Forumowy katalog PZO

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;

Moderator: planapo

Awatar użytkownika
planapo

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: planapo » 28 gru 2014, o 12:18

Obiektywy na 160 mm w sporej czesci sa zrobione, z krotkimi jest srednio; kondensory duzej czesci sa gotowe, okulary w trakcie, akcesoria dosc srednio - potrzeba nasadek, oswietlaczy, lamp i innych (ale jeszcze jest troche rzeczy po podlinkowanych stronach ze zdjeciami), techniki obserwacyjne - w zasadzie jest tylko DIC, KF'y zaczete, nie ma w ogole DF (bede nad tym siedziec), mikroskopy niezaczete (tu jest najwiecej pracy).

Jesli macie jakies zdjecia wrzucajcie linki tutaj, zrobmy z tego taki temat gdzie jak cos jest to tu wstawiamy linki, a potem przenosi sie do poszczegolnych dzialow katalogu, zeby docelowo kazdy z dzialow zawieral jeden post, a nie cala dyskusje.

JohnyM

Post autor: JohnyM » 28 gru 2014, o 18:41

Moja picasa - tam jest sporo sprzętu. Ale to już pisałem chyba.

Awatar użytkownika
planapo

Post autor: planapo » 28 gru 2014, o 19:16

Wiekszosc fotek jest od Ciebie (dzieki); ale czasem ktos cos jeszcze ma.

winkwink

Post autor: winkwink » 24 sty 2015, o 15:50

Nasadka trino MNT6 do Biolara (z zestawu MNF-G?)

Obrazek

planapo, jeśli jest inna opcja zamieszczenia zdjęcia niż przez serwis hostingowy, to zedytuj, proszę

Awatar użytkownika
planapo

Post autor: planapo » 24 sty 2015, o 16:07

Zrob prosze jeszcze ze 2-3 zdjecia, glownie od "przodu" i wtedy wstawie.

winkwink

Post autor: winkwink » 24 sty 2015, o 16:14

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
planapo

Post autor: planapo » 24 sty 2015, o 16:16

Serdecznie podziekowal! (:

Boguslaw

Post autor: Boguslaw » 13 lut 2015, o 05:09

Może przydałby się do katalogu, ale ze zdjęć niewiele widać i jedynie kartka znamionowa rzuca jakieś światło ;- )
Mikroskop laboratoryjny PZO ML 3B - 1969 r.
wygląda na jakiegoś poprzednika ML 5
http://olx.pl/oferta/mikroskop-CID751-ID8S2Kd.html

Jak na lusterkowca poszedł chyba w tej niezłej cenie 300 zł, ponieważ podczas rozmowy ze sprzedawcą nie chciał on opuścić ani złotówki :- D

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Szukam: głowica trinokularowa (PZO, LOMO, Zeiss, Olympus)

Awatar użytkownika
planapo

Post autor: planapo » 13 lut 2015, o 05:16

Dzieki, przyda sie bardzo, nie znalem jego symbolu, a to bardzo popularny mikroskop, zwlaszcza w wersji mono.

To jest chyba bardziej wypasiona wersja: bino i stolik krzyzowy.

krriss

Post autor: krriss » 13 lut 2015, o 06:17

To jest mikroskop ML5, bez tej literki B na końcu. Mam identyczny w domu. Literka B świadczy tylko o tym że został wyposażony w nasadkę okularową dwuoczną. Ja miałem wersję z nasadką mono, stąd mój miał nazwę ML5M. Ale sama w sobie konstrukcja to ML5 (mikroskop laboratoryjny). Jakby była potrzeba zrobienia zdjęć, mogę porobić.

krriss

Mikroskop laboratoryjny PZO ML-5

Post autor: krriss » 13 lut 2015, o 07:28

Jeden z bardziej popularnych mikroskopów produkowanych od połowy lat 60 do późnych lat 80 przez Polskie Zakłady Optyczne. Został praktycznie wyparty przez model MB-30. Z tego co wiem istniały dwie wersje kolorystyczne (czarna i biała - będąca "nowszą" - produkowaną od lat 80). Do dziś jest wykorzystywany w wielu szkołach i uczelniach, ze względu na swoją bezawaryjną pracę, dobrą jakość wykonania optycznych elementów mikroskopu, oraz możliwości rozbudowy.

Obrazek

Podobnie jak jego późniejsi następcy istniał w kilku wersjach różniących się między innymi:
-- nasadką okularową (jednookularowa, dwuokularowa)
-- rewolwerem (czterogniazdowy, pięciogniazdowy)
-- rodzajem zamontowanego kondensora
-- rodzajem oświetlenia (lusterko, bądź oświetlacz)
-- rodzajem montowanego stolika

Obrazek

Co ciekawe mikroskop ten posiadał stolik montowany na stałe do tubusu mikroskopu. Można go tylko odkręcić, a nie tak jak zazwyczaj w nowszych mikroskopach obracać, zdjąć i wymienić.

Obrazek

Moja wersja fabryczna była uboższa. Została wyprodukowana w 1971 roku. Posiadała lusterko i nasadkę jednookularową. Jednak skompletowałem nasadkę dwuokularową oraz oświetlacz żarowy LM-2. Oczywiście standardowo pasują do niego wszystkie obiektywy i okulary produkcji PZO.

Obrazek

Dzięki kompatybilności wszystkich rozszerzeń produkowanych przez Polskie Zakłady Optyczne, po wyposażeniu mikroskopu ML-5 w lampę Koehlera (LMK) umożliwiającą ustawianie oświetlenia zgodnie z zasadą Koehlera istnieje możliwość wykorzystania tego mikroskopu do obserwacji w technikach:
-- ciemnego pola
-- kontrastu fazowego
-- polaryzacji (z zastrzeżeniem braku obrotowego stolika)
-- interferencji
Czyni to ten właśnie mikroskop jednym z bardzo dobrych mikroskopów, zarówno konstrukcyjnie (jest to pierwszy mikroskop w którym regulacja ostrości nie następuje przez poruszanie całym tubusem), jak i obserwacyjnie (dostępność różnych technik obserwacyjnych). Ja sam pracuję na nim w technice kontrastu fazowego, ciemnego pola i jasnego pola (niestety nie posiadam lampy LMK przez co nie mogę ustawić Koehlera).

Dodatkowo często można go znaleźć na allegro czy olx w bardzo atrakcyjnych cenach, co czyni go znakomitym konkurentem mikroskopów PZO MB-30 czy Biolar.

Obrazek

krriss

Post autor: krriss » 13 lut 2015, o 08:09

Ponieważ uwaliło zdjęcia, zmieniłem hosting zdjęć, a administratorów proszę o usunięcie poprzedniego postu.

Jeden z bardziej popularnych mikroskopów produkowanych od połowy lat 60 do późnych lat 80 przez Polskie Zakłady Optyczne. Został praktycznie wyparty przez model MB-30. Z tego co wiem istniały dwie wersje kolorystyczne (czarna i biała - będąca "nowszą" - produkowaną od lat 80). Do dziś jest wykorzystywany w wielu szkołach i uczelniach, ze względu na swoją bezawaryjną pracę, dobrą jakość wykonania optycznych elementów mikroskopu, oraz możliwości rozbudowy.

Obrazek

Podobnie jak jego późniejsi następcy istniał w kilku wersjach różniących się między innymi:
-- nasadką okularową (jednookularowa, dwuokularowa)
-- rewolwerem (czterogniazdowy, pięciogniazdowy)
-- rodzajem zamontowanego kondensora
-- rodzajem oświetlenia (lusterko, bądź oświetlacz)
-- rodzajem montowanego stolika

Obrazek

Co ciekawe mikroskop ten posiadał stolik montowany na stałe do tubusu mikroskopu. Można go tylko odkręcić, a nie tak jak zazwyczaj w nowszych mikroskopach obracać, zdjąć i wymienić.

Obrazek

Moja wersja fabryczna była uboższa. Została wyprodukowana w 1971 roku. Posiadała lusterko i nasadkę jednookularową. Jednak skompletowałem nasadkę dwuokularową oraz oświetlacz żarowy LM-2. Oczywiście standardowo pasują do niego wszystkie obiektywy i okulary produkcji PZO.

Obrazek

Dzięki kompatybilności wszystkich rozszerzeń produkowanych przez Polskie Zakłady Optyczne, po wyposażeniu mikroskopu ML-5 w lampę Koehlera (LMK) umożliwiającą ustawianie oświetlenia zgodnie z zasadą Koehlera istnieje możliwość wykorzystania tego mikroskopu do obserwacji w technikach:
-- ciemnego pola
-- kontrastu fazowego
-- polaryzacji (z zastrzeżeniem braku obrotowego stolika)
-- interferencji
Czyni to ten właśnie mikroskop jednym z bardzo dobrych mikroskopów, zarówno konstrukcyjnie (jest to pierwszy mikroskop w którym regulacja ostrości nie następuje przez poruszanie całym tubusem), jak i obserwacyjnie (dostępność różnych technik obserwacyjnych). Ja sam pracuję na nim w technice kontrastu fazowego, ciemnego pola i jasnego pola (niestety nie posiadam lampy LMK przez co nie mogę ustawić Koehlera).

Dodatkowo często można go znaleźć na allegro czy olx w bardzo atrakcyjnych cenach, co czyni go znakomitym konkurentem mikroskopów PZO MB-30 czy Biolar.

Obrazek

JohnyM

Post autor: JohnyM » 13 lut 2015, o 13:03

ML5 masz Planapo w broszurkach które ode mnie wykupiłeś, to na pewno nie jest to. ML5 jest u mnie na Picasie.
https://plus.google.com/photos/11021621 ... 2033459697
https://plus.google.com/photos/11021621 ... 0019596513

ODPOWIEDZ