informacji w ludzkim DNA więcej niż na wszystkich dyskach?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
michalsol
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2009, o 18:22

informacji w ludzkim DNA więcej niż na wszystkich dyskach?

Post autor: michalsol »

Witam.
Przeczytałem gdzieś, że informacji zapisanych w ludzkim genomie jednego człowieka jest więcej niż na wszystkich dyskach świata.
Nie było tam jednak żadnego wyjaśnienia, więc chciałbym się spytać czy to prawda.
W ludzkim genomie jest ok. 3 mld zasad, co nie jest moim zdaniem wystarczającą ilością żeby przebić wszystkie dyski.
Ktoś mógłby to wyjaśnić?
Dziękuję i pozdrawiam!

Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: informacji w ludzkim DNA więcej niż na wszystkich dyskach?

Post autor: malgosi35 »

Genom - Połowa tego co jest w każdej komórce.
Czyli *2 i *liczba komórek człowieka.
michalsol
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2009, o 18:22

Re: informacji w ludzkim DNA więcej niż na wszystkich dyskach?

Post autor: michalsol »

A dlaczego *liczba komórek?
Przecież większość komórek zawiera te same materiały genetyczne co inne komórki. Więc przy obliczaniu ilości informacji powinno się brać chyba pod uwagę tylko jedną komórkę.
Nie rozumiem też dlaczego *2.
Moglibyście bardziej wytłumaczyć?
Dziękuję i pozdrawiam.

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: informacji w ludzkim DNA więcej niż na wszystkich dyskach?

Post autor: AnnaWP »

Razy 2 bo jesteśmy diploidalni.

A co do liczby komórek, to zależy jak skonstruowano zdanie. Jeśli napisano, że w jednej komórce jest wiecej danych, to faktycznie liczba komórek nie ma znaczenia, jeśli napisali, że w ludzkim ciele - to brali pod uwagę liczbę komórek.

No i pytanie kiedy postawili taką tezę, ja przeczytałam podobny tekst w Ślepym zegarmistrzu", gdzie Rysiu pisze wyraźnie, że komputer, na jakim pisze, ma pojemność pamięci - uwaga 56 kB! To musiało być brdzo dawno. I tak - pisał o dysku zapisującym tekst i fragmentującym go, a nie o operacyjnej.

No i ostanie - tak naprawdę kod DNA nie jest binarny, a tetrarny", nie wiem jak to odmienić. Czyli zamiat 0/1 mamy odpowiednik 0/1/2/3, co daje znacznie większe możliwości kodowania danych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość