[Link] Forumowy katalog PZO

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: planapo »

Obiektywy na 160 mm w sporej czesci sa zrobione, z krotkimi jest srednio kondensory duzej czesci sa gotowe, okulary w trakcie, akcesoria dosc srednio - potrzeba nasadek, oswietlaczy, lamp i innych (ale jeszcze jest troche rzeczy po podlinkowanych stronach ze zdjeciami), techniki obserwacyjne - w zasadzie jest tylko DIC, KFy zaczete, nie ma w ogole DF (bede nad tym siedziec), mikroskopy niezaczete (tu jest najwiecej pracy).

Jesli macie jakies zdjecia wrzucajcie linki tutaj, zrobmy z tego taki temat gdzie jak cos jest to tu wstawiamy linki, a potem przenosi sie do poszczegolnych dzialow katalogu, zeby docelowo kazdy z dzialow zawieral jeden post, a nie cala dyskusje.
JohnyM

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: JohnyM »

Moja picasa - tam jest sporo sprzętu. Ale to już pisałem chyba.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: planapo »

Wiekszosc fotek jest od Ciebie (dzieki) ale czasem ktos cos jeszcze ma.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: winkwink »

Nasadka trino MNT6 do Biolara (z zestawu MNF-G?)

planapo, jeśli jest inna opcja zamieszczenia zdjęcia niż przez serwis hostingowy, to zedytuj, proszę
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: planapo »

Zrob prosze jeszcze ze 2-3 zdjecia, glownie od przodu i wtedy wstawie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: planapo »

Serdecznie podziekowal! (:
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: Boguslaw »

Może przydałby się do katalogu, ale ze zdjęć niewiele widać i jedynie kartka znamionowa rzuca jakieś światło - )
Mikroskop laboratoryjny PZO ML 3B - 1969 r.
wygląda na jakiegoś poprzednika ML 5
olx.pl/oferta/mikroskop-CID751-ID8S2Kd.html

Jak na lusterkowca poszedł chyba w tej niezłej cenie 300 zł, ponieważ podczas rozmowy ze sprzedawcą nie chciał on opuścić ani złotówki :- D
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: planapo »

Dzieki, przyda sie bardzo, nie znalem jego symbolu, a to bardzo popularny mikroskop, zwlaszcza w wersji mono.

To jest chyba bardziej wypasiona wersja: bino i stolik krzyzowy.
krriss
Posty: 9
Rejestracja: 3 lis 2014, o 20:57

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: krriss »

To jest mikroskop ML5, bez tej literki B na końcu. Mam identyczny w domu. Literka B świadczy tylko o tym że został wyposażony w nasadkę okularową dwuoczną. Ja miałem wersję z nasadką mono, stąd mój miał nazwę ML5M. Ale sama w sobie konstrukcja to ML5 (mikroskop laboratoryjny). Jakby była potrzeba zrobienia zdjęć, mogę porobić.
krriss
Posty: 9
Rejestracja: 3 lis 2014, o 20:57

Mikroskop laboratoryjny PZO ML-5

Post autor: krriss »

Jeden z bardziej popularnych mikroskopów produkowanych od połowy lat 60 do późnych lat 80 przez Polskie Zakłady Optyczne. Został praktycznie wyparty przez model MB-30. Z tego co wiem istniały dwie wersje kolorystyczne (czarna i biała - będąca nowszą - produkowaną od lat 80). Do dziś jest wykorzystywany w wielu szkołach i uczelniach, ze względu na swoją bezawaryjną pracę, dobrą jakość wykonania optycznych elementów mikroskopu, oraz możliwości rozbudowy.

Podobnie jak jego późniejsi następcy istniał w kilku wersjach różniących się między innymi:
nasadką okularową (jednookularowa, dwuokularowa)
rewolwerem (czterogniazdowy, pięciogniazdowy)
rodzajem zamontowanego kondensora
rodzajem oświetlenia (lusterko, bądź oświetlacz)
rodzajem montowanego stolika

Co ciekawe mikroskop ten posiadał stolik montowany na stałe do tubusu mikroskopu. Można go tylko odkręcić, a nie tak jak zazwyczaj w nowszych mikroskopach obracać, zdjąć i wymienić.

Moja wersja fabryczna była uboższa. Została wyprodukowana w 1971 roku. Posiadała lusterko i nasadkę jednookularową. Jednak skompletowałem nasadkę dwuokularową oraz oświetlacz żarowy LM-2. Oczywiście standardowo pasują do niego wszystkie obiektywy i okulary produkcji PZO.

Dzięki kompatybilności wszystkich rozszerzeń produkowanych przez Polskie Zakłady Optyczne, po wyposażeniu mikroskopu ML-5 w lampę Koehlera (LMK) umożliwiającą ustawianie oświetlenia zgodnie z zasadą Koehlera istnieje możliwość wykorzystania tego mikroskopu do obserwacji w technikach:
ciemnego pola
kontrastu fazowego
polaryzacji (z zastrzeżeniem braku obrotowego stolika)
interferencji
Czyni to ten właśnie mikroskop jednym z bardzo dobrych mikroskopów, zarówno konstrukcyjnie (jest to pierwszy mikroskop w którym regulacja ostrości nie następuje przez poruszanie całym tubusem), jak i obserwacyjnie (dostępność różnych technik obserwacyjnych). Ja sam pracuję na nim w technice kontrastu fazowego, ciemnego pola i jasnego pola (niestety nie posiadam lampy LMK przez co nie mogę ustawić Koehlera).

Dodatkowo często można go znaleźć na allegro czy olx w bardzo atrakcyjnych cenach, co czyni go znakomitym konkurentem mikroskopów PZO MB-30 czy Biolar.
krriss
Posty: 9
Rejestracja: 3 lis 2014, o 20:57

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: krriss »

Ponieważ uwaliło zdjęcia, zmieniłem hosting zdjęć, a administratorów proszę o usunięcie poprzedniego postu.

Jeden z bardziej popularnych mikroskopów produkowanych od połowy lat 60 do późnych lat 80 przez Polskie Zakłady Optyczne. Został praktycznie wyparty przez model MB-30. Z tego co wiem istniały dwie wersje kolorystyczne (czarna i biała - będąca nowszą - produkowaną od lat 80). Do dziś jest wykorzystywany w wielu szkołach i uczelniach, ze względu na swoją bezawaryjną pracę, dobrą jakość wykonania optycznych elementów mikroskopu, oraz możliwości rozbudowy.

Podobnie jak jego późniejsi następcy istniał w kilku wersjach różniących się między innymi:
nasadką okularową (jednookularowa, dwuokularowa)
rewolwerem (czterogniazdowy, pięciogniazdowy)
rodzajem zamontowanego kondensora
rodzajem oświetlenia (lusterko, bądź oświetlacz)
rodzajem montowanego stolika

Co ciekawe mikroskop ten posiadał stolik montowany na stałe do tubusu mikroskopu. Można go tylko odkręcić, a nie tak jak zazwyczaj w nowszych mikroskopach obracać, zdjąć i wymienić.

Moja wersja fabryczna była uboższa. Została wyprodukowana w 1971 roku. Posiadała lusterko i nasadkę jednookularową. Jednak skompletowałem nasadkę dwuokularową oraz oświetlacz żarowy LM-2. Oczywiście standardowo pasują do niego wszystkie obiektywy i okulary produkcji PZO.

Dzięki kompatybilności wszystkich rozszerzeń produkowanych przez Polskie Zakłady Optyczne, po wyposażeniu mikroskopu ML-5 w lampę Koehlera (LMK) umożliwiającą ustawianie oświetlenia zgodnie z zasadą Koehlera istnieje możliwość wykorzystania tego mikroskopu do obserwacji w technikach:
ciemnego pola
kontrastu fazowego
polaryzacji (z zastrzeżeniem braku obrotowego stolika)
interferencji
Czyni to ten właśnie mikroskop jednym z bardzo dobrych mikroskopów, zarówno konstrukcyjnie (jest to pierwszy mikroskop w którym regulacja ostrości nie następuje przez poruszanie całym tubusem), jak i obserwacyjnie (dostępność różnych technik obserwacyjnych). Ja sam pracuję na nim w technice kontrastu fazowego, ciemnego pola i jasnego pola (niestety nie posiadam lampy LMK przez co nie mogę ustawić Koehlera).

Dodatkowo często można go znaleźć na allegro czy olx w bardzo atrakcyjnych cenach, co czyni go znakomitym konkurentem mikroskopów PZO MB-30 czy Biolar.
JohnyM

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: JohnyM »

ML5 masz Planapo w broszurkach które ode mnie wykupiłeś, to na pewno nie jest to. ML5 jest u mnie na Picasie.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: Boguslaw »

krriss, nie wiem jak u innych, ale u mnie po raz drugi nie widać zdjęć ?

Przy okazji jakich stron hostingowych używacie?
Mi moja latorośl poleciła [mod].
Nie znam się, ale używam od blisko roku i jestem bardzo zadowolony :- )
Używamy tylko - zdjęcia w formie załączników, bezpośrednio na forum!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości