Hydroliza

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
monika_93
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2016, o 15:05

Hydroliza

Post autor: monika_93 »

Potrzebuję wyjaśnienia mądrzy ludzie z waszej strony , pomóżcie proszę
Hydroliza soli SrCl2 - moim zdaniem odczyn tej soli jest kwasowy , a hydroliza kationowa. Równanie hydrolizy : (Sr2+) + 2H2OSr(OH)2+ (2H+) . W odpowiedzi podane jest ze jest to hydroliza zasadowa, wyjaśni mi ktoś dlaczego?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Hydroliza

Post autor: adamantan »

Odp.
Brak hydrolizy. Ogólnie sole mocnych kwasów i mocnych zasad nie hydrolizują. Co prawda w literaturze są publikowane dane na temat stałej hydrolizy uwodnionych kationów strontu, ale jej wartości nie powodują istotnych zmian pH.
monika_93
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2016, o 15:05

Re: konfiguracja elektronowa

Post autor: monika_93 »

Dziękuję Mam jeszcze pytanie z innej beczki i dotyczy ono konfiguracji elektronowych.
Z konfiguracji elektronowej atomu pierwiastka X wynika, że w tym atomie
* elektrony rozmieszczone są w 4 powłokach elektronowych
* elektrony walencyjne rozmieszczone są w dwóch powłokach elektronowych
* liczba elektronów walencyjnych sparowanych jest dwa razy większa od liczby elektronów niesparowanych
* liczba elektronów niesparowanych jest większa niż 1.

W odpowiedzi do tego zadania jest napisane że pierwiastkiem X jest Co.

A ja zastanawiam się czy może być to selen? Jego elektrony rozmieszczone są w 4 powłokach elektronowych. Jego konfiguracja elektronowa : 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10 4p4.
Konfiguracja elektronów walencyjnych dla selenu: 4s2 4p4. Po rozrysowaniu schematami klatkowymi konfiguracji walencyjnej wyszło mi, że liczba elektronów sparowanych wynosi 4 a niesparowanych 2, więc faktycznie warunki zadania byłyby spełnione. Więc czy popełniam gdzieś błąd , czy nie rozumiem czegoś , jeśli tak to bardzo proszę o wyjaśnienie, dlaczego tak nie może być i jedyną odpowiedzią prawidłową do tego zdania jest Co
pesel

Re: Hydroliza

Post autor: pesel »

monika_93 pisze:Konfiguracja elektronów walencyjnych dla selenu: 4s2 4p4
monika_93 pisze:elektrony walencyjne rozmieszczone są w dwóch powłokach elektronowych
Czyli jak tylko na czwartej to już nie na dwóch.
monika_93
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2016, o 15:05

konfiguracje

Post autor: monika_93 »

Czyli pomyliłam orbitale z powłokami . Serdecznie dziękuję
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości