Hipoteza, problem badawczy itd.

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
ema
Posty: 74
Rejestracja: 26 lis 2007, o 09:14

Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: ema »

Tak jak w temacie, czy ktoś mógłby mi napisać i wytłumaczyćłopatologicznie", najlepiej na przykładach jak stawia się, czym się od siebie różnią i jaką przyjmują formę

-hipoteza
-wniosek
-problem badawczy



pozdrawiam
shetanii
Posty: 226
Rejestracja: 25 lip 2007, o 23:19

Re: Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: shetanii »

Hipoteza:
Zdanie twierdzące, zakłada jedna z mozliwości uzyskania wyniku, najlepiej tą najbardziej prawdopodobną, nie burzącą porządku swiata itd
Stosunek płci w populacji kruków wynosi 1:1

Wniosek:
Jest potwierdzeniem lub zaprzeczeniem hipotezy, czyli
Stosunek płci w populacji kruków wynosi 1:1
Stosunek płci w populacji kruków nie wynosi 1:1
lub
Stosunek płci w populacji kruków wynosi 2:1

Problem badawczy:
Może byc to zdanie twierdzace ale lepiej układac pytające, wtedy sie trudno pomylić
Czy stosunek płci w populacji kruków wynosi 1:1?
Jaki jest stosunek płci w populacji kruków?
itd
ema
Posty: 74
Rejestracja: 26 lis 2007, o 09:14

Re: Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: ema »

Dziękuje bardzo za pomoc
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Doświadczenia

Post autor: BioDan »

Mam pewien problem, mianowicie nie wiem czym charakteryzują się te terminy:

-hipoteza
-wniosek
-cel doświadczenia
-problem badawczy

Mógłby mi ktoś to uzmysłowić? Aha i czym się różni np. zestaw kontrolny od zestawu doświadczalnego?


Proszę o wytłumaczenie. i jeśli ktoś ma pisać niemiłe rzeczy to lepiej żeby się w palca ugryzł
nxxx
Posty: 450
Rejestracja: 8 mar 2008, o 15:54

[Link] Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: nxxx »

tematy3/hipoteza-problem-badawczy-itd-v ... htm#103570

Z mojego zeszytu:

problem badawczy – formułuje się w formie zdania oznajmującego lub pytania
* wpływ temperatury otoczenia na częstotliwość pracy serca rozwielitek na minutę
* w jaki sposób temperatura otoczenia wpływa na częstotliwość racy serca rozwielitek?

Hipoteza to przypuszczenie, które sprawdza sie w doświadczeniu.

Wnioski płyną z obserwacji.

No i jeszcze cel to chyba np.Sprawdzenie wpływu czynnika x na y".

W dzialedoświadczenia z biologii jest dużó tematów z świetnie opracowaną hipotezą, problemem itd.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: ulala »

jaka bedzie hipoteza do tego problemu badawczego: w dosiadczeniu badano wplyw zanieczyszczenia pylowego powitrza na rozne gat. drzew iglastych i lisciastych, wystepujacych na danym terenie.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: Savok »

Po pierwsze to nie jest problem badawczy, bo ten brzmialbyjaki jest wplyw zanieczyszczenia pylowego powietrza na populacje drzew iglastych i lisciastych?", a hipoteza to stwierdzenie tego samego przed rozpoczeciem badan. Jesli napiszesz to zdanie jako zdanie twierdzace, to bedzie to hipoteza. Moim zdaniem przy tego typu doswiadczeniu nie mozna zakladac hipotezy, ale domyslam sie, ze pania od biologii malo to interesuje.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: ulala »

czy ja zapytalam jak brzmi generalnie hipoteza? chodzi mio ten konkretny przyklad. nie wiem czy mam sie tu odniesc do tego ktore drzewa za wrazliwsze na zanieczyszczenia czy ogolnie, ze zanieczyszczenia wplywaja negatywnie na rozwoj drzew.
Savok, przysięgam, że przepisałąm tak, jak brzmialo zadanie. a poza tym problem badawczy nie zawsze jest pytaniem
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: Medycyna Lwów »

widziałaś link? to sobie poczytaj, tam wszystko jest
Hipoteza to np.: Drzewa iglaste wykazują większą wrażliwość na zanieczyszczenia pyłowe niż liściaste.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: ulala »

a dlaczego nie: drzewa są wrażliwe na zanieczyszczenia pyłowe / zanieczyszczenia pyłowe wpływają ograniczająco na rozwój drzew
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: Medycyna Lwów »

skoro w problemie badawczym powiedziano ze drzewa iglaste i liściaste badano to w hipotezie trzeba sie do tego odnieść. Hipoteza nie musi być poprawna, bo to nią musimy sprawdzić, w toku doświadczenia. Tak jak proponujesz byłoby zbyt ogólnie.
flexible
Posty: 112
Rejestracja: 24 maja 2008, o 19:46

Re: Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: flexible »

ulala pisze:a dlaczego nie: drzewa są wrażliwe na zanieczyszczenia pyłowe / zanieczyszczenia pyłowe wpływają ograniczająco na rozwój drzew
To jest wniosek (wnioski).
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Hipoteza, problem badawczy itd.

Post autor: Medycyna Lwów »

to nie jest wniosek - wniosek wyciąga sie po przeprowadzeniu doświadczenia i z logicznie rzecz biorąc musi być prawdziwy. Wniosek moze brzmieć tak samo jak prawidłowo postawiona hipoteza
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości