III ROK - LEKARSKI

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
witek_932
Posty: 142
Rejestracja: 25 mar 2011, o 14:37

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: witek_932 »

Wie ktoś czy na egzaminie z mikrobów na kompach wchodzi giełda na tróje ?
Ziomek123
Posty: 323
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 09:07

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: Ziomek123 »

witek_932 pisze:Wie ktoś czy na egzaminie z mikrobów na kompach wchodzi giełda na tróje ?
Niestety zmartwię cię, wchodzi na co najmniej 3,5
tomektbg1
Posty: 52
Rejestracja: 27 gru 2011, o 11:50

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: tomektbg1 »

Hej mam prosbe wiem ze podobne pytanie pojawialo sie juz wczesniej ale zadam je jeszcze raz zeby ulatwic to tez wiekszosci ludzi ktorzy beda szukali w najblizszym czasie takiej informacji. W jakie materialy i ksiazki radzilibyscie sie zaopatrzyc na 3 rok ? kupowac ksiazki skrypty opracowania ? na czym glownie sie bazuje i co polecacie, co wedlug Was lepiej kupic w ksiegarni i miec na pozniejsze lata a co lepiej kupic uzywane lub ksero ? Slyszalem ze na ksiazki za bardzo nie ma czasu i lepiej z jakis opracowan i skryptow korzystac a Wy jak radzicie ? Bylbym tez wdzieczny gdyby jakas osoba wypisala pokolei co nalezy miec i posiadac na 3 rok i napisala krotka charakterystyka jak dany przedmiot wyglada na 3 roku jakie sa zaliczenia i czy jest w miare w porzadku czy trzeba sie na nim spinac i czy sa z zaliczeniem jakies problemy

z gory dziekuje za pomoc pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: Lektom »

tomektbg1, baardzo dużo mądrych rzeczy napisał Ziomek123. Ale dla Twojego spokoju pozwoliłem sobie zaedytować trochę jego tekst i uaktualnić o nowe standardy

IMMUNOLOGIA - Gołąb, wydanie 2013 - my mielismy cwiczenia zblokowane (ok 7 pod rząd codziennie). Nauki dużo. Ja z książki praktycznie nie korzystałem, bo nie było czasu. Zresztą miałem tylko pdf.
MIKROBIOLOGIA - konspekty spokojnie wystarczą.
PEDIATRIA - skrypt Chlebnej-Sokół + prezentacje (ja ze skryptu nie korzystalem i nawet nie mialem)
CHIRURGIA - skrypt Narębskiego + prezentacje (ja ze skryptu nie korzystalem i nawet nie mialem)
INTERNA - zalezy od szpitala w ktorym bedzie sie mialo zajecia ale z reguly tylko prezentacje
PATOLOGIA - Stachura, Domagała - zalezy od asystenta, neiktorzy wymagaja kropka w kropke a innym wystarczą prezentacje.
FARMAKOLOGIA - Mutschler (duży lub kompendium)
GENETYKA - prezentacje.
PSYCHIATRIA - prezentacje
DIAGNOSTYKA - chyba nic ?

podsumowując: z książek to ja miałem patologie i farmakologię (ale z farmy to też mało korzystałem)). Reszta to pdfy.

Propedeutyki wyglądają z reguły tak, że zajęcia jednocześnie mają 2 grupy dziekańskie (24 osoby), na początku (czasem i na końcu) jest prelekcja dla wszystkich, potem są zajęcia na oddziale w grupach klinicznych po 6 osób, zazwyczaj podział alfabetyczny wg nazwisk. Wyjątkiem jest propedeutyka onkologii, gdzie zajęcia były w formie wykładu w CKD.
Propedeutyki są fajne i przyjemne.

Wykłady:
patologia - nieobowiązkowe, czasami bywały 3 osoby
farmakologia - obowiązkowe, ale zwykle bywala jedna osoba z grupy i wpisywala reszte
p. pediatrii - za wykłady są dodatkowe punkty do zaliczenia, warto mieć pieczątki, niektórych to uratowało
mikrobiologia - nie wiem nie chodziłem
immunologia - były bileciki na każdym wykładzie po 0,25 pkt ale dopiero po zdaniu zaliczenia także bez sensu

Ćwiczenia:
patologia - wszytko zależy od asystenta
farmakologia - jw.// u nas były wejściówki na każdych zajęciach, jak ktoś zaliczał to miał 0, jak nie -1 pkt do kolokwium, można było raz w roku zrobić prezentację i poprawić jedno -1, kolokwium z dwóch części: teoria i recepty, każdą trzeba zaliczyć oddzielnie + punkty ujemne. UWAGA ZMIANA W PORÓWNANIU Z POPRZEDNIMI LATAMI: WSZYSTKIE LEKI Z ROZPISKI NA PAMIĘĆ. NIE MOŻNA KORZYSTAĆ Z FARMINDEKSU. Na kolokwia w ciągu roku trzeba pamiętać wszystko: nazwy leków (w tym jakie na rynku występują dawki!), dawkowanie itd. Na ostatnim ze wszystkich leków można mieć jedynie INDEKS LEKÓW w którym są tylko nazwy leków i dawki (nic więcej ). W listopadzie jest też koło z recept magistralnych, które trzeba zdać na 100 %
propedeutyki - łatwe i przyjemne
genetyka - w zaleznosci od grupy, legendy na pewno już znasz.
immunologia - ciężko, ciężko, te wszystkie cząsteczki CD na leukocytach nadal śnią mi się w koszmarach

POWODZENIA!
justy91
Posty: 19
Rejestracja: 12 gru 2012, o 18:12

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: justy91 »

Co do Mutschlera to opłaca się i kompendium i podręcznik kupować? czy raczej zaopatrzyć się w jedno z dwóch?
wojtass
Posty: 250
Rejestracja: 2 sie 2009, o 20:27

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: wojtass »

miałem z biblioteki obie i tak: jeśli idziesz najmniejszą linią oporu to mały Mutshler i prezentacje z zajęć (tak robiłem w pierwszym semestrze i koła pisałem na 3,5), bardziej ambitnie duży Mutshler i prezentacje (drugi semestr i koła były na 4,5). i tak na zajęcia, natomiast na egzamin czy szybką powtórkę przed kołem to i tak bym polecał same prezentacje. a jeśli wybrać jedną z tych 2 książek to bym wybrał jednak małego
Awatar użytkownika
maniek93
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2012, o 11:45

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: maniek93 »

Czy na egzaminie na komputerach 2015 bardziej wchodziły pytania z Kostowskiego czy z Mutschlera? ra

wojtass
Posty: 250
Rejestracja: 2 sie 2009, o 20:27

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: wojtass »

bardziej to wchodziły z giełdy chociaż są ułożone z Kostowskiego, ale jego się nie da czytać, bierz Mutschlera, lepiej napisany i nie trzeba skakać po całej książce żeby przeczytać 1 temat na zajęcia, tylko jest dobrze poukładane.
soulcatcher
Posty: 6
Rejestracja: 5 sie 2015, o 17:47

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: soulcatcher »

hej:) jeśli chodzi o książki na 3 rok - warto mieć którąś z książek w wersji kolorowej (ze względu na przydatne schematy, rysunki itp) czy czarno-białe ksera wystarczają?
wojtass
Posty: 250
Rejestracja: 2 sie 2009, o 20:27

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: wojtass »

czarno białe mogą być
soulcatcher
Posty: 6
Rejestracja: 5 sie 2015, o 17:47

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: soulcatcher »

dzięki:)
Awatar użytkownika
Ajihat
Posty: 83
Rejestracja: 29 gru 2013, o 13:20

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: Ajihat »

A opłaca się kupować Szczeklika do interny?
wojtass
Posty: 250
Rejestracja: 2 sie 2009, o 20:27

Re: III ROK - LEKARSKI

Post autor: wojtass »

na III rok ogólnie nie, a jak bardzo chcesz to tylko małego - przydaje się czasem na diagnostyke
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości