[Link] Forumowy katalog PZO

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
BartekDe
Posty: 11
Rejestracja: 28 lis 2017, o 16:36

Re: Forumowy katalog PZO

Post autor: BartekDe »

Odkopię temat. W jaki sposób można zamontować zestaw do polaryzacji w tym mikroskopie? Jakby ktoś miał jakieś info co do modelu powyższego mikroskopu, proszę dać znać.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Forumowy katalog PZO

Post autor: jarud »

Dwa dni temu kupiłem podobny model w wersji uproszczonej, ze stałym kondensorem pod prostokątnym stolikiem. Z fiszki info w skrzynce wynika, że został wyprodukowany w 1948 r. Ten z okrągłym stolikiem musi również pochodzić z tego okresu. Okrągły stolik był udaną - w miarę - próbą stworzenia mechanizmu przesuwu próbki. W podstawie stolika są dwie śruby i sprężynowany bolec. Działa to jak centrowanie kondensora w biolarze i pozwala na przesuwanie próbki o kilka milimetrów we wszystkie strony. Stolik może się obracać, ale wątpię, żeby wszystko działało dostatecznie precyzyjnie, w stopni porównywalnym ze stolikiem polaryzacyjnym. Co do montowania zestawu do polaryzacji na tym sprzęcie, to polaryzator umieszcza się na oświetlaczu ( mam starą lampę LM z ruchomym filtrem polaryzacyjnym, ale to rzadkość), a analizator na okularze. Widziałem rozwiązania polegające na przecięciu tubusa do połowy. Analizator był wsuwany w wyciętą szparę. Można zacząć od kupienia kawałka samoprzylepnej folii na ekrany na all. Wycina się dwa kółka. jedno przykleja się na okularze, drugie na oświetlaczu, np latarce led z zoomem. Latarki te mają zazwyczaj ruchomą czołówkę umożliwiającą obracanie polaryzatora. Kupowałem coś takiego o mocy 1W za ok. 7 zł w supermarketach. Polaryzator najlepiej zrobić w 2 wariantach, ze stroną A i B, bo dają różne efekty. Fachowcy twierdzą, że przynajmniej jeden filtr powinien być kołowy. Taki stolik to żadna rzadkość. Był bardzo często montowany w różnych modelach jeny i lomo z lat 30-50. Bresser oferował nawet specjalny mechanizm x-y do modeli lomo sprzedawanych na Zachodzie. Jest on do tej pory dostępny w Polsce.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: [Link] Forumowy katalog PZO

Post autor: LoginPiotrusia »

To jest PZO MinO i okrągły stolik po prostu w tamtych czasach był modny. Nie jest on polaryzacyjny.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Link] Forumowy katalog PZO

Post autor: Boguslaw »

Też tak mi się wydaje :-)
Awatar użytkownika
BartekDe
Posty: 11
Rejestracja: 28 lis 2017, o 16:36

Re: [Link] Forumowy katalog PZO

Post autor: BartekDe »

Dziękuję za pomoc. Rozumiem, że mikroskop nie jest przystosowany do polaryzacji. Gdybym ewentualnie chciał coś amatorsko przerobić, mógłbym zamocować kawałek folii polaryzacyjnej pod tą nakręcaną, chromowaną częścią tubusu?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: [Link] Forumowy katalog PZO

Post autor: jarud »

Jeżeli da się odkręcić, to tak.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: [Link] Forumowy katalog PZO

Post autor: phacops »

Lepiej jest wsadzić filtr na sam port świetlny. Ja tak robię ze swoim. Górny jednak wymaga trochę wiecej zabawy.
Awatar użytkownika
BartekDe
Posty: 11
Rejestracja: 28 lis 2017, o 16:36

Re: [Link] Forumowy katalog PZO

Post autor: BartekDe »

Oczywiście polaryzator może być na porcie świetlnym. Ja pytałem o sam analizator.
Awatar użytkownika
BartekDe
Posty: 11
Rejestracja: 28 lis 2017, o 16:36

[Film] Forumowy katalog PZO

Post autor: BartekDe »

Znalazłem stary film z produktami PZO

Może komuś się przyda.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości