Hemizygota.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Hemizygota.

Post autor: adgj »

Witam.

Ciężko mi zrozumieć pojęcie hemizygoty, czy moglibyście pomóc?

Samica ma chromosomy płci XX , a samiec XY.
Samica jest homo- lub hetero- zygotą ( bo nie wiemy czy allele są identyczne czy nie). Samiec zaś hemizygotą, bo te chromosomy nie są homologiczne?

Trochę się gubię.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Hemizygota.

Post autor: AnnaWP »

Samica ma dwa allele, nie wiemy, czy takie same, czy różne. Więc może być homozygotą lub heterozygotą.Dotyczy to np. genów związanych z daltonizmem, hemofilią, ale i wielu innych.

Samiec nie ma na Y tych alleli, w gruncie rzeczy jest tam głównie region związany z kodowaniem płci męskiej i wiem o dwóch malutkich genikach. Dlatego w odniesieniu do genów na X trudno mówić o homo czy heterozygotyczności, bo nie ma dwóch alleli, a tylko jeden.
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: Hemizygota.

Post autor: adgj »

No i już kapuję. Wieeelkie dzięki.

PS:
Z jakich książek się tego nauczyłaś lub z jakich korzystałaś, bo zalezy mi na dogłębnym rozpoznaniu tematu?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Hemizygota.

Post autor: AnnaWP »

Na którym etapie?
Na etapie okołomaturalnym polecam Villego. Co do samej genetyki, to pamiętam genetykę PWN, z serii krótkich wykładów.
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: Hemizygota.

Post autor: adgj »

Przygotowuje się do OB.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Hemizygota.

Post autor: AnnaWP »

Myślę, że wystarczy co do genetyki plus oczywiście podręczniki, ale co do OB to jest nawet osobny temat, dotyczący lektur, polecam poczytać forum.
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: Hemizygota.

Post autor: adgj »

OK dzięki.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości