Grupa 0 homozygota recesywna

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Haku
Posty: 426
Rejestracja: 31 lip 2010, o 22:55

Grupa 0 homozygota recesywna

Post autor: Haku »

Czemu mimo iż grupa zero jest warunkowana przez genotyp ii czyli jest homozygotą recesywną to jest jedną z najczęstrzych grup krwi. Zawsze mnie to interesowało, ale nauczycielka nie potrafiła mi tego wyjaśnić.

Dane

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Grupy_krwi#Cz.C4.99stotliwo.C5.9B.C4.87_wyst.C4.99powania_grup_krwi_w_uk.C5.82adach_AB_0_oraz_Rh_w_Polsce_i_na_.C5.9Bwiecie
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Grupa 0 homozygota recesywna

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Trzebaby to ladnie policzyc, ale sadze, ze wlasnie klucz jest w recesywnosci.

Allel recesywny i0 bedzie dosyc powszechny w populacji. W przeciwienstwie do iA lub iB, ktore moga wystapic tylko u osoby z grupa krwi A, lub AB (w przypadku A) lub B lub AB (w przypadku osoby z gr B), to allel i0 moze wystapic az w trzech kombinacjach - w grupie A, w grupie B i wreszcie w grupie 0. Zatem prawdopodobienstwo, ze dwa allele recesywne sie spotkaja w jednej zygocie jest wieksze dla i0 niz dla allelu iA lub iB.
Moze by mi sie udalo podczepic pod to jakies liczby i sprawdzic, czy to co pisze ma jakis sens, ale poki co lepsza odpowiedz nie przychodzi mi do glowy.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Grupa 0 homozygota recesywna

Post autor: malgosi35 »

Gen recesywny i jest ewolucyjnie - najstarszym genem.
Kiedyś, dawno, dawno temu wszyscy ludzie mieli grupę krwi 0. Do dziś istnieję populacje prawie gentycznie czyste pod tym względem.
Potem pojawiła się mutacja IA i czętość grupy A w wielu populacjach dorównuje już czętości fenotypi 0.
Najmłodszą mutacją jest mutacja IB.
Magda93
Posty: 132
Rejestracja: 19 lip 2011, o 08:54

Re: Grupa 0 homozygota recesywna

Post autor: Magda93 »

A na podstawie czego ta wiedza?:)
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Grupa 0 homozygota recesywna

Post autor: Padre Morf »

Kiedyś, dawno, dawno temu wszyscy ludzie mieli grupę krwi 0.

Prawdopodobnie najstarszą grupą jest grupa A i allel A101. Najczęściej występujący alllel 0101 rózni się od A101 delecją tylko jednego nukleotydu.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Grupa 0 homozygota recesywna

Post autor: malgosi35 »

Poszłam po łatwiźnie
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Grupa 0 homozygota recesywna

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Czyli waszym zdaniem moja teoria ma sens czy nie ma ?
Czekam na konstruktywna lecz miazdzaca krytyke =D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości