erytrocyty ptaków

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: WojtekB »

Pablo pisze:Hmm.to jaki ma człowiek?
Pablo pisze:u człowieka 100-120 dni
Sądzę, że dość wysoki, bo musi przecież dostarczać energii największej jegobroni jaką jest mózg.

[ Dodano: Pią Maj 02, 2008 10:06 ]
ale metabolizm człowieka nie jest porównywalny z metabolizmem ptaka

[ Dodano: Pią Maj 02, 2008 13:27 ]
Przystosowania do szybszego metabolizmu występują także w budowie biochemicznej krwi. Krew ptaków posiada znacznie większą liczbę erytrocytów. Dodatkowo erytrocyty te są mniejsze a ich hemoglobina wykazuje słabe powinowactwo tlenowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu oddawanie tlenu jest znacznie szybsze. Kolejnym skutkiem tego mechanizmu jest podniesienie temperatury ciała ptaka. Jest ona w porównaniu do innych kręgowców bardzo wysoka , gdyż dochodzi nawet 45 stopni Celsjusza.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: yeast »

Myślę, że fakt, że ptasie erytrocyty mają jądra jest po prostu odzwierciedleniem tego, że ich przodkowie tak mieli i jakoś nie przydarzyła się mutacja (albo nie było konieczne jej utrwalenie), która by im pozwoliła to jądro zgubić.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: Jakusz »

Myślę, że fakt, że ptasie erytrocyty mają jądra jest po prostu odzwierciedleniem tego, że ich przodkowie tak mieli i jakoś nie przydarzyła się mutacja (albo nie było konieczne jej utrwalenie), która by im pozwoliła to jądro zgubić.
Zgadzam, się. Odziedziczyły to po prostu po gadach, a ssaki wykształciły zupełnie nową cechę. To tak jakby, zapytać, dlaczego słonie nie mają skrzydeł, albo długiej szyi.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: Astacus »

Ssaki mają erytrocyty bez jądra, dzięki czemu krwinki te mogą przenosić o około 20% więcej tlenu niż gdyby to jądro posiadały. Zmiana ta była najwidoczniej u nich potrzebna bo są to organizmy o dużym metaboliźmie. U ptaków z racji, że wystepuje podwójne oddychanie erytrocyty nie muszą być przystosowane do przenoszenia aż takich ilości tlenu jak u ssaków, bo zaopatywują organizm w ten pierwiastek, bez przerwy i nie odczuwając strat energetycznych. Dlatego nie wyzbyły się jądra komórkowego w toku ewolucyjnym bo nie było takiej potrzeby.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: WojtekB »

Atka pisze:Hej mam pytanie czy jest jakaś konkretna przyczyna tego że erytrocyty ptaków są komórkami z jąderkami ?
Może ja teraz to uporządkuje:
Ptaki odziedziczyły od gadów jądrzaste erytrocyty, które są małe oraz jest ich dużo w osoczu. Z racji tego, że u ptaków następuje podwójne oddychanie, dzięki któremu organizm ptaka jest non stop zaopatrywane w tlen, nie musiała u nich zajść redukcja jądra w erytrocycie, choć ptaki są zwierzętami o wysokim metabolizmie. W wyniku wysokiego metabolizmu, erytrocyty ptaków żyją stosunkowo krótko (u małych ptaków nawet kilkadziesiąt godzin). Erytrocyty ptaków żyją więc najkrócej niż u innymi kręgowców.
Jeżeli coś pokręciłem to proszę mnie poprawić.
Atka
Posty: 24
Rejestracja: 1 maja 2008, o 20:55

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: Atka »

Hmm pewno to racja co napisaliście, też tak myślalam ze po gadach maja to po prostu ale z drugiej strony wiedzialam ze maja tak ja ssaki szybszy metabolizm od gadow bo w koncu sa stałocieplne to pomyslalam ze jest jakas przyczyna tych krwinek z jadrem. Faktem jest tez to ze maja pneumatyczne kosci, ale chyba nie wszystkie w szkielecie, bo jesli tak to gdzie maja szpik krwiotwórczy?
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: erytrocyty ptaków

Post autor: skarabae »

Oczywiście, że nie wszystkie i te, które są spneumatyzowane nie muszą być spneumatyzowane całkowicie. Ptaki mają rzecz jasna szpik kostny, a poza tym posiadają bursa fabricii.

Mam jeszcze takie dane: czas życia erytrocytów u kury 28-35 dni, gołębia 35-45 dni, przepiórki 33-35 dni, kaczki 42 dni. Poza tym napisali też, że krótki czas życia erytrocytów u ptaków jest związany z ich wysoką temperaturą ciała i tempem przemiany materii. Co jest jasne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości