III ROK

Medycyna w Warszawie
lily94

Re: III ROK

Post autor: lily94 » 13 wrz 2015, o 14:54

Dzięki za rady! :) Czyli lepiej zainwestować w Korbuta niż Katzunga? Z tego co widzę po sprzedających większość korzystała z Katazunga lub Mutschlera.

Awatar użytkownika
FretkaMD

Post autor: FretkaMD » 13 wrz 2015, o 18:24

lily94, nie znam tego Korbuta, a co do większości... to większość miała Katzunga lub Mutschlera, ale to czy z niego wiele korzystali to już inna historia :P

lily94

Post autor: lily94 » 15 wrz 2015, o 08:35

A czy patologia Robbinsa przejdzie starsze wydanie czy lepiej zaopatrzyć się w to najnowsze? :)

Awatar użytkownika
FretkaMD

Post autor: FretkaMD » 15 wrz 2015, o 09:55

przejdzie, ale kolokwia i egzamin są robione pod nowego. Jeśli się trafią jakieś aktualizacje to może być ciężko. No i podawane są zakresy stron do kolokwium i na zajęcia wg nowego, a rozdziały są zupełnie w innej kolejności w nowym.

czytowazne

Post autor: czytowazne » 16 wrz 2015, o 17:25

A jaki mniej więcej jest poziom kolokwiow zaliczeniowych po blokach np z parazytologii?

[ Post via Android ] Obrazek

Awatar użytkownika
FretkaMD

Post autor: FretkaMD » 16 wrz 2015, o 20:49

czytowazne, różnie. Po parazytach akurat jest poważne kolokwium. Dostajesz jednego pasożyta na kartce i musisz go opisać wg schematu (zdaje się zdroga zakażenia, stadium inwazyjne, objawy i coś tam jeszcze). Dodatkowo dostajesz przypadek "case", gdzie masz objawy pacjenta i wyniki badań i musisz napisac jakiego ma pasożyta. Potem jest zaliczenie praktyczne, 5 preparatów do rozpoznania, pod mikroskopem i makroskopowych. Trzeba rozpoznać wszystkie bez pomyłki, ale jak jednego nie wiesz to naprowadzają i pomagają.
Po bloku z zakazów zależy od asystenta, u mnie nie było kolokwium, wszyscy dostali "zal" w miejscu oceny, inni dostawali wszyscy 4 albo dopytywali na 5. Różnie, zależnie od grupy.

Z interny u mnie był test + historia choroby do napisania jednego pacjenta.

Z chirurgii jest opisówka, ale na podstawie ich prezentacji można dostać 5 - ja miałam na Lindleya. Po radiologii nie było w ogóle zaliczenia. Po pediatrii losujesz co masz zbadać i badasz to na dziecku opowiadając co robisz (uwaga są też rzeczy w stylu opukaj granice serca, więc wszystko się może trafić). Potem asystenci zadają swoje ulubione pytanka już bez dziecka i stawiają ocenę.
Medycyna katastrof-jakieś dwa pytanka, na podstawie jednej prezentacji.
Medycyna nuklearna - w zależności od szczęścia zaliczenia nie było wcale, albo maglowanie po kolei studentów głównie z tarczycy i ciąży.

Z genetyki z tego co pamiętam nie było zaliczenia.

Z mikrobiologii kolokwia bardzo proste, powtarzają się pytania między wydziałami. Na poprawce te same. Wystarczy ogarnąć prezentacje.

Generalnie kolokwia są bardzo przyjemne w porównaniu z tymi ustnymi odpytkami z biochemii :P

czytowazne

Post autor: czytowazne » 16 wrz 2015, o 21:09

Dzięki za obszerną odpowiedź! :)

Awatar użytkownika
akamaru173

Post autor: akamaru173 » 16 wrz 2015, o 22:27

A jak wyglądają kolokwia z farmakologii? Są ustne czy pisemne? Ciężko jest je zaliczyć? Czy słyszeliście może jakieś opinie o książce Farmakologia. Rang i Dale (ponoć tłumaczona przez pracowników z zakładu farmakologii WUM)?

Awatar użytkownika
FretkaMD

Post autor: FretkaMD » 17 wrz 2015, o 13:27

akamaru173, z farmakologii to jest ruletka zależna od woli zakładu :P
w tym roku były dwa kolokwia semestralne. Pierwsze było centralne, testowe dla wszystkich. Test był pozornie jednokrotnego wyboru, trudny przynajmniej dla mnie. Zaliczało chyba 50%+1pkt. Drugie kolokwium miało być ustne. Zależało to jednak od woli asystenta. Ja miałam ustne, większość grup pisemne testowe. Pytali się o największe pierdoły i wszystkie leki, które pominęło się w nauce, bo były jakieś nieważne albo wycofane. (dlaczego wycofane? brzmiało pytanie). Zdało to ustne 50% studentów. Ja nie umiałam jakoś super, ale zdałam na 3 w I terminie. Trochę strzelałam, trochę wiedziałam, trochę pytali z fizjologii i można było wywnioskować odpowiedź. Zależy u kogo się zdaje :) Do zdania wystarcza spokojnie wiedza z prezentacji (ale jakież one szczegółowe).

II termin raczej większość pozaliczała. Ci co zostali na III to oblali :P Nieliczni zostali na rozbójnika czyli kolokwium komisyjne ze wszystkich niezaliczonych kolokwiów, które ma być przed egzaminem na IV roku.

A o tej książce nie słyszałam.

lily94

Post autor: lily94 » 17 wrz 2015, o 16:02

Czy to prawda, że fartuchy po mikrobiologii są palone? :o

Awatar użytkownika
FretkaMD

Post autor: FretkaMD » 18 wrz 2015, o 13:24

Nie :D Nie pozwalają ich nosić codziennie, więc zostają w pracowni, ale po skończonym bloku bierze się je do domu. Jak chcesz to możesz sobie sama spalić :o

Awatar użytkownika
akamaru173

Post autor: akamaru173 » 19 wrz 2015, o 09:38

FretkaMD dzięki za obszerną odpowiedź ;) zaspokoiłaś moją ciekawość ;)

lily94

Post autor: lily94 » 23 wrz 2015, o 10:50

A czy potrzebna jest latarka diagnostyczna i jak wygląda sytuacja ze zmianą obuwia? :)

ODPOWIEDZ