III ROK

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: III ROK

Post autor: a_niap »

Jeszcze parę pytań

Z mikrobiologii zaliczenie pracowni oprócz tego że są te barwienia itp i diagnostyka/interpretacja jest jeszcze cos? Tzn jakas teoria do tego dochodzi? Wszystko sie zdaje u wlasnego asystenta?

Preparaty z patomorfologii - jak wyglada ich zaliczanie? Samemu sie ustawia pod mikroskopem i trzeba napisac lacinską i polską nazwe tego co sie widzi (wg rozpiski ktore są na zajęciach)? Wszystkie które byly na zajęciach mogą byc na tym kolokwium? Jest jakis prog ile trzeba miec dobrze zeby zdac czy po prostu wszystkie?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: III ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

ezg. praktyczny z mikrobiologii - barwienie, oglądanie pod mikroskopem + zestawy do omówienia lub opisania. generalnie trzeba miec nauczoną teorię z calego roku, bo jest dosłownie wszystko.

Z patomorfologii zalezy od asystenta. U mnie próg był 3/5 szkiełek - wyłacznie lacina.
nightrose
Posty: 16
Rejestracja: 27 sie 2010, o 18:20

Re: III ROK

Post autor: nightrose »

czy zaliczenia pracowni jest na ocenę?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: III ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

tak
nightrose
Posty: 16
Rejestracja: 27 sie 2010, o 18:20

Re: III ROK

Post autor: nightrose »

a z czego antybiotyki na farmę robiłeś? kostek? goodman? dzierżanowska?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: III ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

przede wszystkim materiały z zajęć (świetne były), poza tym Kostowski, ale w nim wielu rzeczy nie ma i sa błędy ( i to grube, więc ostrożnym trzeba być).
A z tych książek to na pewno dzierzanowska do antybiotyków jest najlepsza i na mikrobiologię i na farmakologie właściwie też.
nightrose
Posty: 16
Rejestracja: 27 sie 2010, o 18:20

Re: III ROK

Post autor: nightrose »

A możesz napisać coś więcej na temat egzaminów? np z pato? Czy są też te rozdziały, których nie było na zajęciach lub tylko częściowo np. choroby środowiskowe? Czy jest dużo nazw łacińskich, a jeśli tak to czy są to raczej te z preparatów?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: III ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

obowiązuje cały robbins + kruś - to czego nie było na ćwiczeniach było na seminariach lub wykładach. Pytania sa różne, nazwy łacińskie jak najabardziej - musisz znać nazwy wszytskich chorób, nie widzę innej możliwości.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: III ROK

Post autor: a_niap »

A czy wykłady nie ograniczają się do powtarzania Krusia?

Co do seminariów - to chyba też głównie to co w Robinsie z kolei, trudno żeby tam mówili nie wiadomo co i wymagali jeszcze z tego wiedzy od studentów, szczególnie że niektórym grupom różne seminaria przepadają ze względu na sekcje (a nie wszyscy asystenci udostepniają prezentacje).

Jeszcze pytanie o mikroby: na zaliczenie pracowni jest dwa dni potrzebne? W godzinach ćwiczen to wszystko? Bedzie jakas lista co właściwie obowiązuje (w sensie identyfikacja jakich testów, co do zrobienia moze sie trafic itp)?

Preparaty z histopato też się liczą jako kolokwium (w sensie że jest ocena) czy po prostu trzeba je zdac zeby zostac dopuszczonym do egzaminu?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: III ROK

Post autor: Medycyna Lwów »

pytanie jak dla mnie jest bez sensu - na czym opierają się wykłady, nie wiem bo nie chodziłem - natomiast robbins obowiązuje bezwzględnie cały + cała łacina, czego w Robbinsie jest mało (nie wyobrażam sobie jak potem lekarz nie rozumie rozpoznania hist.-pat., które czyta, stąd dziwią mnie takie głupie pytania)

Zaliczenie pracowni - u nas było 2 dni po 5 osób każdego dnia. Krąży jakaś nieoficjalna rozpiska, ale umieć trzeba właściwie całą mikrobiologię, bo oprócz części praktycznej jest odpowiedź ustna (ja byłem np. maglowany z antybiotyków). Najważniejsze i tak są wszelkie podłoża, e-testy, kiły itp.

Co do praktycznego z patomorfologii to też się to liczy do średniej z całego roku.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: III ROK

Post autor: a_niap »

Spokooojnie, nie pytałam co obowiązuje na patomorf, to jasne że jak są na zajęciach nazwy łacińskiej to trzeba je ogarniać

A to z wykładami było retoryczne, bo wykłady to dokładnie to co w ksiażce Krusia.

P.S. Z kim miałeś mikrobiologie?
BJustynaaa
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2011, o 10:23

Re: III ROK

Post autor: BJustynaaa »

Czy można mieć nieobecność na histopatologii i mikrobiologii? Wg przewodnika dydaktycznego obecność jest obowiązkowa, ale co zrobić jeśli ktoś ma np. dwa tygodnie zwolnienia lekarskiego? Czy to zależy od asystenta?
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: III ROK

Post autor: a_niap »

Na histopatologii wiele zalezy od asystenta. Wiekszosc sie zgadzało na jedną nieobecność w roku bez konsekwencji. Niektórzy respektowali zwolnienia lekarskie ale to na zasadzie nie bede robił problemów studentowi czyli kwestia asystenta. Z niektórymi sie mozna dogadac, ale są tez tacy co nawet nie warto zaczynac tematu.
Mozna odrobic z inna grupą w tym samym tygodniu tylko trzeba miec karte podpisaną od asystenta u ktorego sie bylo na zajeciach.

Na mikro trzeba miec wszystkie obecnosci, ale tu jest łatwo odrobic bo są dwie tury+zajęcia II Wl czyli nawet jak tydzien cie nie ma to w nastepnym tygodniu mozesz isc na zajecia i trafiasz na ten sam temat na ktorym cie nie bylo. Trzeba zglosci ze sie chce odrabiac zajecia wtedy przydzielają do asystenta i od niego bierze sie podpisaną kartke ze sie odrobilo i potem pokazuje swojemu asystentowi.

Zwolnienie lekarskie jak już chyba wiesz na WUMie nic nie dają.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości