Lekarski, lotnictwo i kosmonautyka czy cyberbezpieczeństwo?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
fwtz
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2018, o 09:47

Lekarski, lotnictwo i kosmonautyka czy cyberbezpieczeństwo?

Post autor: fwtz »

**Niektóre rzeczy mogą być tutaj niezrozumiałe, można je opuścić, na tym forum bardziej mi zależy na tym drugim akapicie.

Hej. Mam pewien problem z organizacją i chcę poprosić kogoś o taką obiektywną konsultację. Straciłem 3 lata i stracę jeszcze rok na pracę, bo wcześniej miałem jeszcze słabiej sprecyzowane plany, z jednym kierunkiem mi nie wyszło, chyba mnie to podłamało. Przez te lata dużo szukałem, czytałem, co wybrać, na co jest popyt (mówię o kierunkach). Sprawdzałem rankingi zarobków no i oczywiście IT jest bardzo wysoko. Kierując się tym zacząłem się bawić trochę w programowanie, jakieś tam podstawy, nic wielkiego. Stronę umiem zrobić, ale z js dosyć słabo. No i na czym polega problem? Nie chcąc popełniać błędu z przeszłości - wybrałem kilka kierunków studiów, ale nie wiem, który jest alternatywą, na którym mi zależy najbardziej, bo przez tą małą przygodę z IT strasznie mi się to spodobało. Wiem, że za rok pójdę na studia, bo alternatywą alternatyw są zaoczne finanse na SGH. Ale nie wiem jak teraz to wszystko zorganizować. Interesują mnie:
-lekarski (to właśnie ta porażka trochę mnie zdemotywowała, po biochemie jest tylko to, nic więcej ciekawego)
-lotnictwo i kosmonautyka
-cyberbezpieczeństwo
Właściwie wszystko w szkołach oficerskich, ale na lek gdzie indziej też bym poszedł. No i pojawia się zasadnicze pytanie. Według powyższego musiałbym napisać 5 matur w rok. Wszystko rozszerzone. Jestem w stanie się tego podjąć, ale coś mnie nurtuje. Czy jeśli np.dostanę się na cyberbezpieczeństwo to czy tam muszę mieć jakieś podstawy, np.kali, języków programowania? Czy można się tego zacząć uczyć dopiero na studiach i to ogarnąć? 

Co właściwie sądzicie o pomyśle pisania 5 rozszerzonych matur: matmy, fizy, bio, chemii, angielskiego? Biochem trochę znam, angielski będę poprawiał z 62% PR.  Aż 5 przedmiotów w rok, mam do dyspozycji około 6 godzin dziennie w dni, gdy pracuję (angielskiego uczę się wyłącznie w pracy) i nawet z 18-20 godzin w dni wolne. Lubię się uczyć. Ale to jest aż 5 matur i nie wiem czy próbować czy szukać innego rozwiązania. Wewnętrznie jestem przekonany, że nieważne na co się dostanę i tak w czasie wolnym będę się uczył programowania/ IT sec.

*Informacyjnie: Post z prośbą o sugestię o tej samej treści wrzucam również na forum.pasja-informatyki.

**Niektóre rzeczy mogą być tutaj niezrozumiałe, można je opuścić, na tym forum bardziej mi zależy na tym drugim akapicie.
Awatar użytkownika
Hymenophyllum
Posty: 123
Rejestracja: 12 sty 2012, o 14:38

Re: Lekarski, lotnictwo i kosmonautyka czy cyberbezpieczeństwo?

Post autor: Hymenophyllum »

Hej - po pierwsze znajomość js czy html do niczego Ci się nie przyda na rynku pracy. Ciężko o robotę jako frontend developer, więc raczej zastanowiłbym się nad Pythonem lub Javą jak zależy Ci na programowaniu. Dostałęm kiedyś taką radę i uważam, że jest ona wartościowa.

Jeśli chodzi o matury, to każdy przedmiot to jest tona zadań, które musisz przerobić. Jak nie włożysz wystarczającej ilości pracy w, np. biologię i chemię to zapomnij o lekarskim - progi za rok nie będą już pewnie tak niskie jak w tym roku. Gwarantuję Ci też, że nie dasz rady się uczyć przez 18 godzin dziennie, więc zastanów się czy masz wystarczająco dużo czasu na ogarnięcie teorii i zadań z aż czterech przedmiotów. Pomijam tutaj angielski, bo języka nauczyć się można szybko i łatwo - oglądaj filmy/serial w oryginalnej wersji z napisami angielskimi i samo wejdzie Ci do głowy.

Reasumując, naucz się Pythona, a 4 przedmioty to może być za dużo.
James Bond
Posty: 394
Rejestracja: 28 gru 2017, o 08:34

Re: Lekarski, lotnictwo i kosmonautyka czy cyberbezpieczeństwo?

Post autor: James Bond »

Wystarczy 3 przedmioty Biologia chemia, matematyka. Angielski zostaw te procenty co masz wystarczą.
5 przedmiotów zdecydowanie za dużo, nie dasz rady.
Oczywiście na forum znajdą się się optymisci, którzy zachęca Cię do pisania i powiedzą nóż widelec się uda, bo nigdy nie wiadomo.
Ja twierdzę, że nie dasz rady. Ewentualnie musiałbyś chodzić na korepetycje, i to do dobrych korepetytorow.
Jesteś trochę pogubiony. Sam nie wiesz czego chcesz, i chwytasz się trudnych kierunków. Lotnictwo jest cięższe od medycyny, medycyna cięższa od cyberbezpieczeństwa.
Zastanów się co chcesz robić w życiu wybierz przedmioty adekwatne do kierunku i działaj.
Nie słuchaj optymistow, oni zawsze zachęcać będą, bo nie zważają na ryzyko.
Powodzenia.
fwtz
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2018, o 09:47

Re: Lekarski, lotnictwo i kosmonautyka czy cyberbezpieczeństwo?

Post autor: fwtz »

Hymenophyllum pisze:
30 sie 2018, o 09:03

progi za rok nie będą już pewnie tak niskie jak w tym roku
Dlaczego? I dlaczego w tym były niskie? Nie śledziłem do tej pory. Uczę się kali linuxa i pythona. Mat,bio,chem. Jakie mogą być progi na woj-lek, jak myślisz? W tym roku były poniżej 70%, czym to spowodowane?
Naelan
Posty: 15
Rejestracja: 2 paź 2018, o 10:20

Re: Lekarski, lotnictwo i kosmonautyka czy cyberbezpieczeństwo?

Post autor: Naelan »

Moim zdaniem 5 przedmiotów w rok to stanowczo za dużo. Czy nie lepiej się skupić na 2-3 przedmiotach i napisać je dobrze?

Poza tym te kierunki są skrajnie różne. Podejmij decyzję. I działaj.
Awatar użytkownika
Rabbit Heart
Posty: 42
Rejestracja: 11 mar 2016, o 23:24

Re: Lekarski, lotnictwo i kosmonautyka czy cyberbezpieczeństwo?

Post autor: Rabbit Heart »

5 przedmiotów to za dużo, jak napiszesz dwa z nich bardzo dobrze to ci to wystarczy, ewentualnie można podejść do angielskiego rozszerzonego dodatkowo.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości