IV rok na WUMie

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: IV rok na WUMie

Post autor: a_niap »

Mnie sie wydaje że 3 rok jest gorszy niż IV ale może to kwestia tego, że na 3 roku było dużo zajęć bo nie dosc ze bloki (niby krótsze, no ale.) to jeszcze zajecia popoludniowe i mozna bylo isc na 7:30 na zajecia a konczyc 17:45. No i to że w maju tyle kolokwiów było. Na IV roku jest wszystko w miare rozłożone, konczysz blok jest kolokwium + po każdym semestrze kolokwium z farmy, w maju już nie ma takiego wszystkiego-naraz, jedyne co to się zbiera na sesje letnią bo 4 egzaminy (chyba ze naprawde wyrzucą diagnostyke to wtedy zostanie już 3 i bedzie jeszcze lepiej).

Ja najgorzej wspominam blok z dermatologi jeśli chodzi o przygotowywanie się na nastepny dzien na zajęcia i kolokwia.
I oczywiście blok z interny - to chyba najwięcej energii pochłania.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Medycyna Lwów »

tu się zgadzam, ale bardzo też ważne jaki się ma plan i jak rozłożone bloki, na jakich się trafi asystentów etc. stąd może być różnie. Dla mnie 3 i 4 rok były porównywalnie ciężkie, choć 4 może i bardziej, za to sesja najgorsza i tak jest na 5 roku.
BJustynaaa
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2011, o 10:23

Re: IV rok na WUMie

Post autor: BJustynaaa »

Tak, 3 był okropny pod względem czasu. I maj też mieliśmy straszny, bo jeszcze mieliśmy internę. Ale mojej grupie trafili się spoko asystenci i dlatego ten 3 rok przeleciał mi prawie bezboleśnie
Chyba akurat moja grupa nie będzie miała najszczęśliwszego planu, bo jeśli pani z dziekanatu znowu zrobi kopiuj-wklej z zeszłego roku, to na samym początku mamy diagnostykę i dermatologię, a w maju internę. I jeszcze te egzaminy dlatego się boję, bo jak już zauważyliście, może być dobrze, ale może być i strasznie jeśli się trafi super asystentów. A farmę mamy z panią S.G. i teraz na pewno będziemy mieli z nią kolokwium
Pan II WL
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2012, o 22:00

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Pan II WL »

a_niap pisze:
Diagnostyka - podobno bylismy ostatnim rocznikiem który miał z tego egzamin, ale jak coś to był najłatwiejszy - sporo bazówek się powtórzyło (pomimo ze oficjalnie mialo ich nie byc), pytania konkretne, chyba 5 albo nawet 4 osoby z calego WL nie zdały. Próg 50%+1
To chyba byłby jeden z pierwszych egzaminów w historii tej uczelni, który miałby zostać zlikwidowany.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Medycyna Lwów »

oj nie - egzamin z higieny i epidemiologii został zniesiony w latach 90. po zmianie kierownika (kiedyś to był ponoć jeszcze bardziej hardcorowy przedmiot).
Pan II WL
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2012, o 22:00

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Pan II WL »

Dlatego zaznaczyłem, że jeden z pierwszych.

A w ilość poprawek z części higienicznej jestem w stanie uwierzyć.

Czy w indeksie Higiena i Epidemiologia figurują jako dwa osobne wpisy tzn. oddzielnie Higiena z podpisem kierownika i oddzielnie Epidemiologia z podpisem drugiego kierownika czy jako Higiena i Epidemiologia"?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Medycyna Lwów »

oddzielnie, kiedyś być może były razem, nie wiem, wiem ze był z tego ciężki egzamin i ciężki szef
Pan II WL
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2012, o 22:00

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Pan II WL »

Jeszcze z tego co słyszałem likwidują egzamin z historii medycyny na II WL w najbliższym czasie. Ale to na marginesie odnośnie likwidowania egzaminów, bo to 3. rok.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: IV rok na WUMie

Post autor: a_niap »

Pan II WL pisze: Czy w indeksie Higiena i Epidemiologia figurują jako dwa osobne wpisy tzn. oddzielnie Higiena z podpisem kierownika i oddzielnie Epidemiologia z podpisem drugiego kierownika czy jako Higiena i Epidemiologia"?
Są oddzielnie i mają innych kierowników, ale sekretariat ten sam więc indeks zostawiasz w jednym miejscu
Freida
Posty: 17
Rejestracja: 12 sie 2012, o 11:57

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Freida »

hej. mam takie pytanie, czy te testy z patomorfologii co o nich wspominaliście można nabyc w anatomicum czy gdzies indziej i ile to kosztuje?

sorry ze pisze w temacie dla IV roku ale u mnie patomorfa sie rozbija na III i IV rok i jestem jeszcze przed egz.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: IV rok na WUMie

Post autor: a_niap »

Stare testy z ery Krusia są w anatomicum, z tych nowszych chyba się konczy na 2007 (?). Nie wiem ile kosztują, bo zwykle wszyscy kserują od siebie a nie z kiosku.

Pytania z lat 2010, 2011 i 2012 są tylko spisywane przez studentów, więc tego w anatomicum (póki co ) nie kupisz, ale są powszechnie dostępne (FB, chomik, krążą między grupami) w necie
Awatar użytkownika
maart
Posty: 92
Rejestracja: 25 cze 2009, o 14:25

Re: IV rok na WUMie

Post autor: maart »

hej hej
Mam takie pytanie - czy info na poprzednich stronach są nadal aktualne? Czy może coś się zmieniło na 4. roku?
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: IV rok na WUMie

Post autor: a_niap »

Z diagnostyki oficjalnie nie ma juz bazówek na egzaminie, ale warto je i tak ogarnąć bo się pojawiają. I próg to 50% albo 50%+1 w każdym razie mało. Nie zdało może 5 osob na roku. Aha i miało nie byc juz z tego egzaminu, ale jednak jest.

Psychiatria - u nas nie bylo mozliwosci zerówki, ale juz rok pozniej (czyli obecny czwarty rok) wrocila. Książka o której pisał kiedys Kaamil to psychiatria Jaremy i teoretycznie ona jest obowiązująca. Próg na egzaminie wysoki bo sie wiekszosc pytan powtarza i sami sobie studenci taki robią.

Z farmakologii nie ma takiego postrachu na komisach, znaczy wiekszosc zdaje te czerwcocwe super komisy (3 czy 4 termin), gorzej z tymi sierpniowymi (dla osob niedopuszczonych do czerwcowego egzaminu). Kaamil pisal ze u nich egzamin byl byl b. trudny, u nas juz sie uspokoili i sporo pytan sie powtorzylo. Duzo osob bylo tez zwolnionych ale to kwestia asystentow ze powtarzali pytania na kolokwiach Wiedza z farmakologii jest nieoceniona na internie Poprawka egzaminu ustna i mozna sie umowic na lipiec wiec ok, poza tym prof jest b. prostudencki wiec jak komus sie nie uda w lipcu to zaprasza na sesje poprawkowa i udaje ze studenta nie bylo a nie odrazu na komis.

otolaryngologia dziecieca - ta baza pytan o ktorej bylo to sa pytania z tylu skryptu - dokladnie te same pytania tylko trzeba samemu oarnac odpowiedzi na podstawie skryptu bo nie wszystkie z tych krazacych sa prawidlowe (ale na tyle prawidlowe ze wystarcza zeby zdac)

Med nuklearna - nuda, raczej nie puszczaja wczesniej. kolokwium formalnosc.

Pediatria na marszalkowskiej - kolokwium nie jest trudne - pytania na pisemny sie powtarzaja, są opracowane (chociaz nie polecam sie z tego uczyc bo jest tego duzo i wiekszosc niepotrzebne), sa znane wczesniej wiec sie mozna przygotowac - wiekszosc to zdaje (u nas 1 osoba bo sie w ogole nie przygotowywala tylko nie zdala). Praktyczne troche gorzej, zalezy na kogos sie trafi, wiekszosc przepuszcza ale sa i asystentki do ktorych sie biega po kilka razy i przy okazji odpytują z teorii i wiedzy którą ogolnie sie powinno posiadac (wg asystentek przynajmniej). Historia choroby do pisania - nie liczą tego jako kolokwium, raczej dla nauki (omawiają co jest nie tak i ewentualnie sie poprawia). Na dzialdowskiej faktycznie jest przyjemniej i nie ma takiej zabawy A do nauki to nie wiem co.

Do higieny wystarczy sie nauczyc opracowan pytan, ewentualnie skrypt jest w porzadku jak ktos woli czytac a nie na pamieć. Zalezy kto pilnuje, ale u nas juz nie bylo takiego rygoru jesli chodzi o sprawdzanie sciąg.

O dermatologii sie nie wypowiadam bo dla mnie caly ten blok to jedna wielka pomylka. Juz o tym gdzies pisalam ale powtorze - wbrew temu co mowili nam ludzie ze starszych lat, u nas duża czesc pytan sie powtorzyla na egzaminie, z tym ze wiekszosc co z tego ze znalismy pytania skoro nikt nie wiedzial jaka jest poprawna odpowiedz i czasem sie zdazalo ze kazdy mial inna wersje prawidlowej odpowiedzi i kazda potrafil uzasadnic (podobnie bylo na genetyce, z tym ze na egzaminie z genetyki pytania sie nie powtarzaja)

Na med rodzinnej trzeba pilnowac co gdzie i kiedy i wczesniej sie dopytywac w zakladzie czy aby na pewno tam bo organizacje mają kiepską (chyba ze sie cos zmienilo.). Szczegolnie przychodnie -pomimo tego ze sie zapisujemy na liscie i zostawiamy liste w zakladzie to i tak trzeba wczesniej dzwonic do danej przychodni i mowic ze sie przyjdzie (tak, dokladnie tak.taki żal.). Szczegolnie przychodnia na Białołęce (choc jesli ktos nie chce siedziec w przychodni to ma swoj plus bo dzwonisz wczesniej i umawiasz sie na jeden tylko dzien zamiast na dwa jak jest w planie )


Ja bym troche zmieniła opis interny, szczeólnie gastroenterologie - w moim roczniku to zupelnie inaczej wyglądało
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 8 gości