Fartuch laboratoryjny - czy materiał ma znaczenie?

Jak stworzyć własne laboratorium, gdzie kupić odczynniki i sprzęt laboratoryjny, wszystko o bezpieczeństwie, doświadczeniach...
qwerty123245
Posty: 7
Rejestracja: 18 wrz 2017, o 13:55

Fartuch laboratoryjny - czy materiał ma znaczenie?

Post autor: qwerty123245 »

Witam muszę jak najszybciej kupić fartuch i mam do wyboru dwa: 100% bawełniany (określony jako laboratoryjny) i 65% Poliester 35% bawełna (medyczny). Zdecydowanie bardziej podoba mi się ten drugi, ale zastanawiam się czy to z jakich materiałów jest on wykonany może mieć jakiś wypływ na bezpieczeństwo podczas wykonywania doświadczeń (np. palność materiałów)?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Fartuch laboratoryjny - czy materiał ma znaczenie?

Post autor: Nitrogenium32 »

Najwolniej płonie taki z 100% bawełny, więc przy ryzyku pożaru lepiej nie mieć na sobie tego z poliestru. Bezpieczeństwo jest ważniejsze od tego, jak wygląda fartuch.
elastyna
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2017, o 11:16

Re: Fartuch laboratoryjny - czy materiał ma znaczenie?

Post autor: elastyna »

Ja używałam tego drugiego co wymieniłeś/łaś i byłam bardzo zadowolona. Nigdy mi sie nie zdarzyło coś wylać czy coś. Miałam porządny, grubszy fartuch z domieszką poliestru i na prawde moge polecić. Co do fartuchów bawełnianych no to musisz się z tym liczyć, że one szybciej się wycierają, stają się jakby cieńsze i mogą pojawić się w nich jakieś drobne dziury (jesli jest to tansza wersja). Fartuch 35% poliestru wytrzymuje więcej. Osobiście czułam się w nim bezpeiczniej, może dlatego, że był grubszy i praktycznie nie do ruszenia (palności nie sprawdzałam). Co do bezpieczeństwo to samemu trzeba okresiłć jak dobrze ogarniętym jest się w laboratorium (i tak wszystko wykonuje się ze wzmożona uwaga, przynajmniej na poczatku), w starciu z mocnymi, stężonymi kwasami żaden fartuch nie pomoże. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, wszystko zalezy od odobistych preferencji. No na pewno po dłuższym czasie lepiej będzie wyglądał fartuch z domieszką poliestru, ale jest w nim troche bardziej gorąco (mniej przewiewny niż czysty bawełniany). Najlepiej przymierzyc obydwa fartuchy i zadecydować.
Gaston
Posty: 2
Rejestracja: 29 wrz 2017, o 10:15

Re: Fartuch laboratoryjny - czy materiał ma znaczenie?

Post autor: Gaston »

Uważam, że zawsze materiał ma znaczenie. Przecież nie można używać byle jakiego jak jest to laboratoryjny. W końcu trzeba dostosować się do tego no i wiesz, nie można ubrać byle czego. Aczkolwiek mało kto o tym wie.
mokaka
Posty: 1
Rejestracja: 8 paź 2018, o 14:14

Re: Fartuch laboratoryjny - czy materiał ma znaczenie?

Post autor: mokaka »

Jakość materiału na pewno ma znaczenie w szczególności na to z jakimi roztworami pracujesz. Zgadzam się fartuch wykonany z bawełny jest lepszy, bezpieczeństwo przede wszystkim.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości