Ewolucja

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
PaYo
Posty: 3
Rejestracja: 8 sty 2015, o 17:18

Ewolucja

Post autor: PaYo »

Witam, poruszany prze zemnie temat jest tak rozległy ze się nie zdziwię ze będzie miał dziesiątki stron. Tylko pytanie teraz brzmi, do którego poddziału go dać : )

Otóż mniej więcej wiem jak działa ewolucja, miałem o niej zagadnienia w gimnazjum i chyba całkiem fajnie mi wychodziło dzielenie genotypów.

Tylko mam pewne wątpliwości co do samej zasady działania ewolucji. mianowicie

wielokrotnie w TV mówi się ze jeden organizm sprawia ze drugi sie do niego dostosowuje. Mianowicie lampart ma silne żeby to lania (albo daniel) ma dlugie nogi aby przed nim uciec. Jak to jest ze mutacje się wypełniają.

drugim jest nieredukowalny organ. jak np. oko

Doskonale zdawał sobie sprawę z tego stanu rzeczy już Darwin:

Gdyby można było wykazać, że istnieje jakikolwiek złożony narząd, który w żaden sposób nie mógł powstać wskutek następstwa wielu drobnych modyfikacji, moja teoria kompletnie by się załamała. (s. 151)

no i trzeci. Co się dzieje z tymi wszystkimi blednymi mutacjami? wiadomo ze 99 mutacji jest błędnych a tylko 1% bylby zdatny do zycia. Czyli powinniśmy mieć wysyp takich potworków"

a tak to ich nie widać. Gdybyśmy ograniczali się w tym momencie tylko do doboru naturalnego okazuje się ze KAŻDY gatunek z blednie dobranym genem musiałby wyginąć! Chyba ze istnieje jakiś inny dobór naturalny zawiadamiający genami.


pomijam to ze podobno już rodzą się ludzie, którym zanikają niepotrzebne organy. Jak np. wyrostek robaczkowy. SKĄD EWOLUCJA WIE ze jest nie potrzebny?
PaYo
Posty: 3
Rejestracja: 8 sty 2015, o 17:18

Re: Ewolucja

Post autor: PaYo »

Trzeba pamiętać, że im większa mutacja, tym mniej prawdopodobne, że jest ona dobroczynna dla organizmu. Nie wystarczy bowiem zmiana tylko w jakiejś jednej części organizmu. Można to zilustrować na przykładzie zmiany silnika samolotu z tłokowego na odrzutowy. Nie wystarczy zmienić silnik, trzeba przemodelować cały samolot tak, by pozostałe części samolotu pasowały do możliwości nowego silnika. Im większa mutacja, tym bardziej jest prawdopodobne, że nie będzie ona pasowała do dotychczasowej struktury lub funkcjonowania organizmu. Dlatego neodarwiniści postulują postęp ewolucyjny poprzez mutacje prowadzące do niewielkich efektów.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Ewolucja

Post autor: Larsonik »

1. Nie rozumiem, co rozumiesz przez wypełnienie się mutacji, ale polega to mniej więcej na tym, że skoro lew rozwinął swój zabójczy arsenał, to przeżywały tylko np. antylopy o najsprawniejszych odnóżach, zatem w wyniku działania doboru naturalnego po pewnym czasie większa część ich populacji posiadała takie odnóża, co z kolei doprowadziło do głodu lwów słabszych, które nie mogły ich dogonić tudzież zamordować, a więc ich śmierci - przeżyły tylko te z najwiekszymi zadatkami na killerów, co spowodowało znowu dobór antylop itd.

2. W tym wypadku należy mówić o konkretnym narządzie, ale wszystko da się wytłumaczyć. Oglądałem na yt kiedyś, jak Rysiu Dawkins tłumaczył bardzo ladnie ewolucję oka, warto poszukać. A np. taki łodzik wpadł ze swoim okiem w ślepy zaułek ewolucyjny, ponieważ żeby je polepszyć, musiałby je najpierw pogorszyć, czego ewolucja nie dopuszcza, dlatego lepszego oka już mieć nie będzie.

3. A mało jest mutantów? Fenyloketonuria, mukowiscydoza, anemia sierpowata. Nie wspominajac już o mutacjach, które powodują śmierć zarodka.
Lukas99
Posty: 74
Rejestracja: 1 wrz 2015, o 20:13

Re: Ewolucja

Post autor: Lukas99 »

Ad 1. Przeżywają tylko osobniki najlepiej dostosowane do środowiska i to ich geny zostaną przekazane potomstwu - tak działa dobór naturalny. Faworyzuje on (czyli zwiększa szanse na przeżycie i wydanie potomstwa) określone cechy (np. silniejsze pazury etc.), a inne nie.

Ad 2. Tutaj możesz znaleźć filmy o ewolucji prof. Dawkinsa, o których wspominał Larsonik:

Kod: Zaznacz cały

kwantowo.pl/2015/10/30/garsc-filmikow-o-ewolucji-richarda-dawkinsa/
Ad 3. Uwaga wstępna: To jest tylko statystyka! Jeśli na 1000 ludzi statystycznie 20 osoby są rude, to statystycznie na 100 osób powinny przypadać dwie, ale nie zawsze się tak dzieje, bo są to wartości statystyczne.


Efekty mutacji podlegają filtrowi narzucanemu przez naturalny. Nie ma mutacji błędnych, to jest swego rodzaju skrót myślowy. Efekty mutacji mogą być faworyzowane lub tez nie przez dobór naturalny. Jeśli w wyniku mutacji osobnik potomny miałby jedną rękę, byłby gorzej przystosowany do środowiska, więc szanse na jego przeżycie i wydanie potomstwa byłyby mniejsze. I to na tym polega dobór naturalny.
Jednak istnieją cechy, w stosunku do których dobór naturalny jest obojętny. Jest to np. kość ogonowa. Ani ona nie polepsza funkcjonowania osobnika, ani go nie poprawia. Natomiast co do wyrostka robaczkowego, to Bochenek mówi, iż może on pełnić funkcje narządu limfatycznego (migdałek jelitowy), jednak nie jest to sprawa do końca wyjaśniona.

Na temat ewolucji polecam ci dowolny podręcznik z biologii do liceum oraz książkę Jacka Balersteta i Karola Sabatha Podstawy ewolucjonizmu (przy czym radzę traktować ją tak jak zalecają autorzy, czyli jak opowieść, a nie jako suchy zbiór faktów). Powodzenia!
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ewolucja

Post autor: AnnaWP »

Nie istnieja organy nieredukowalnie zlozone.
Oko jest jak najbardziej redukowalne, poniewaz u roznych organizmow widzimy dzialajace oczy na roznych etapach ewolucji - od izolowanych komorek swiatloczulych, przez kubeczki, po oczy z soczewkami. Nawet u czlowieka mozna usunac niektore elementy oka, uwazane potocznie za niezbedne do widzenia, i pozostaje jakies widzenie. Szczatkowe, ale jednak. A 10% widzenia jest lepsze niz 0%, a nawet niz 9%. I tak, oczywiscie mozna tak kwantyfikowac widzenie, kwestia jest co uznamy za 100%.
markfrud
Posty: 1
Rejestracja: 12 maja 2017, o 19:53

Re: Ewolucja

Post autor: markfrud »

Dziękuję wszystkim za pomóc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości