I i II prawo Mendla

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
WitOoS
Posty: 1
Rejestracja: 16 gru 2016, o 00:02

I i II prawo Mendla

Post autor: WitOoS »

Wtam.
Nigdy nie miałem genetykiProsze o pomoc w rozwiązaniu tych 4 zadań., a na studiach mam mieć ja przez jeden semestr a mało co z niej rozumiem i prosze o pomoc.

1. Skrzyżowano jęczmień o kłosach zbitych i długich ościach z jęczmieniem o kłosach
normalnych i krótkich ościach. W pokoleniu F1 otrzymano wyłącznie rośliny o kłosach normalnych i krótkich ościach. W pokoleniu F2 otrzymano następujące rozszczepienie:
301 roślin o kłosach normalnych i długich ościach
92 rośliny o kłosach normalnych i krótkich ościach
97 roślin o kłosach zbitych i długich ościach
33 rośliny o kłosach zbitych i krótkich ościach
Podaj genotypy rodziców i pokolenia F1 .

2. Skrzyżowano roślinę jęczmienia o długich korzeniach i krótkich włośnikach z rośliną o korzeniach krótkich i długich włośnikach. W pokoleniu F1 wszystkie rośliny wykształcały długie korzenie z długimi włośnikami. Natomiast w pokoleniu F2 uzyskano następujące rozszczepienie:
262 roślin o korzeniach długich i włośnikach długich
82 roślin o korzeniach długich i włośnikach krótkich
93 rośliny o korzeniach krótkich i włośnikach długich
29 roślin o korzeniach krótkich i włośnikach krótkich
Podaj genotypy rodziców i pokolenia F1.

3. Skrzyżowano dwie rośliny pomidora, jedną o kwiatach czerwonych i łodydze owłosionej z rośliną o kwiatach żółtych i łodydze gładkiej. W F1 otrzymano rośliny o kwiatach czerwonych i łodydze owłosionej. Ustal genotypy rodziców, F1 i fenotypy F2, wyjaśnij sposób dziedziczenia tych cech. Z jaką częstotliwością należy oczekiwać w pokoleniu F2 roślin homozygotycznych o kwiatach czerwonych i łodydze gładkiej?

4. Skrzyżowano roślinę pomidora o pędach purpurowych z rośliną o pędach zielonych. W potomstwie otrzymano rośliny o pędach purpurowych. Następnie pokolenie F1 skrzyżowano testowo i otrzymano:
304 rośliny o pędach purpurowych
302 rośliny o pędach zielonych
Podaj genotypy rodziców, F1
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości