Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
Ohaminus
Posty: 18
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:27

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: Ohaminus »

Możliwe, ze to tylko fragmencik. Ja oglądałam to dość dawno temu, ale pamiętam, że duże wrażenie zrobił na mnie fragment o tym, co wiedzą dzieci w wieku szkolnym i czego się uczą.
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: armistice »

Bardzo podobalo mi sie wlasnie z tego cyklu wykladow swiatecznych jak tlumaczyl ludziom/dzieciom na przykladach, ze oko wcale nie jest sladem po kreacji". Pierwszy raz zobaczylem takie cos .
arturencja
Posty: 9
Rejestracja: 11 lis 2011, o 07:36

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: arturencja »

Denerwują mnie ludzie kwestionujący ewolucję
i tłumaczą to religią
przecież oficjalna nauka Kościoła Katolickiego uznaje opis stworzenia w Biblii jako alegoria a nie dosłowny opis np. wąż jest uosobieniem zła a nie jakimś zaskrońcem, ziemia symbolem dostatku dla ludzi itp.
Żenujące że ludzie z wyższym wykształceniem uważają opis stworzenia w Biblii za dosłowny.
Tak naprawdę to wstydzą się, że pochodzą od małp
Nawet mój pan od Historii i pani od Biologii tak przyznali , a są jeszcze ci co tak uważają ale nie powiedzieli o tym
no, cóż może ludzie dorosną wreszcie
Awatar użytkownika
micamic
Posty: 13
Rejestracja: 18 lis 2010, o 22:37

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: micamic »

Lepiej pochodzić od małp niż w prostej linii od wypławka
krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: krzysiek j »

tomek_z pisze:
micamic pisze: Tylko teorią ? Należy pamiętać o różnicach w potocznym (filozoficznym) znaczeniu słowa teoria oraz jego znaczeniu naukowym, które odnosi się do spójnego systemu pojęciowego opisującego jakieś zagadnienie czyli jest proponowanym wyjaśnieniem jakiegoś empirycznego zjawiska. Wyjaśnieniem, które jest weryfikowalne naukowo.
Teoria ewolucji jest tylko teorią, gdyby nie było w niej żadnych nieścisłości i gdyby była niepodważalna bardzo szybko przekształciła by się w prawo ewolucji.
"teoria heliocentryczna a nie prawo heliocentryczne mimo niepodważalnych dowodów nazwa wciąż ta sama.
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: Bartek_DST »

arturencja, Ja tam od Małpy nie pochodze
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: AnnaWP »

Ano nie - dzisiejsze małpy to nasi kuzyni, pochodzimy od wspólnego przodka. Ale fakt jest faktem - nauka nie zna żadnych argumentów falsyfikujących teorię ewolucji - dlatego funkcjonuje jako teoria, a nie luźna hipoteza. Jedyne pseudo-argumenty są fabrykowane przez fanatyków religijnych.
Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: Magda93 »

Ewolucja jest oczywiście udowodnionym faktem, mam jednak pytanie, co do pierwszego postu w tym temacie.
Autor napisał, że studenci w 21 wieku nie wiedza o tym, ze nie istnieją brakujace ogniwa. Jestem studentką biologii i choc ewolucjonizm bede miala w nastepnym semestrze, to zarówno do matury jak i np. na zoologii słyszalam o brakujących ogniwach, nie negowano tego. Czy moglabym zatem poprosic o jakis artykuł (w jezyku polskim) na ten temat? Chyba, ze była to ironia wzgledem kreacjonistów, wg których brakujące ogniwa nie istnieją i nie istniały, to przepraszam za pomyłkę
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: AnnaWP »

Nazwa brakujące ogniwo lub ogniwo pośrednie sugeruje, że jest coś pomiędzy. Np. pół pies, płazo-gad itd. Stąd ignoranci oczekują krokodylo-kur albo żabo-karpi.

Znamy np. dwa gatunki, uznane za spokrewnione w linii prostej: przodek X gatunku Y.

Znajdujemy gatunek Z, który jest po X, ale przed Y. Nie powiemy, że to ogniwo pośrednie, ale po prostu:
Gatunek X uległ specjacji w gatunek Z, a potem w Y. Czyli mamy 3 gatunki, żaden z nich nie jest pośrednim, a sobie właściwym.

Co więcej, granica między gatunkami jest płynna - gdybyśmy ustawili obok siebie np. matki w kolejnych pokoleniach, trudno byłoby określić, która należy do X, a jej córka już do Z.

Fanatycy odpowiadają na opisywanie nowych gatunków w liniach filogenetycznych, że nie uzupełnia się luk, a generuje nowe. W przykładzie XZY powiedzą, że teraz potrzebujemy aż dwa ogniwa pośrednie, bo gatunek Z nie jest ogniwem, a gatunkiem, osobnym i indywidualnym. Ich roszczenia dotyczące potrzeby znajdywania ogniw pośrednich są tylko po to, aby negować kolejne opisywane gatunki i domagać się tych właściwych - które oczywiście nie istnieją, dla fanatyka nawet bardzo czytelna linia rozwojowa będzie niewystarczająca. Po prostu nie chcą dać się przekonać.

W sumie to my jesteśmy gatunkiem pośrednim między H. erectus a naszym następcą - o ile będziemy mieli tyle szczęścia, że doczekamy się następców.
Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: Magda93 »

Czyli brakujące ogniwa istniały i istnieją, a są nimi gatunki pomiędzy jednym a drugim, i same brakujące ogniwa też są gatunkamki?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: AnnaWP »

Tak. Każdy gatunek jest ogniwem. Istnieje ciągłość kolejnych ogniw między każdym gatunkiem a tym jednym, pierwszym przodkiem - ancestralną pra-komórką.
W miarę opisywania kolejnych wymarłych gatunków, których naprawdę znamy mnóstwo, zmniejsza się liczba brakujących ogniw na rzecz znanych ogniw".

Problem w tym, że to nie jest do końca ewolucyjne myślenie, a jeszcze większy z tym, że kreacjonista i tak nie zrozumie tego.
naniulka
Posty: 5
Rejestracja: 23 kwie 2013, o 08:53

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: naniulka »

jest to trochę skomplikowane, faktycznie najgorzej, jak się trafi kreacjonista literalnie traktujący Księgę Rodzaju
genaktiv
Posty: 45
Rejestracja: 9 mar 2012, o 10:19

Re: Ewolucja człowieka, inwolucja myślenia

Post autor: genaktiv »

Może kogoś to zainteresuje: artykuły z Evolution: Education and Outreach są dostępne za darmo link.springer.com/journal/12052
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości