[Link] Forumowy katalog PZO

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
krriss
Posty: 9
Rejestracja: 3 lis 2014, o 20:57

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: krriss »

eden z bardziej popularnych mikroskopów produkowanych od połowy lat 60 do późnych lat 80 przez Polskie Zakłady Optyczne. Został praktycznie wyparty przez model MB-30. Z tego co wiem istniały dwie wersje kolorystyczne (czarna i biała - będąca nowszą - produkowaną od lat 80). Do dziś jest wykorzystywany w wielu szkołach i uczelniach, ze względu na swoją bezawaryjną pracę, dobrą jakość wykonania optycznych elementów mikroskopu, oraz możliwości rozbudowy.
1.jpg
Podobnie jak jego późniejsi następcy istniał w kilku wersjach różniących się między innymi:
nasadką okularową (jednookularowa, dwuokularowa)
rewolwerem (czterogniazdowy, pięciogniazdowy)
rodzajem zamontowanego kondensora
rodzajem oświetlenia (lusterko, bądź oświetlacz)
rodzajem montowanego stolika
2.jpg
Co ciekawe mikroskop ten posiadał stolik montowany na stałe do tubusu mikroskopu. Można go tylko odkręcić, a nie tak jak zazwyczaj w nowszych mikroskopach obracać, zdjąć i wymienić.
3.jpg
Moja wersja fabryczna była uboższa. Została wyprodukowana w 1971 roku. Posiadała lusterko i nasadkę jednookularową. Jednak skompletowałem nasadkę dwuokularową oraz oświetlacz żarowy LM-2. Oczywiście standardowo pasują do niego wszystkie obiektywy i okulary produkcji PZO.
4.jpg
Dzięki kompatybilności wszystkich rozszerzeń produkowanych przez Polskie Zakłady Optyczne, po wyposażeniu mikroskopu ML-5 w lampę Koehlera (LMK) umożliwiającą ustawianie oświetlenia zgodnie z zasadą Koehlera istnieje możliwość wykorzystania tego mikroskopu do obserwacji w technikach:
ciemnego pola
kontrastu fazowego
polaryzacji (z zastrzeżeniem braku obrotowego stolika)
interferencji
Czyni to ten właśnie mikroskop jednym z bardzo dobrych mikroskopów, zarówno konstrukcyjnie (jest to pierwszy mikroskop w którym regulacja ostrości nie następuje przez poruszanie całym tubusem), jak i obserwacyjnie (dostępność różnych technik obserwacyjnych). Ja sam pracuję na nim w technice kontrastu fazowego, ciemnego pola i jasnego pola (niestety nie posiadam lampy LMK przez co nie mogę ustawić Koehlera).

Dodatkowo często można go znaleźć na allegro czy olx w bardzo atrakcyjnych cenach, co czyni go znakomitym konkurentem mikroskopów PZO MB-30 czy Biolar.
5.jpg

PS. Bogusław, dzięki za informację o hostingu zdjęć. Może tym razem będą wisiały dłużej.
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: luz »

Ponieważ to mój pierwszy post witam wszystkich serdecznie. Nie wiem czy to dobre miejsce ale chciałbym udostępnić instrukcję PZO mikroskopów ML-4, ML-5 i ML-6.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Forumowy katalog PZO

Post autor: planapo »

Dzieki, jest kilka cennych informacji ktorych tu jeszcze nie mamy (: potem poprzenosze do odpowiednich dzialów, na pewno bardzo sie przyda do katalogu mikroskopow (: Jak masz cos jeszcze to oczywiscie jest mile widziane (:

Troszke niepotrzebnie az tak wielkie pliki - powoli sie sciagaja. Tego typu grafike mozna zapisac w jpg tak zeby miala 0,5 MB przy zachowaniu pelnej czytelnosci.

stricte katalogi i instrukcje predzej tutaj: viewtopic.php?f=276&t=40865

EDIT: juz wrzucone tutaj: viewtopic.php?f=276&t=61676
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: Boguslaw »

Planapo, pomału ale sukcesywnie pięknie uzupełniasz katalog PZO, za co podziw, uznanie i podziękowanie :- )

Z czasem powstanie zapewne największa baza informacji o wyrobach naszego nieodżałowanego producenta, piękna sprawa :- )))
Może odezwali by się prywatni kolekcjonerzy mający ciekawe zbiory celem wymiany informacji, materiałów?
Panowie i Panie zapraszamy do współpracy !

Mam parę gadżetów (proporczyki, znaczki itp) związanych z PZO, może z czasem dorzucimy i taki dział w katalogu?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: planapo »

Dzieki, powolutku dokladam (: Ostatnio bardzo pomogli Piotr oraz luz i przybylo kilka cennych materialow (:

Nie bardzo jest gdzie sie z tym oglosic, niewiele osob siedzi w temacie.

"Gadzety"? Tak, ale na razie niech saie uzupelni sprzet (:
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: Boguslaw »

Mikroskop szkolny PZO MS 2 - 1964 r
"9 VII 1964 odbiór techniczny w zakładach PZO (dane od sprzedawcy z kartki na drzwiczkach)
allegro 5192804520

Pokazał się kolejny z ciekawszymi zdjęciami
allegro 5201347203
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Ostatnio zmieniony 22 mar 2015, o 23:37 przez Boguslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: Boguslaw »

Mikroskop PZO STUDAR Junior
allegro 5199457377
Załączniki
1.jpg
2.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: planapo »

Dzieki za te dwa, juz polecialy do katalogu (:
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: Boguslaw »

Natknąłem się na tą stronę i widać, że ktoś od niedawna stara się także uwiecznić w sieci informacje o starym, dobrym PZO.

Strona domowa
Historia PZO
Czy to jeszcze PZO?
Mikroskopy
Mikroskopia i mikrofotografia


"Czy to jeszcze PZO?
Wielu miłośników mikroskopii oraz ludzi wydelegowanych do zakupu mikroskopów (pracowników uczelni, szkół, służby medyczno – laboratoryjne) zastanawia się co zostało z dawnych Polskich Zakładów Optycznych. Czy to co możemy odnaleźć w sklepie PZO w tej chwili jest choćby odrobinę podobne do tego do czego nas przyzwyczaiło stare PZO? Moim zdaniem nie.
Obecnie w ofercie PZO oprócz plastikowych (z niewielkim dodatkiem metalu) mikroskopów których ceny, są zawyżone w porównaniu do oferty np. firm ZEISS czy OLYMPUS znajdujemy mikroskopy produkcji NIKONA. Dodatkowo sam miałem okazję pracować na dwóch nowych mikroskopach PZO. Jakość wykonania nie powala na kolana. Większość elementów drga, porusza się i sprawia wrażenie nie dokładnie zmontowanych. W momencie zakupu optyka była już brudna! Okazało się że po pierwszej godzinie pracy na mikroskopie byłem zmuszony do kompletnego czyszczenia wszystkich części optycznych. Tak się nie robi, płacąc ponad pięć tysięcy za mikroskop.
."
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: planapo »

Hmmm, ciekawe kto sie tym zajmuje i czemu go/jej tu jeszcze nie ma? Strona robi dobre wrazenie, sprobuje sie skontaktowac (:

Szkoda ze tak niewiele o historii najnowszej, to jest tekst ktory juz gdzies w sieci lata temu widzialem, takze ciekawe kto postanowil przywrocic to do zycia (:
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: Boguslaw »

Dosyć regularnie pojawiają się na aukcjach.
Zastanawia mnie brak otworówy na łapki ?
Ktoś cokolwiek o nich wie?
allegro 5285893202
Załączniki
1.jpg
2.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: Boguslaw »

Właśnie dogadałem się co do zakupu, ale nie mogę namierzyć modelu tego PZO z okrągłym stolikiem, może coś podpowiecie ?
Dosyć niski numer 2088
Mam już BARDZO PODOBNY Row Rathenow, ale też nie mogę dociec modelu
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Nazariy
Posty: 4
Rejestracja: 30 gru 2015, o 21:59

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: Nazariy »

Halo
Nie mów mi jak patrzeć Transformator mikroskop PZO MB - 30 wczesne wersje - czarne , nie białe , a gdzie został umieszczony w pudełku?
Dziękuję.
Postscriptum Przepraszam za zły język - pisanie za pośrednictwem tłumacza .
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości