Etiolacja

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
firstelizabeth
Posty: 42
Rejestracja: 12 mar 2014, o 20:26

Etiolacja

Post autor: firstelizabeth »

Mam pytanie, jakich roślin dotyczy się etiolacja?

Czy wszystkie rośliny lepiej wydłużają swe pędy bez dostępu światła?
Kłopotliwe było dla mnie zadanie 27 z matury OKE poznań 2012.
Awatar użytkownika
flavien
Posty: 75
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 14:31

Re: Etiolacja

Post autor: flavien »

Generalnie młode siewki - tak. Można to sobie wyobrazić, że roślina myśli że jest pod ziemią i musi szybko rosnąć w górę, żeby wydostać się na oświetloną powierzchnię. Na tyle, ile wiem, to wydaje mi się, że dzieje się to za sprawą auksyn - oświetlona strona rośliny zawsze ma zahamowany wzrost. Dzięki temu rośliny wykazują fototropizm.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Etiolacja

Post autor: AnnaWP »

Nie, nie zależy to od auksyn, a przynajmniej nie w pierwszym rzędzie.
W przypadku fototropizmu sprawa wygląda inaczej.

W etiolacji zachodzi zmiana wzoru rozwoju rośliny, wynikająca z aktywności fitochromu. Polega nie tylko na wydłużaniu pędu (lub również hipokotyla), ale i na opóźnieniu rozwoju liści, zahamowania syntezy chlorofilu itd. Przerwanie ciemności oświetleniem powoduje szybką deetiolację. To jeden z elementów tzw. fotomorfogenezy.

Tak, wyjaśnienie sensu, przytoczone wyżej jest intuicyjnie poprawne. Oczywiście, wiemy, że roślina nie myśli, ale ja również tak to często wyjaśniam, dla ułatwienia.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości