca kumulatywna? Czy mógłby mi to ktoś wytłumaczyć?
Dziedziczenie barwy oczów, ich kształtu i umiejscowienia ma charakter poligenowy,
za ich barwę odpowiada wiele genów i ich alleli.
Wiadomo że kolor brązowy dominuje nad zielonym i niebieskim.Zielony dominuje ponadto nad niebieskim.W zależności który dominuje taki wychodzi kolor oczu(za każdą barwę
odpowiadają chyba conajmiej 2 geny ale nie jestem tego pewny).
Kolory mieszane powstają może na skutekuśrednienia ilości melaniny w tęczówce.
Warto przeczytać ten artykuł

Kod: Zaznacz cały

biotechnolog.pl/news-747.htm
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: Batha »

a jak to jest, że niektórym kolor oczu zmienia się z wiekiem?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: malgosi35 »

kolor oczu nie zmiena się. Może man przybyć z wiekem zmian barwnikowych na tęczówce, jednak zasadnczy kolor oczu pozostaje
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: Batha »

kolor oczu nie zmiena się. Może man przybyć z wiekem zmian barwnikowych na tęczówce, jednak zasadnczy kolor oczu pozostaje
to obejmuje też zmianę z niebieskiego przez szary na zielony?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: malgosi35 »

batha pisze:to obejmuje też zmianę z niebieskiego przez szary na zielony?
takie coś możemy zaobserwować tylko u małego dziecka - niemowlęta często mają błękitne oczy, a potem obserwujemy zwiększanie ekspresji genów.
u dorosłych nie jest to raczej możlwe.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: Batha »

a u 7 latki?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: yeast »

Wszystkie koty jako kocięta mają niebieskie oczy, potem się to zmienia. Generalnie efekt ciemnienia oczu i włosów z wiekiem dotyczy i ludzi i zwierząt (wielu ludzi, szczególnie w Polsce rodzi się ako blondyni, a potem staje się szatynami). U koni za to spotyka się coś odwrotnego - większość siwków rodzi się czarna albo ciemnoszara. Zastanawiam się skąd się te zjawiska biorą.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: Aniaww »

Niebieskie, a właściwie szaroniebieskie oczy u noworodków to cecha stała i nie związana z późniejszym kolorem oczu. Ma to ochraniać delikatną siatkówkę przed uszkodzeniem. Każde dziecko niemal tak ma - nie jestem pewna czy bardzo ciemne oczy genetycznie uwarunkowane nie mogązatuszować barwy tego niemowlęcego barwnika.

A kolor oczu jednak może się zmieniać, szczególnie jeśli jest mało określony. Ja miałam oczy zdecydowanie bliżej piwa, nawet tak mam w dowodzie, a teraz wychodzą raczej zielonkawe. Mam nieregularny koloryt tęczówki, plamki złota, zielonego, brązowego. Proporcja tych barw daje wypadkową.

Znałam też osobę o szarych oczach, które w zależności od pory dnia robiły się bardziej niebieskie, ale to na pewno kwestia specyfiki oświetlenia.
angua'
Posty: 16
Rejestracja: 19 sty 2008, o 12:40

Re: dziedziczenie koloru oczu np. zielonego

Post autor: angua' »

Ja mam oczy raczej piwne a zdaża sie ze czasem wokół źrenic widać mi brązowe obwódki, od czego to moze zależeć bo nie zauważyłam jakiegoś szczególnego związku ze swiatłem?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości