Ilość snu

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Sajam
Posty: 2
Rejestracja: 1 paź 2009, o 22:10

Ilość snu

Post autor: Sajam »

Witam wszystkich. Od dawna ciekawi mnie, ile człowiek potrzebuje snu (na dobę) w celu pełnej regeneracji organizmu. Jak wiadomo, dla umysłu wystarcza kilka drzemek dziennie (sen polifazowy), ale dla ciała i fizjologi człowieka potrzeba pewnie więcej? Czy się mylę?
Orchidea
Posty: 168
Rejestracja: 14 sie 2009, o 23:27

Re: Ilość snu

Post autor: Orchidea »

To ogólnie zależy od oraganizmu i WIEKU przede wszystkim.Poza tym są ludzie - tzw."sowy",które lepiej funkcjonują w nocy,późnym wieczorem.
Noworodek,małe dziecko przesypia większą część doby.Dzieci,młodzież oraz dorośli potrzebują jakieś 7,8-9 h snu.A ludziom starszym,w podeszłym wieku często wystarcza sen-nawet do 4 h.Także wszystko zależy od ogólnych predyspozycji człowieka.Jeden oragnizm potrzebuje 8 h snu na regenarcję,a drugi znacznie mniej.Tak też mi się wydaje.
Sajam
Posty: 2
Rejestracja: 1 paź 2009, o 22:10

Re: Ilość snu

Post autor: Sajam »

A tak bardziej konkretnie - rozwijając wypowiedź zależy od organizmu - doda ktoś więcej? Od czego zależy, jak to ewentualnie sprawdzić?

I może się ktoś obeznany w temacie wypowiedzieć n.t. snu polifazowego? Czy organizmowi to wystarczy? ]
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Ilość snu

Post autor: Jakusz »

Orchidea pisze:A ludziom starszym,w podeszłym wieku często wystarcza sen-nawet do 4 h.Także wszystko zależy od ogólnych predyspozycji człowieka.Jeden oragnizm potrzebuje 8 h snu na regenarcję,a drugi znacznie mniej.Tak też mi się wydaje.
Moim zdaniem to troszkę mijasz się z prawdą. Wydaje mi się, że ludziom w podeszłym wieku potrzeba tyle samo snu ile młodszym ludziom (jeśli nie więcej), ale zaburzony jest (z uwagi na podeszły wiek) system regulacji dnia i nocy. Aktywność szyszynki spada gdyż następuje jej zwapnienie, zatem również ilość produkowanej melatoniny zmniejsza się. To powoduje, że ludzie w podeszłym wieku mają problem ze snem i śpią zbyt krótko względem potrzeb. Do tego mogą dochodzić inne elementy jak dodatkowe dolegliwości np. nadciśnienie, bóle głowy, czy inne powodujące trudności w zasypianiu i śnie.
Orchidea
Posty: 168
Rejestracja: 14 sie 2009, o 23:27

Re: Ilość snu

Post autor: Orchidea »

Nie wiem kto tu się mija z prawdą.Być może,że i ja-dlatego też napisałam pod koniec swojej wypowiedzi-"Tak też mi się wydaje".Może w tym co Ty piszesz też jest ileś prawdy.Piszę to co czytałam i słyszałam.I pewna prawda w tym jest.Ludziom starszym nie potrzeba aż tylu godzin snu co np. dziecku.Można to zauważyć w najbliższym otoczeniu-choćby też z doświadczenia babci i dziadka.I ogółem rzecz biorąc większości starszym ludziom może wystarczać kilka godzin snu.Jest to potwierdzone i raczej sprawdzone.Wiadomo,że są przypadki także inne-co jest kwestią organizmu i ogólnego zdrowia.A ,że z wiekiem problemy ze snem się mogą nasilać to chyba jasne i oczywiste.Choć też nie jest to regułą.
W starszym wieku zmniejsza się zapotrzebowanie na sen.
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: Ilość snu

Post autor: zdzisław »

Problem taki, że nie wiadomo co jest przyczyną a co skutkiem.
Faktem jest ze starsze osoby mniej śpią w nocy. Natomiast czy doliczając dzienne drzemki nie wiem czy nie wyjdzie te 6-9h na dobę.
Dane w wielu publikacjach jakie stwierdzają, tylko o tym, że u starszych ludzi średnia ilość godzin snu jest mniejsza niż w młodszej populacji. Czy to ile śpią jest korzystne dla fizjologii ciężko stwierdzić, ze względu na licznie dolegliwości jak i starzenie się organizmu.
Faktem jest, że w populacji osób starszych jest dość sporo zaburzeń snu - problemy z zasypianiem np. Jakość snu jest dużo niższa niż u młodszych osób.
Odpowiadając na pytania wczesniejsze - wydaje mi się, że nie da się funkcjonować na dłuższą metę drzęmiąc jedynie kilka razy po godzinie dziennie. Przędzej czy później jakoś to sie na psychice odciśnie.
Awatar użytkownika
PalmaKokosowa
Posty: 1116
Rejestracja: 21 lis 2008, o 13:29

Re: Ilość snu

Post autor: PalmaKokosowa »

A ja mam taki problem, że jestem zbyt senna. / O którejkolwiek się położę, to po kilku minutach już śpię, aż mnie ktoś nie obudzi. Na ogół o 20 już kleją mi się oczy i zasypiam na siedząco, a rano nie mogę wstać, na wakacjach było tak samo, spałam po 12h/dobę. Czym to może być spowodowane? To normalne, taki mam organizm"? Czy może to być jakieś schorzenie? Dodam, że kawa nic nie daje.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Ilość snu

Post autor: persil1991 »

cytując moją panią doktordojrzewanie
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Ilość snu

Post autor: yeast »

A ja mam taki problem, że jestem zbyt senna. /
Jesli to od niedawna, to polecam pogadac z lekarzem - nadmierna sennosc moze byc zwiazana z niektorymi chorobami, np. anemia.
Awatar użytkownika
PalmaKokosowa
Posty: 1116
Rejestracja: 21 lis 2008, o 13:29

Re: Ilość snu

Post autor: PalmaKokosowa »

niedawno miałam robione badania i nie mam ani anemii, ani cukrzycy /
może to i dojrzewanie usłyszałam też opinię, że to jesienna monotonia
póki co ratuję się Pluszem pamięć i koncentracja
xienka

Re: Ilość snu

Post autor: xienka »

może powtórz badanie cukru. ja miałam kiedyś robione na czczo i wyszło mi 127(!) potem trochę mniej aż zrobiłam krzywą cukrową w mojej okolicy i wyszło, że nie za dobrze ale potem drugie badanie były robione w Rzeszowie i wyszły ok Chociaż ja myślę, że to właśnie może dojrzewanie albo po prostu jesteś zmęczona też nauką a tak w ogóle to też jestem senna tak do 20 .
Awatar użytkownika
PalmaKokosowa
Posty: 1116
Rejestracja: 21 lis 2008, o 13:29

Re: Ilość snu

Post autor: PalmaKokosowa »

dzisiaj to już przesadziłam/ spałam. 13,5h! A wczoraj 12h/ nie wiem, co tu jest grane, dzisiaj, gdyby nie mama, to pewnie bym nadal spała, czy to może być jakaś choroba?
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Ilość snu

Post autor: godziasia »

może pogadaj z jakimś doktorem, bo to już faktycznie staje się trochę nienormalne, ja bardzo lubię spać, ale tyle to mi się chyba jeszcze nie zdarzyło
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości