Ewolucyjne - behawiorystyczne zachowanie

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
neuroprogramista
Posty: 8
Rejestracja: 27 lis 2014, o 15:33

Ewolucyjne - behawiorystyczne zachowanie

Post autor: neuroprogramista »

Dzień dobry,
Przepraszam, że piszę w złym dziale ale nie potrafię znaleźć ogólnego - zgodnego z moim pytanie.A więc pytanie :
Czy można użyć takiego wyrażenia :
Moje ewolucyjne/behawiorystyczne zachowanie
Czy takowe wyrażenie ma sens i może odnosić się do zachowania - w tym wypadku mojego - lub kogoś ? Czy można powiedzieć
Twoje ewolucyjne zachowanie
i ma to jakiś sens ?

Pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: ewolucyjne/behawiorystyczne zachowanie

Post autor: AnnaWP »

Moim zdaniem - nie.
Ewolucja może wyjaśnić przyczyny pewnych zachowań, próbować określić ich wpływ na tzw. fitness, ale zachowania nie można uzasadniać ewolucją.

A ciekawa jestem, o jakie zachowanie chodziło? Bo widzisz, zależnie od punktu widzenia, niektórzy uważają, że ewolucja usprawiedliwia zachowanie biorę co chcę, mam w nosie innych", ale inni - w tym i ja - uwzględniają fakt, że jesteśmy gatunkiem społecznym, w którym uczciwość i współpraca zapewniają nawet lepsze fitness.
neuroprogramista
Posty: 8
Rejestracja: 27 lis 2014, o 15:33

Re: ewolucyjne/behawiorystyczne zachowanie

Post autor: neuroprogramista »

Pani Doktor mnie źle zrozumiała.
Nie miałem na myśli usprawiedliwiania zachowania ewolucją, mi chodzi o samo sedno tego wyrażenia, czy w ogóle takowe istnieje. Można np. powiedzieć
Empatyczne zachowanie
sedno można określić jako: bycie dobrym dla innych ludzi"
tak samo
Agresywne zachowanie


sedno można określić jako: zachowania mające na celu wyrządzenie komuś krzywdy"

Te stwierdzenia są poprawne, ale czy
Behawiorystyczne zachowanie
jest poprawnym terminem. To znaczy czy istnieje jakieś sedno dla niego jak dla wcześniejszych przykładów? Zgodnie z def. z encyklopedii:
kierunek w psychologii XX w., popularny szczególnie w USA. Polega na odrzuceniu pojęcia świadomości oraz introspekcji jako metody subiektywnej i na badaniu wyłącznie bodźców bądź ich układu (sytuacji) i reakcji fizjologicznych im odpowiadających, czyli na analizie obiektywnego zachowania się człowieka lub zwierzęcia.
I czy sednem stwierdzenia behawiorystyczne zachowanie może być coś takiego :

"behawiorystyczne zachowanie to zachowanie opierające wyłącznie na bodźcach i reakcjach fizjologicznych"

Ja mam wrażenie, że skoro behawioryzm to kierunek w psychologii to raczej nie można użyć takiego stwierdzenia, ale nie dam sobie uciąć ręki dlatego chcę się upewnić
Pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: ewolucyjne/behawiorystyczne zachowanie

Post autor: AnnaWP »

Ale behawioryzm nie oznacza jakiegoś szczególnego zachowania, tak jak np. agresywne zachowanie lub apatyczne zachowanie.
Behawioryzm zakłada, że nasze zachowanie wynika z funkcjonowania mózgu. Czyli każde nasze zachowanie jest behawiorystyczne

Zgadzam się z Twoją opinią.
Ale - psychologiem nie jestem, więc może źle to interpretuję.
neuroprogramista
Posty: 8
Rejestracja: 27 lis 2014, o 15:33

Re: ewolucyjne/behawiorystyczne zachowanie

Post autor: neuroprogramista »

A więc także dotyczy się to ewolucyjnego zachowania - nie można porównać teorii biologicznej do zachowania ? Chodzi mi o w miarę dosłowne znaczenie a nie w przenośni jak pisała Pani wcześniej ( robienie tego i tamtego ponieważ tak wynika z TE )
Pozdrawiam
Marek
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: ewolucyjne/behawiorystyczne zachowanie

Post autor: AnnaWP »

Oczywiście, że nie. Każde zachowanie wynika z ewolucji, zatem ewolucyjne zachowanie to zarówno altruizm, egoizm, agresja i kooperatywność. Nie ma zbioru zachowań wynikających z ewolucji i drugiego - sprzecznego, bo każde zachowanie wynikło z ewolucji. Ostatecznie jako gatunek społeczny jesteśmy wynikiem ewolucji.

Jeżeli ktoś próbuje np. określić swoje zachowanie jako ewolucyjne, to prawdopodobnie próbuje je w taki sposób uzasadnić, być może usprawiedliwić. Jednak argumentacja jest nietrafiona.

Weźmy np. altruizm. Jest wynikiem ewolucji, bowiem zachowania altruistyczne przejawia wiele gatunków zwierząt, żyjących w grupach. Możemy je obserwować na wielu poziomach, jak adopcje sierot, dzielona opieka nad młodymi, dzielenie się pokarmem itd.
neuroprogramista
Posty: 8
Rejestracja: 27 lis 2014, o 15:33

Re: ewolucyjne/behawiorystyczne zachowanie

Post autor: neuroprogramista »

Dobrze, dziękuję bardzo za odpowiedź
Pozdrawiam
szybowiec
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwie 2016, o 10:52

Re: ewolucyjne/behawiorystyczne zachowanie

Post autor: szybowiec »

Dodam, że sformułowanie behawiorystyczne zachowanie brzmi o tyle źle, że ma aromat pleonazmu (behaviour = zachowanie).
Jeśli chodzi o strategię budowania poprawnych sformułowań, mogących pomóc Ci wybrnąć z tego problemu językowego, może być: behawiorystyczny sposób identyfikowania przyczyn zachowań", przez co należy rozumieć, że każde zachowanie z perspektywy teorii behawiorystycznej/behawioryzmu daje się objaśnić historią wzmocnień danego organizmu. B. Skinner brał pod uwagę czynnik genetyczny jako objaśniający zachowanie, ale nim się nie zajmował. Raczej był przekonany, że opis historii wzmocnień będzie bardzo efektywny w tłumaczeniu zróżnicowanego zachowania ludzkiego i będzie pozwalał na modyfikację zachowań.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości