Farmacja-czy warto?

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
Zuzia1998
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2015, o 20:17

Farmacja-czy warto?

Post autor: Zuzia1998 »

Witam wszystkich Jestem tegoroczną maturzystką, matura poszła mi dość dobrze i zastanawiam się nad rekrutacją na farmację. Niektórzy z mojego otoczenia jednak uważają, że rynek farmaceutów jest zbyt przesycony i na farmację idą ludzie, którzy nie dostali się na lekarski. Dodatkowo boję się, że nawet gdybym została przyjęta to po prostu sobie nie poradzę Stąd moje pytanie czy warto rekrutować się na farmację? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Mårran »

Musisz sobie odpowiedzieć na jedno pytanie: czy chcesz pracować w aptece. Jasne, niektórzy chcą się załapać na dobre stanowiska do firm farmaceutycznych, ale to jednak rzadkość, większość robi w aptekach. Jeśli Cię to interesuje, to wal na farmację. Jak się przyłożysz, to dasz radę, potrzebna głównie dobra pamięć
Pani Buka
nikey
Posty: 4
Rejestracja: 20 cze 2016, o 18:31

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: nikey »

Farmacja jest ciekawym kierunkiem, ale studia są bardzo ciężkie. Kończę 1 rok w Łodzi i odradzam ludziom o słabych nerwach. Jeśli zdecydujesz się na farmację, czeka Cię kucie, wiele godzin w książkach i pewnie trochę nieprzespanych nocy. Rok temu nie bardzo wierzyłam w określenia ciężki kierunek". Teraz już wiem, właściwie już od listopada wiem.
Nie chciałam iść na lekarski, a farmacja wśród wielu kierunków wydawała się być dobrym wyborem. Zrobiłam porządny research, złożyłam papiery i dostałam się. W sumie, nie żałuję, bo daje to jakąś satysfakcję. Po tym kierunku praca w aptece jest najbardziej prawdopodobną, ale z każdym rokiem możliwości jest więcej. A za granicą absolwenci farmacji z Polski są bardzo cenionymi. Ja nie nastawiam się w tej chwili na karierę naukową. Jednak z tego, co mówią znajomi z wyższych roczników, dla chcącego nic trudnego.
Faktycznie na farmacji ląduje wiele osób, którym powinęła się noga w drodze na lekarski. Niektórzy z czasem postanawiają zostać w przekonaniu, że to coś dla nich, inni, traktują kierunek jako poczekalnię, próbują poprawić maturę i jeszcze raz składają papiery na lekarski. Ale znam wiele osób, dla których farmacja jest pierwszym wyborem.
Czy sobie poradzisz? Ja myślałam, że nie dam rady, było wiele chwil zwątpienia, bo pierwszy rok serio dał się we znaki, ale podobno dalej jest już lepiej, więc próbuj.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Nitrogenium32 »

Nie powiedziałbym, że dalej jest lepiej, bo w Warszawie na II i III roku jest najgorzej, na własnej skórze się przekonuję.

Tak, na farmacji ląduje jakiś odsetek ludzi, którzy nie dostali się na lekarski, części z nich udaje się poprawić maturę, ale - niestety - części się nie udaje i akceptują to, jak jest. Jednak są też właśnie osoby, dla których Farmacja była pierwszym wyborem i nie myślą o zmianie kierunku studiów.

Z tym, czy ktoś sobie poradzi, czy nie, naprawdę różnie bywa. Pojawiają się różne przedmioty biologiczne, chemiczne, ściśle farmaceutyczne, i inne. Kwestią indywidualną jest to, jak trudny dla kogoś będzie dany przedmiot, ale nawet jeśli jakiś przedmiot nie jest dla kogoś trudny, to i tak trzeba się brać do roboty, bo materiał sam się nie opanuje. Na Farmacji nie powinno się lenić, a jak już ktoś tak robi, to z premedytacją i potem ma problem (czasami jednak ma się wystarczająco szczęścia, żeby się udało XD).

W pewnym stopniu się zgodzę z nikey, że nie jest to dobry kierunek dla ludzi o słabych nerwach, ale większość studentów się przystosowuje do tego, jak jest. Nie jest tak, jak na lekarskim, że na I roku się pracuje na rozkładających się zwłokach w smrodzie, ale z drugiej strony dużo się siedzi na zajęciach i dużo też trzeba poświęcić na naukę poza zajęciami. Te studia potrafią wykończyć fizycznie i psychicznie, ale, jak to mówią, co Cię nie zabije, to Cię wzmocni", dlatego im dalej w las, tym lepiej studenci sobie z tym wszystkim radzą.

Jeśli interesuje Cię chemia, biologia, leki etc., to śmiało wybierz Farmację Ja też się bardzo bałem, czy sobie poradzę. Wiadomo - nowe środowisko, zupełnie inny system nauczania, totalnie wyższy poziom wtajemniczenia, w większości przypadków zdala od domu. Jednak jakoś przeżyłem pierwszy rok, teraz kończę drugi, a kolejne lata miną też bardzo szybko
AkrobataCzłowiekDuch
Posty: 187
Rejestracja: 30 cze 2014, o 09:47

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: AkrobataCzłowiekDuch »

Prawda jest taka, że farmacja jest bardzo trudnym, czasochłonnym i wymagającym kierunkiem. Jest dużo zajęć praktycznych w laboratoriach, z chemii fizycznej, organicznej i analitycznej, wiele fajnych rzeczy można zobaczyć i zrobić. Potem jak już przychodzą przedmioty typowo farmaceutyczne, jest ciężej (w Poznaniu najtrudniejszy jest 3 rok), ale też są one najbardziej ciekawe. Na technologii postaci leku uczysz się o wszystkich mozliwych formach leków, a także uczysz się jak je przygotowywać, z kolei na chemii leków uczysz się o budowie i mechanizmie działania substancji leczniczych To tak w skrócie jak to wygląda od kuchni na UMP Jeśli czujesz, że to jest to co chcesz w życiu robić, jeśli jesteś gotowa na wiele poświęceń to nie wahaj się. To, że na farmacje bardzo często idą ludzie, którzy nie dostali się na lek to niestety prawda, bo farmacja jest jakąś tam alternatywą, która daje możliwość bezproblemowego znalezienia pracy w aptece po studiach i nie naraża takiego absolwenta na bezrobocie.
Zuzia1998
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2015, o 20:17

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Zuzia1998 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: alex123123 »

Tu poczytajcie. Farmacja to bardzo ciężkie studia, program przedwojenny. Wkuwanie 1000 wzorów skomlikowanych na pamięć na jeden egzamin, a po studiach ? sklep z lekami i 2300- 3500 netto . Po lekarskim zarabiaja nawet 20 tys brutto z dyzurami. Czy warto ic na farmacje NIE .
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: Piotrr »

ale ty jesteś człowieku nawiedzony. Po farmacji zarabiają pewnie i nawet po 35 tysięcy na miesiąc ci co mają swoje apteki. przecież w każdym zawodzie są skrajności
W końcu lekarz
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: alex123123 »

Ględzisz jak stara baba. Zarabiaja , jak sie uwłaszczyli na cefarmach albo założyli minisieci w latach prosperity.
magdalena_lena
Posty: 1
Rejestracja: 15 kwie 2018, o 09:47

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: magdalena_lena »

Bardzo odradzam te studia. Perspektywy po nich są coraz gorsze, praca nie jest spokojna, tyra się za dwóch jak i trzech. Praca w aptece jest bardzo nudna i słabo płatna, ciężka fizycznie i psychicznie, ludzie cię mają z nic. Spędzisz młodość najpierw będąc poniżanym na uczelni przez idiotów asystentów, a później przez wrednych klientów, starych zgorzkniałych dziadów. Jeśli widzisz swoją przyszłość w usługiwaniu takim ludziom, to może i warto. W aptece każdy myśli o przekwalifikowaniu się, od techników po kierowników. Wszyscy mają dość tego syfu.
mgr_farm
Posty: 57
Rejestracja: 24 kwie 2018, o 19:24

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: mgr_farm »

Odpowiadam na pytanie postawione w tytule: NIE WARTO, po tysiąckroć NIE WARTO. Farmacja to zmarnowane życie, młodość w głupich książkach z wiedzą nieaktualną niejednokrotnie od dziesięcioleci (tak, to prawda). Nie znam nikogo, który by powiedział, że chciałby studiować farmację jeszcze raz. Zero jakiejkolwiek satysfakcji zawodowej, malejące wynagrodzenia, ciągłe zmiany w prawie (oczywiście na niekorzyść), rosnące wymagania wobec pracownika, ciągły zapierdziel. Stajesz się nerwowy i zaczynasz nienawidzić ludzi zarobki na poziomie 2500 zł. w dużych miastach, 3-4 tysie w mniejszych i oddalonych od UM w moim odczuciu tylko idiota idzie na farmację w dniu dzisiejszym, ja nim byłem jak się uparłem na ten kierunek. Pomijam już, że zawód kompletnie nie dla faceta BRAK SZANS NA JAKIKOLWIEK ROZWÓJ, NIE OSIĄGNIECIE NIC po farmacji. To dno. Wpiszcie sobie matura na 6 farmacja i sobie poczytajcie. A jak nie wierzycie jaka to lipa, to piszcie PW, przynajmniej wam pomogę i nie wpadniecie w to samo bagno z którego od lat próbuję się wydostać, a to nie jest łatwe. Żałuję jak diabli, że nie poszedłem na medycynę.
alex123123
Posty: 101
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:47

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: alex123123 »

Zachęcam wszystkich do poczytania strony - dział farmaceuta.

Farmaceuci tam wymieniają sie pomysłami na zmianę zawodu- popularna jest informatyka, ubezpieczenia, taksówka, budowlanka. Kto żyw i ma jakis pomysł ucieka z tego bagna wanego szumnie aptekarstwem

Drugi raz nie studiowałbym tego nawet jakbyście mi dawali 200 tys zl do łapy ! Serio!
DZ9898
Posty: 11
Rejestracja: 3 lip 2017, o 13:46

Re: Farmacja-czy warto?

Post autor: DZ9898 »

To się rozwijaj skoro już jesteś ten mgr A nie siedzisz za ladą i tylko marudzisz jaki to twoj los jest marny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość