Elektroradiologia

Wzajemne pomoc w wyborze prawidłowego kierunku studiów. Omówienie zasad rekrutacji na poszczególne uczelnie. Pomoc w adaptacji i nauce na studiach.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Elektroradiologia

Post autor: Nitka »

Ostatnio natknęłam się na taki kierunek, jednak niewiele informacji mogłam o nim znaleźć. Może ktoś studiuje albo ma znajomych, którzy studiują? Przyznam się, że mnie nawet zaciekawił. Ktoś mógłby coś więcej o nim napisać?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Elektroradiologia

Post autor: Padre Morf »

Zdjęcia robisz

napisz dokładnie co Cie interesuje to podpytam naszych radiologów
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Elektroradiologia

Post autor: Medycyna Lwów »

koleżanki z akademika są na tym - one są zadowolone, jednak praca to robienei zdjeć rtg głonie, właczanie tomografu, rezonansu itp., ekg, testy wysiłkwoe mogą robić, czyli bardziej obsługa maszyn. Zdjęc nie opisują, robi to radiolog.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Elektroradiologia

Post autor: Nitka »

Jako że naprawdę niewiele wiem zarówno o takiej pracy jak i ścieżce do niej prowadzącej, to interesuje mnie chyba wszystko

Zacznijmy od studiów, nie interesuje mnie studium. Pewnie przeważa na nich fizyka, skoro ma się do czynienia z urządzeniami? Wiadomo, że są studia cięższe i lżejsze Z poprzedniego posta wnioskuję, że jest pewna różnica między elektroradiologiem a radiologiem, nie tylko w nazwie. Przeczytałam też w internecie, że praca elektroradiologa jest dość niebezpieczna, gdyż ma się do czynienia z promieniowaniem jonizującym itd. Czyli generalnie jest to po prostu obsługa pewnej aparatury medycznej i wykonywanie zdjęć? No i praca w szpitalu czy jakiejś klinice. Jak wyglądają zarobki?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Elektroradiologia

Post autor: Padre Morf »

Zacznijmy od studiów, nie interesuje mnie studium.
zarówno po studiach jak i po studium masz takie same uprawnienia. Tak samo jest np. z ratownictwem medycznym.
Nitka pisze:Pewnie przeważa na nich fizyka, skoro ma się do czynienia z urządzeniami?
Musisz znać budowę urządzeń, zasadę działania itd. Jest na studiach przedmiot o nazwieaparatura medyczna i tam takich rzeczy uczą.
Nitka pisze:Z poprzedniego posta wnioskuję, że jest pewna różnica między elektroradiologiem a radiologiem, nie tylko w nazwie.
radiolog=lekarz specjalista w radiologii i diagnostyce obrazowej. To on interpretuje i opisuje wyniki badań np. zdjęć RTG, CT, MRI.
Nitka pisze:Przeczytałam też w internecie, że praca elektroradiologa jest dość niebezpieczna, gdyż ma się do czynienia z promieniowaniem jonizującym itd.
Praca nie jest niebezpieczna jeśli przestrzega sie zaleceń tzw. ochrony radiologicznej. Są odpowiednie przepisy w tej sprawie - określają one jak powinny być zbudowane okreslone pracownie (ołów w ścianach itd), jakie są środki ochrony osobistej, jaki powinien być czas pracy radiologa i elektroradiologa i multum innych rzeczy.
Nitka pisze:Czyli generalnie jest to po prostu obsługa pewnej aparatury medycznej i wykonywanie zdjęć?
Ogólnie mówiąc tak.
warkat
Posty: 10
Rejestracja: 9 sie 2008, o 15:05

Re: Elektroradiologia

Post autor: warkat »

technik elektroradiologii obsuguje aparature medyczną taką jak aparat RTG, EKG, EEG,EMG, TK-tomograf komputerowy, MRI-rezomans magnetyczny, spirometr, audiograf,aparaturę do radioterapii.

[ Dodano: Sob Sie 09, 2008 18:16 ]
Zadaniem technika w pracowni rtg, mr, tk jest wykonanie zdjecia, lekarze radiolodzy natomiast te zdjecia pisują.
Praca technika w zakładzie radipterapp polega na napromienianiu pacjenta chorego na nowotwór.
Pracujac w promieniowaniu jonizującym w pracowni RTG, TK, Zakładzie Radioterapii jestes narażona jedynie na promieniowanie rozproszone(o tym sie dowiesz w szkole:-D), chyba że nie przestrzegasz zasad ochrony radiologicznej. Technik w trakcie badania przebywa w nastawni.
W przypadku ekg-badanie serca, eeg-badanie mózgu, emg-badanie mięśni, spirmetrii- badanie płuc,badanie rezonansem mag. nie masz styczności z promieniowaniem.

[ Dodano: Sob Sie 09, 2008 18:30 ]
Ja skończyłam 2 letnie Studium Medyczne w Radomiu, pracuję jako technik radioterapii w Centrum Onkologii w Warszawie.W studium przygotowują ię do pracy bardziej pod kontem praktycznym masz więcej styczności z pacjentem . Studia są zazwyczaj 3 letnie zaoczne, licencjackie jak np. na AM w warszawie i trzeba miec 2 lata stazu pracy. Chyba ze zdecydujesz sie na studia dzienne 5 letnie kierunek zdrowie publiczne , specjalizacja:Elektroradiologia.Uprawnienia sa po obu tych szkołach takie same.
Fizyki sie nie lękaj jest do przeżycia,wiecej jest anatommi-to podstawa i przedmiotów zawodowych.
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Re: Elektroradiologia

Post autor: ewitka_18 »

a na jakie zarobi moze liczyc elektroradiolog po AM z licencjatem?
warkat
Posty: 10
Rejestracja: 9 sie 2008, o 15:05

Re: Elektroradiologia

Post autor: warkat »

to zalezy w jakim szpitalu pracujesz, w wiekszosci szpitali zaboobki ustala dyrektor szpitala.Na klasycznym rtg zarobki sa uzaleznione od wyrobiomyh godzin i ilosci dyżurów.Teoretycznie technicy jak narazie pracuja 5 godz(moze sie to zmienic od nowego roku na 7.35)Technik na rtg zatabia około 1.200-1.500.Wyższe zarobki sa na Hemodynamice i radioterapii powyzej 2000.W warszawie na Radioterapii pracuje sie od pon doo piatku po 5 godz.w sb sa dyzury.
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Re: Elektroradiologia

Post autor: ewitka_18 »

a żeby pracowac na Hemodynamice i radioterapii jakie warunki trzeba spełnic?
warkat
Posty: 10
Rejestracja: 9 sie 2008, o 15:05

Re: Elektroradiologia

Post autor: warkat »

musisz posiadać dyplom technika elektroradiologii,taki tytuł przysługuje ci po ukończeniu np 2 letniego Studium Medycznego.
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Re: Elektroradiologia

Post autor: ewitka_18 »

no to widze, ze technik elektroradiologii moze zarobic wiecej niz absolwent akademii medycznej, nawet z magisterka, ale paradoks, to po co isc na studia
warkat
Posty: 10
Rejestracja: 9 sie 2008, o 15:05

Re: Elektroradiologia

Post autor: warkat »

no co ty, zawsze warto studiowac.U mnie w pracy są osoby które maja licencjat z elektro i mgr.Wszystko zależy od tego czy masz chęci i pieniązki na studia. Pozdrawiam
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Re: Elektroradiologia

Post autor: ewitka_18 »

ile dokladnie pracuje godzin dziennie elektroradiolog? tylko 5? to naprawde malo,przy takiej liczbie godzin pensja 2000zł to całkiem sporo.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości