GUM czy UMB

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

GUM czy UMB

Post autor: pyta nie błądzi »

Mam problem z wybraniem miasta na lekarski. Mam nadzieję, że zaglądną tu osoby, które miały podobny dylemat. W ostatnich latach GUM jest mieszany z błotem przez studentów (anata biochemia) a o Białymstoku słyszy się na ogół dobre rzeczy. GUM jest nowocześniejszy. Jeśli ktoś z was rok temu dokonał wyboru i może napisać mi swoje wrażenia
Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: GUM czy UMB

Post autor: _Samira_ »

Gumed imho nie zasługuje na mieszanie z błotem. Owszem, ma swoje odchyły, ale która uczelnia ich nie ma?
Prowadzący są mili, atmosfera wśród studentów przyjemna, a Gdańsk to bardzo fajne miasto. Na pierwszym roku wszystkie budynki w jednym miejscu. Zasady są z góry ustalone i podane do wiadomości, plan kolokwiów i egzaminów gotowy jeszcze we wrześniu. Ale dobrze jest wybrać ogarniętego starostę, niektóre rzeczy da się negocjować. Anatomii nie ma co demonizować, większość osób zdała w I terminie. Nie wymagają Bochna, co wg mnie jest dużym plusem.
Mniej miłe rzeczy: katedry z kompleksem niższości, typu embriologia i psychologia, lubią zrobić trochę problemów z zaliczeniem, to zdecydowanie wkurza. Dużą ilość zapychaczy + 80h fakultetów, daje łącznie sporą ilość godzin na uczelni, zwłaszcza w I semestrze. Stan preparatów na anacie szału nie robi. Życie jest drogie, jak w każdym dużym mieście.
CMI rzeczywiście jest bardzo ładne, ale z tego co słyszałam od starszego rocznika katedra biochy nie zmieniła się w jakiś widoczny sposób na bardziej prostudencką.

Gdybym miała wybierać drugi raz raczej też bym tu poszła
Jak już było na forum pisane, żeby sensownie porównać uczelnie trzeba byłoby studiować to samo na obu.
pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: GUM czy UMB

Post autor: pyta nie błądzi »

Jak jest z przeniesieniem z niestacjo na stacjo w Gdańsku? Dzwoniłem i dowiedziałem się od sekretarki, że poprawienie wyniku, to jeszcze nie sukces - zgodzić musi się (i tu nie pamiętam czy dziekan rektor czy ktoś), ale nie ma obowiązku tego robić. Tłumaczyła to tym, że nie wiadomo czy na stacjo będą wolne miejsca Jak to nie będą, skoro jeśli będę ponad progiem, to na zdrowy rozum - powinienem zostać przyjęty?

W Białymstoku nie ma takich problemów. podanie o przeniesienie jest rozpatrzane pozytywnie, wystarczy odpowiednia ilość punktów"

Strasznie ciągnie mnie do Gdańska ze względu na miasto. Jakbym musiał płacić, to w tym roku na rok wyjdzie mi Gdańsk 4 tysiące taniej. Jakbym poprawiał maturę, to w Białymstoku mam większe szanse na powodzenie przeniesienia na stacjo, bo są tam niższe progi. Z tego co słyszałem więcej studentów radzi sobie i przenosi się na stacjo po 1 roku w UMB niż w GUM. Z przedmiotów maturalnych czuję sie silny i nie będę musiał się dużo uczyć, w tym roku mialem pecha i myślę ze co najmniej te 5 pkt uzbieram w następnym roku.

Jeśli w bardzo późnym terminie zostałbym przyjęty na stacjo w innej uczelni (ŚUM), to czy pomimo złożenia już papierów na niestacjo, mogę je zabrać i złożyć na ŚUM?

Ehh nie wiem na co się zdecydować. Racja oba miasta mają swoje plusy i minusy. Mam nadzieję, że mnie olśni i wybiorę słusznie
homin
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2014, o 19:45

Re: GUM czy UMB

Post autor: homin »

Ja studiuję w Lublinie ale mam trochę wiadomości dot. UMB bo miałem dylemat między Białymstokiem i Lublinem. Wybrałem wspomniany wyżej. Jeśli chodzi o punktację to jest zbliżona (ze wskazaniem za Biały- jednak nieco wyższa). Jeśli chodzi o przeniesienie z niestac. na stacj. to z tego co wiem też musi być spełnionych kilka warunków. Oczywiście poprawiona matura, oczywiście wolne miejsca na roku (są jeśli osoby przenoszą się do innych miast, lub po prostu sobie nie radzą i rezygnują) i w końcu oczywiście zgoda rektora.
Gdańsk to super miasto, Białystok też jest fajny ale najbardziejsuperfajny:) jest LUBLIN
czytowazne
Posty: 266
Rejestracja: 10 lip 2012, o 20:20

Re: GUM czy UMB

Post autor: czytowazne »

Jeśli chodzi o nowoczesność uczelni to Białystok dostaje całkiem spore dofinansowanie i mocno sie rozwijaja, poszukaj w internatach, ostatnio widziałam gdzieś wywiad chyba z rektorem i on opowiadał o tym rozwoju co jak i kiedy. Uczelnia wydaje sie prostudecka, z niektórymi prowadzącymi ponoć można sie dogadać. Mam tam sporo znajomych i bardzo sobie chwala. Miasto sporo, a mimo to dość tanie i spokojne, z tego co słyszałam większość zajęć blisko siebie.

Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 385
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: GUM czy UMB

Post autor: _Samira_ »

Nie wiem za bardzo, jak jest
Coś mi się obiło o uszy, że rektor musi się zgodzić. I że jeśli już poprawiłeś maturę to nie robi problemu. Ale nie chcę wprowadzić w błąd, panie w dziekanacie wiedzą lepiej.
Z miejscami na stacjo przypuszczam, że chodzi o ministerialne limity - uczelnia dostaje konkretną liczbę studentów, których może przyjąć tu i tu, gdyby wszyscy z płatnych poprawili, to nie byłoby dla nich miejsc. Ale poprawienie nie jest takie proste, a w ciągu roku zawsze część osób rezygnuje ze studiów.

homin, Słyszałam, że Lublin od tego roku całkiem zlikwidował możliwość przeniesienia po poprawie matury, prawda to? o.O

Jasne, że jeśli się dostaniesz możesz zabrać papiery z innej uczelni i złożyć tam, gdzie chcesz .

A jeśli chodzi o Białystok koniecznie obejrzyj na yt Łukasza z M jak Miłość, on też bardzo poleca
pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: GUM czy UMB

Post autor: pyta nie błądzi »

Właśnie ta prostudenckość UMB przemawia do mnie, czym Gum raczej szczycić się nie może a szkoda bo bym się nie zastanawiał.
Awatar użytkownika
Ganc Pomada
Posty: 140
Rejestracja: 26 lip 2012, o 13:57

Re: GUM czy UMB

Post autor: Ganc Pomada »

Jestem po drugim roku UMB i na razie większość zakładów, w których miałem zajęcia, są prostudencie. Nigdzie krzywdy na pewno nie zrobią. Nawet zakład biofizyki po zmianie kierowniczki jest spoko. Jeśli chodzi o nowoczesność to akurat u nas wydział lekarski nieco odstaje. Wybudowali piękne siedziby wydziałom farmacji i nauk o zdrowiu, a lekarski trochę pominęli P Chociaż teraz mają oddać nowe skrzydło USK, bardzo ładnie się prezentuje. No i w tych nowych budynkach lekarski też ma trochę zajęć. Collegium pathologicum przeszło remont, collegium universum właśnie się remontuje (teraz sala wykładowa i zakład mikrobiologii). Nie jest źle Plusem jest to, że budynki kampusu są w odległości 10-15 minut piechotą. Jedynie parę klinik jest w innych szpitalach.

Też miałem dylemat między GUM i UMB. U mnie zadecydowały względy logistyczne (krótszy dojazd z Warszawy) i to, że w Białym miałem parę znajomych. No i Białystok to na pewno spokojniejsze i tańsze miasto.
pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: GUM czy UMB

Post autor: pyta nie błądzi »

Dla mnie tańszy byłby Gdańsk w skali roku, bo zapewne pójdę tam na niestacjonarne jak już, co mi da rok studiowania gratis (w razie niepoprawienia matury, nie daj Bóg!) w porównaniu do UMB.

Zasłyszałem opinię, że na GUMie wcale nie jest tak źle, jeśli przyłożysz się do ważniejszych przedmiotów systematyczną nauką. Z drugiej strony ktoś pisał, że te lżejsze przedmioty idą ciężko na GUMie (kompleks niższości katedr), a te lżejsze w Białymstoku nie są problemem.

Po wstępnym rozeznaniu śmiem stwierdzić, że bezpieczniej byłoby wybrać Białystok, jednak znając siebie, stawię czoło GUM Dziękuję za opinie o uczelniach i proszę o więcej
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: GUM czy UMB

Post autor: lith »

Na Gumedzie w ostatnich latach rzeczywiście się sporo remontuje. Większość budynków jest blisko siebie, ale oczywiście zdarza się, ze trzeba jechać gdzieś dalej. Przejście między budynkami to zazwyczaj kwestia maksymalnie kilku minut (na pomarańczowo zaznaczyłęm gumedowe)

Poza tym skupiskiem z tych budynków co pamiętam to:

Kod: Zaznacz cały

mapsengine.google.com/map/edit?mid=zrDBfjYUxqkA.k8D1JeZbqZik
A katedry wiadomo - różne są. W ogóle rozmawiając z ludźmi z innych uczelni odnoszę wrażenie, ze u nas większą uwagę przywiązuje sie do różnego rodzaju zasad, czy regulaminów. Wszystko jest oficjalnie, zasady są ustalane wcześniej itd. Oczywiście są tego zalety i wady.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości