Identyfikacja

Fotograficzne zagadki przyrodnicze. Dodawaj zachęcające zdjęcia przyrodnicze do forum i zadaj merytoryczne pytanie do dyskusji
letyka
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2014, o 08:39

Identyfikacja

Post autor: letyka »

Witam, wczoraj trafił do mnie pisklak. Został znaleziony na boisku. W pobliżu nigdzie nie ma śladu gniazd, stąd przypuszczam, że jakieś dzieci mogły go zabrać z jakiegoś pola albo parku i przenieść na boisko. Wczoraj i dziś karmiłam go jajkiem, mniej więcej co 1,5-2h. Je i pije bez żadnych problemów, nie lata, próbuje skakać lecz problem jest taki, że ma coś z nóżką. Nie wiem czy jest złamana czy taki się urodził. Ma nadgarstek w drugą stronę przy czym jest to sztywne. Jakby zrośnięte złamanie (ale na to jest chyba za mały?) Dziś od 5 rano cały czas krzyczny, mam mu dawać jeść częściej? I najważniejsze, co to jest? Przepraszam za jakość zdjęć ale ptak się ciągle rusza, skacze i nie jestem w stanie zrobić mu dobrych zdjęć.
M94
Posty: 71
Rejestracja: 10 lut 2014, o 17:34

Re: Identyfikacja

Post autor: M94 »

Gdzieś czytałem na jakimś forum ornitologicznym że jak się znajdzie pisklaka należy zabrać go do weterynarza i on będzie wiedział co z nim zrobić dalej.
letyka
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2014, o 08:39

Re: Identyfikacja

Post autor: letyka »

Postanowiłam go zabrać do ptasiego azylu, tam się nim lepiej zajmą niedługo tam pojadę po powrocie napiszę co to za gatunek
M94
Posty: 71
Rejestracja: 10 lut 2014, o 17:34

Re: Identyfikacja

Post autor: M94 »

letyka pisze:Postanowiłam go zabrać do ptasiego azylu, tam się nim lepiej zajmą niedługo tam pojadę po powrocie napiszę co to za gatunek
I dobrze zrobiłaś tam się nim zajmą najlepiej
Alpina
Posty: 8
Rejestracja: 30 lip 2014, o 08:14

Re: Identyfikacja

Post autor: Alpina »

Ten pisklak wygląda na podlota kwiczoła.

Podloty to ptaki jeszcze nie w pełni wyrośnięte, o zbyt krótkich sterówkach i lotkach, by móc latać i samodzielnie zdobywać pożywienie. Przebywanie poza gniazdem jest u nich czymś absolutnie normalnym - gdy już się w nich nie mieszczą, opuszczają je. Oczywiście rodzice dalej się nimi zajmują, odnajdując potomka za pomocą nawoływania i karmią go.
Na przyszłość w takiej sytuacji przede wszystkim radziłabym pozostawić podloty ptaków tam, gdzie się je znalazło, chyba że ma się pewność co do tego, że są ranne czy chore. Czasem poprzez chęć pomocy można wyrządzić im więcej szkody niż pożytku. Żaden weterynarz nie zajmie się młodym lepiej, niż rodzic.
Justyna K
Posty: 36
Rejestracja: 3 lut 2008, o 14:44

Re: Identyfikacja

Post autor: Justyna K »

Maluch to na pewno drozd, ale według mnie raczej nie kwiczoł. O ile na zdjęciach kolory nie są mocno przekłamane w stronę pomarańczowego, to raczej będzie młody śpiewak. A jak go zidentyfikowali w azylu?
Alpina
Posty: 8
Rejestracja: 30 lip 2014, o 08:14

Re: Identyfikacja

Post autor: Alpina »

Co wg Ciebie nie pasuje tutaj do kwiczoła? Jasnoszara głowa odcina się wyraźnie od brązowego grzbietu, co już od razu wskazuje na ten gatunek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości