Fluorescencja

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Dzień dobry.
Planapo przepraszam za zamieszanie, ale w takim razie dopytam. Jeśli zrobię zdjęcie np wrotkowi w ciemnym polu, fluorescencji, kontraście fazowym to mam to umieszczać w dziale poświęconym wrotkom? O to chodzi ? Rzeczywiście przyznaję Ci rację. Nie ukrywam, że do tej pory traktowałem dział FL brdzo szeroko i wydawało mi że wszystko co ma w sobie choć odrobinę FL można upychać tutaj. Obiecuję poprawę i dziękuję za opinię że robię postępy. Mój sprzęt na pewno ma jeszcze jakiś potencjał natomiast ja musiałbym więcej doczytać, dopooglądać , pokombinować i mieć więcej obiektów. Teraz z tym słabo.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Fluorescencja

Post autor: planapo »

To jest temat techniczny Jesli masz jakies pytania sprzetowe, chcesz opisac na jakim mikroskopie z FL pracujesz - tu jest na to miejsce.
Jesli zdjecie ilustruje problem techniczny to oczywiscie je tutaj wrzucaj - wystarczy jedno, jednak kilka postow z bardzo podobnymi zdjeciami z niewielkimi roznicami do tego niezwiazane z pytaniami technicznymi wstawiaj w dziale zdjeciowym, nie tutaj.

Mozesz w dziale foto zalozyc swoj watek, wstawic do poczatkujacych i tam kontynuowac - gdzie chcesz zgodnie z zasada - zdjecia umieszczamy w dziale fotograficznym.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Fluorescencja

Post autor: Pickul »

akrydor pisze:
2 lis 2017, o 11:26
Witam.
Mam już żarnik rtęciowy.
Wrzucę parę fotek. Jakość taka sobie, ale to są męki poznawania nowej techniki. Poza tym to pierwsze preparaty
Filtry wz BG12(4 i 2 mm), UG1(4 i 2 mm), filtry zap OG1, OG4, GG9, GA42, GGR(pusty).
Bardzo proszę o opinię na temat tego zestawu filtrów i może jakieś sugestie dot. obiektywów.
Masz UV a nie korzystasz , zdjęcia owadów które publikujesz wzbudzasz światłem niebiesko-fioletowym BG12.
Nawet jak wzbudzasz ultrafioletem UG1 to pewnie odcinasz OG1 lub OG4 (odcinają wszystko poniżej 500nm)
UV daje najlepszą autofluorescencję.
Filtr wz UG1, zapora GG9 (odcina poniżej 400 nm) i masz ultrafiolet.
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

[Link] Fluorescencja

Post autor: akrydor »

member8648.html pisze

Masz UV a nie korzystasz , zdjęcia owadów które publikujesz wzbudzasz światłem niebiesko-fioletowym BG12.
Nawet jak wzbudzasz ultrafioletem UG1 to pewnie odcinasz OG1 lub OG4 (odcinają wszystko poniżej 500nm)
UV daje najlepszą autofluorescencję.
Filtr wz UG1, zapora GG9 (odcina poniżej 400 nm) i masz ultrafiolet.


Pickul ogromne dzięki za poradę. Rzeczywiście używałem BG12 i OG1 i byłem już trochę rozczarowany bo nic do przodu. W każdym razie Twoja diagnoza co do moich ustawień - perfekcyjna. Zamieszczę teraz parę fotek ze starymi i nowym ustawieniami (BG12 OG1 vs UG1 GG9). Proszę o opinię czy efekt OK. I czy przypadkiem filtry nie przeciekają"
Załączniki
Głowa NF.jpg
Głowa UV.jpg
DMUCHAWIEC NF.jpg
DMUCHAWIEC UV.jpg
Przekrój NF.jpg
Przekrój  UV.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Fluorescencja

Post autor: Pickul »

No tak, jeżeli masz oświetlenie epi (z góry), to masz też lustro.
Teraz pytanie jak to jest rozwiązane w Twoim mikroskopie ?
Bo do światła wzbudzającego UV jest inne lustro niż np. do światła niebieskiego.
Twoje zdjęcia to nadaj ekspansja niebieska z delikatną poświatą UV ale coś wyraźnie
odcina ultrafiolet i to pewnie nieodpowiednie lustro
Przykładowa kostka na foto poniżej
Załączniki
kostka.jpg
kostka.jpg (30.82 KiB) Przejrzano 2667 razy
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Fluorescencja

Post autor: Pickul »

Różnica wizualna pomiędzy UV i B wygląda mniej więcej tak:
Załączniki
01.jpg
02.jpg
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Pickul pisze:
12 gru 2017, o 17:59
No tak, jeżeli masz oświetlenie epi (z góry), to masz też lustro.
Dzięki Pickul za szybką reakcję.
Chyba mam problem. Mikroskop ma dia oraz epi ale nie wiem czy jest fluo ze względu na potencjalne braki. To jest Zeiss Fluoval. Zdjęcia zaraz wrzucę. Na drugim zaznaczyłem tajemniczą dźwignię , którą jak użyję to odcina mi wszystko. Może to jest to lustro , o którym wspominasz. Nie mam żadnej kostki jak widzisz. Lampa rtęciowa 200W. Chyba rozkręcę mikroskop i dobiorę się do tej dźwigni od środka
Załączniki
1.JPG
2.JPG
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Dobrałem się do tej dźwigni i co stwierdziłem. W położeniu zaznaczonym na drugiej fotce zwierciadło? jest wycofane. Kolejne przełożenie dźwigni wprowadza w tor świetlny zwierciadło? o żółtawym zabarwieniu i to może to odcina UV. Sam nie wiem
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Fluorescencja

Post autor: Pickul »

Lustro do UV powinno być przeźroczyste.
Analizując zamieszczone zdjęcia, mogę co najwyżej stwierdzić, że u Ciebie światło jest podawane poziomo, są przynajmniej dwa pryzmaty, po przejściu których światło trafia na filtr wzbudzający, dalej musi przejść przez lustro i na preparat, później wraca przez to samo lustro, filtr barierowy i masz obraz w okularach.
Próbowałem znaleźć instrukcję albo schemat budowy Twojego mikroskopu ale bezskutecznie.
Wiedzę sprzętową mam mizerną, wiem tylko tyle, że w nowszych konstrukcjach są już kostki
Ciekawe jak to jest rozwiązane w Twoim mikroskopie, bo skoro masz filtry do UV to musi być możliwość ich wykorzystania.
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Dzięki Pickul, że poświęcasz mi tyle czasu.
Rozebrałem tubus? statyw? trudno mi to nazwać żeby się dostać do tego zwierciadła. Zrobiłem zdjęcia( krok po kroku), które zamieszczę. Ty z nich na pewno nie skorzystasz bo wystarczająco długo siedzisz w temacie ale może ktoś tak. Z tym, że w jednym poscie się nie zmieszczę.
Załączniki
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Tu gdzie strzałka też jest śruba do wykręcenia
Tu gdzie strzałka też jest śruba do wykręcenia
5.JPG
6.JPG
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Ciąg dalszy poprzedniego.

Zwierciadełko przepuszcza pomarańczowe, ale odbija światło niebieskozielone jak popatrzeć z boku.
Średnica 22mm gr 1mm
Mam pytania. Jeśli mam sprawne filtry wz. i zap. to wymiana tego szkiełka na właściwe przyniesie efekt UV?
Z jakiego jest szkła(symbol)?. Gdzie można kupić?
Piszesz Pickul, że ten filtr powinien być przeźroczysty.
I żadnych innych warunków?. to Wystarczy?
Przepraszam za zawracanie głowy, ale dla mnie to problem.
Załączniki
Dolną część obróć do "góry nogami"
Dolną część obróć do "góry nogami"
8.JPG
Zwierciadło schowane
Zwierciadło schowane
Zwierciadło wysunięte
Zwierciadło wysunięte
12.JPG
13.JPG
Gotowe
Gotowe
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Fluorescencja

Post autor: Pickul »

Z tego co napisałeś można wnioskować, że filtr jest lustrem dichroicznym widać, że jest osadzony pod kątem 45% czyli lustro. Po barwie sądzę, że to coś ok. 500 nm - czyli do fluorescencji niebieskiej.
Twój filtr wz. to 365 nm, zaporowy 400 nm, czyli lustro powinno mieć nie więcej niż 400 um (400 może być ale nie więcej).
Montaż odpowiedniego lustra UV da Ci fluorescencję UV.
Chociaż niepokoi mnie bardzo skomplikowana wymiana lustra, to powinno być proste, żeby operator mikroskopu sprawnie i szybko mógł je zmieniać
Może spróbuj zdobyć jakieś informacje techniczne o swoim mikroskopie.
Co do kupna lustra to wiesz, że musi mieć 22 mm średnicy i do 400 nm ale oznaczenie /symbol/ to już problem.
Może ebay, nie wiem. Najpierw jednak proponuje poszukać instrukcji do mikro.
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Z instrukcją to będzie problem.
Nasuwają mi się w każdym razie dwa wnioski:
1. Mikroskop był skonstruowany w celu obserwacji tylko w FL B (tylko po co inne filtry)
2. Mikroskop to składak z różnych części różnych modeli(ale inne modele nie mają takich jak ten zestawów filtrów)
I chciałbym uściślić. Lustro to też swojego rodzaju filtr i jak piszesz powinno przepuszczać falę o długości max do 400nm. Dobrze zrozumiałem?
No cóż. Będę szukał po świecie tego lusterka Jak znajdę to dobrze, a jak nie to chyba spasuję z tym mikro.
W każdym razie dostałem od Ciebie Pickul kawałek solidnej wiedzy.
Dzięki
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość