IV rok na WUMie

Medycyna w Warszawie
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 6088
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Medycyna Lwów » 1 lip 2013, o 23:27

nigdy o czymś takim nie słyszałem, plotki jak zwykle

kamilw7
Posty: 9
Rejestracja: 28 lip 2011, o 15:13

Re: IV rok na WUMie

Post autor: kamilw7 » 3 lip 2013, o 09:21

dziękuję za odpowiedź!

a jak wyglądają zajęcia na IV roku, te które nie są wspólne z I WL?

Pan II WL
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2012, o 22:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Pan II WL » 3 lip 2013, o 10:35

kamilw7 pisze:dziękuję za odpowiedź!

a jak wyglądają zajęcia na IV roku, te które nie są wspólne z I WL?
FARMAKOLOGIA Z TOKSYKOLOGIĄ
Zajęcia w formie takiej jak na 3. roku. Każdy asystent ma swoje seminaria. W tym roku można było się zapisywać na kolokwium wcześniej tj. zimowe jeszcze przed feriami bożonarodzeniowymi, a ostatnie przed majówką. Zdawalność kolokwium w semestrze zimowym stosunkowo niska - ok. 50-60% zdało w 1. terminie, w semestrze letnim ok. 80%. W semestrze letnim jest zaliczenie receptury i test z prawa farmaceutycznego oraz normalne kolokwium ustne. Zaliczenie receptury jest niezależne tj. jeśli ktoś nie zaliczy receptury, a zda kolokwium, to poprawia tylko recepturę etc.

Egzamin: Na ostatnim wykładzie prof. rozdał w tym roku zerówki ustne. Ze średniej ocen od tego roku nie można uzyskać zerówki. Średnio opłacalna. Oceny na egzaminie testowym w miarę dobre, nie zdało ok. 20-25 osób. Statystyki były lepsze niż w roku poprzednim kiedy nie zdało ponad 35% wydziału. Poprawka ustna u profesora z dosyć słabą zdawalnością. Sporo osób w ubiegłym roku wylądowało na egzaminie komisyjnym.

ORTOPEDIA Z TRAUMATOLOGIĄ ( 8:00 - 12:30 )
Pierwsze 3 dni są na Lindleya. Są seminaria i 2 razy zajęcia w poradniach oraz raz na oddziale. Od czwartku zajęcia odbywają się na Bródnie i dostaje się kartę do podbijania pieczątek. Trzeba zaliczyć SOR, poradnię i blok operacyjny. Każdego dnia odbywają się seminaria. Ostatniego dnia jest kolokwium składające się z 20 pytań testowych, większość je zdaje.

Egzamin: Na egzamin należy się zapisać w sekretariacie. Grupy, które mają zajęcia w semestrze zimowym mogą zdawać przez cały semestr letni, a pozostałe tydzień po zakończeniu bloku. Tak oczywiście jest, jeśli utrzymają egzamin ustny. W klinice jest lista 95 zagadnień obowiązujących na egzaminie. Czasami pytają na egzaminie czy kogoś coś szczególnie zainteresowało i może też o tym opowiedzieć. Oceny od 3,5 do 5,0, z przewagą 4,0.

CHOROBY WEWNĘTRZNE ( 8:30 - 12:45 )
Zajęcia odbywają się w Klinice Diabetologii i Endokrynologii na Bródnie, więc głównie pacjentów z cukrzycą albo zaburzeniami hormonalnymi się widzi. Pierwszy semestr to gastroenterologia i diabetologia. Drugi semestr to hematologia, nefrologia i endokrynologia. W środy o 12:00 odbywa się dodatkowe seminarium, które w semestrze zimowym dotyczy EKG, a w letnim RTG. W każdym semestrze obowiązuje historia choroby. Asystenci się zmieniają co semestr. Grupy kliniczne są spore, bo 5-6 osobowe. Kolokwium ustne się odbywa po zakończeniu 3 tygodni w semestrze zimowym i po 3 tygodniach w semestrze letnim. Większość osób nie ma problemów z zaliczeniem.

CHIRURGIA ( 8:20 - 13:00 )
Zajęcia odbywają się w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej na Bródnie.
Obowiązuje bezwzględna punktualność, 2 spóźnienia oznaczają konieczność odrabiania dyżuru 6-godzinnego. O 8:20 adiunkt sprawdza listę i w poniedziałki po sprawdzeniu listy jest seminarium, po którym jest obchód na oddziale z profesorem, a w pozostałe dni tygodnia idzie się na blok operacyjny albo do poradni, a od 11:00 odbywają się 2 seminaria. Jeśli ktoś asystuje przy operacji, która się przedłuży to jest zwolniony z seminarium. Po 3 tygodniach ostatniego dnia odbywa się kolokwium testowe 20 pytań, próg zaliczenia 70%. Od tego roku zmieniono bazę pytań i zdawalność spadła do około 50%, praktycznie w każdej grupie po 8-12 osób oblewało. Poprawka kolokwium ustna u kierownika pooddziału, z którym zazwyczaj ciężko się umówić.

PEDIATRIA ( 8:15-13:00 )
3 tygodnie, każdy tydzień w innej klinice:

I tydzień - Alergologia, zajęcia na oddziale i seminaria ( 11:30 - 13:00 ), rano wspólne zajęcia z I WL w sali wykładowej, studenci V roku przedstawiają przypadki kliniczne i profesor komentuje. Kolokwium nie ma.

II tydzień - Hematologia, mało zajęć na oddziale, w większości seminaria, ostatniego dnia test, większość osób zalicza. Obowiązuje podręcznik Kubickiej.

III tydzień - Endokrynologia, sporo zajęć na oddziale, każdy zobaczy pacjenta z niedoczynnością tarczycy, cukrzycą etc. Ostatniego dnia kolokwium ustne u asystenta prowadzącego. Większość nie ma z nim problemu. Obowiązuje podręcznik Kubickiej.

MEDYCYNA RODZINNA
Pierwszego dnia odbywa się seminarium. Następnego dnia każdy idzie do przychodni w której spędza 4 dni. Można odrobić zajęcia w przychodni wcześniej. Następnie grupa się umawia na omówienie zajęć w przychodni z profesorem. Na to omówienie przynosi się stronicowe sprawozdanie. Plan co ma się znaleźć w tym sprawozdaniu dają w zakładzie.

PROPEDEUTYKA GENETYKI
Są to zajęcia co I WL ma na 3. roku, tyle że oni mają 10 razy po 2,5 godziny, a na II WL jest 5 razy po 5 godzin, tudzież skomasowane w jednym tygodniu. Oprócz tego na II WL nie ma kolokwium zaliczeniowego po bloku. Wygląda to dosyć kuriozalnie, bo II WL 4. rok ma zajęcia wspólne z I WL 3. rokiem i w dniu kolokwium nagle II WL ma wyjść, bo I WL pisze kolokwium, mimo że de facto jest po takich samych zajęciach co II WL.

PROBLEMY UZALEŻNIEŃ
4 dni zajęć z psychologami i lekarzami z oddziału psychiatrii na Bródnie. Jeden w ośrodku w Zagórzu. Zaliczenie na obecność. Zajęcia średnio ciekawe.

ETYKA LEKARSKA
Zmienił się adiunkt i uznał, że należy podnieść rangę tego przedmiotu. Seminaria mają formę dyskusji i każdy przedstawia 1 casus. Pod koniec semestru odbywa się zaliczenie testowe - 24 pytania, próg zaliczenia 75%. Część pytań się powtarza. Na II WL około 20 osób nie zdało. Drugi termin również testowy. Komisyjny ustny.

MEDYCYNA KATASTROF
blok trwa 5 dni, zaliczenie jest w piątek, odbywa się w innym tygodniu niż medycyna ratunkowa

MEDYCYNA RATUNKOWA
zlikwidowano zaliczenie testowe, ćwiczy się ALS i BLS przez tydzień, w piątek jest zaliczenie ustno-praktyczne, które zalicza 95% osób

Zajęcia z:
1) DERMATOLOGIA Z WENEROLOGIĄ
2) EPIDEMIOLOGIA
3) GENETYKA KLINICZNA
4) HIGIENA
5) IMMUNOLOGIA
6) INFORMATYKA
identycznie jak na I WL.

kamilw7
Posty: 9
Rejestracja: 28 lip 2011, o 15:13

Re: IV rok na WUMie

Post autor: kamilw7 » 3 lip 2013, o 13:37

A w jakie ksiazki lub skrypty najlepiej się zaopatrzyc na ten rok II WL?

Pan II WL
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2012, o 22:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Pan II WL » 3 lip 2013, o 13:56

kamilw7 pisze:A w jakie ksiazki lub skrypty najlepiej się zaopatrzyc na ten rok II WL?
Farmakologia:
1. Goodman
2. Kostowski

Ortopedia:
1. Gaździk 1 tomowy wystarczy
2. ew. skrypt z I WL, ale w klinice Ortopedii II WL twierdzą, że jest słaby

Choroby Wewnętrzne:
- Mały Szczeklik

Pediatria:
- Kubicka

Chirurgia:
pytania do testu są z Małego Noszczyka, ale średnio się go czyta

Genetyka:
skrypt "Genetyka Medyczna" prof. Korniszewskiego

Medycyna Katastrof:
jest skrypt, można przejrzeć, nie warto kupować, ew. wypożyczyć w samoobsługowej na tydzień trwania bloku

Medycyna Ratunkowa:
wystarczą prezentacje

Etyka/Med. Rodzinna/Pr. Uzależnień
nic

Pozostałe przedmioty tj. na I WL.

kamilw7
Posty: 9
Rejestracja: 28 lip 2011, o 15:13

Re: IV rok na WUMie

Post autor: kamilw7 » 5 lip 2013, o 11:25

dziekuję za odpowiedz i informacje :)

BJustynaaa
Posty: 17
Rejestracja: 26 sie 2011, o 10:23
Lokalizacja: Wołomin

Re: IV rok na WUMie

Post autor: BJustynaaa » 17 lip 2013, o 14:51

Jestem właśnie po IV roku (I WL) i trochę więcej się jednak zmieniło ;)
Psychiatria - w tym roku próg na egzaminie był już ustalony z góry i wyniosił 65pkt na 100. Ale pytania się powtarzały i mało osób nie zdało. Jeśli chodzi o zerówkę, to zależało z jakim asystentem masz zajęcia, bo niektórzy nawet o niej nie wspomnieli, a inni często i gęsto wysyłali. Podobno bardzo fajna sprawa ta zerówka, ale niestety osobiście nie byłam ;)
Diagnostyka - w tym roku próg był ustalony na 61 pkt. Pytania z bazówek się powtarzają :)
Genetyka - próg 25 pkt na 50. W tym roku pytania się powtórzyły, więc warto robić testy! jak zwykle zresztą ;)
Farma - próg 48 na 100, z Gaussa. Poszła plotka, że będzie ustalony odgórnie na ok.55 pkt, ale okazało się to nieprawdą. Może za dużo osób nie zdałoby wtedy - nie wiem.
Dermatologia- zapewne czekają Was zmiany, ponieważ zmarł kierownik Kliniki. Wg mnie zajęcia nie były złe, ale zależy co komu się podoba ;) nawet obiecali, że od przyszłego roku udostępnią więcej materiałów... ;)

BJustynaaa
Posty: 17
Rejestracja: 26 sie 2011, o 10:23
Lokalizacja: Wołomin

Re: IV rok na WUMie

Post autor: BJustynaaa » 17 lip 2013, o 15:11

a jeśli chodzi o internę:
kardio - kolokwium ustne w tym roku, tyle że zależy do kogo się trafiło, większość stawiała 5 bez pytania, niektórzy ostro pytali, czy jak zwykle- trzeba mieć szczęście
gastro- tu tez się szczęście liczy, bo mój asystent nie podciągnął mi do marnej trójki, chociaż miałam bardzo dobrze napisaną historię choroby, a w innych grupach wszyscy dostawali 5, bo asystenci dawali ściągać. Doc K. - naprawdę bardzo miły Pan Doktor :)
endokryny - zgadzam się w zupełności :)
hematy - co do tego klucza, to nie wiem, czy był zły, ale po pierwsze test wielokrotnego wyboru bez podpowiedzi w stylu A:1,2,3 praw., później okazało się że na cały test 35 pytań, tylko w kilku trzeba było zaznaczyć więcej niż 1 odpowiedź. Test miał tylko 2 wersje, w pierwszym semestrze była pierwsza, w drugim sem. zmienili kilka pytań i już do końca roku test się powtarzał, więc ostatnie grupy były w stanie dostać z niego nawet 5.
Podsumowując, w moim roczniku tylko nieliczne osoby, które miały internę pod koniec roku, mogą ubiegać się o zwolnienie z testu, o czym jak zwykle zadecydował los ;)

Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 771
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50
Lokalizacja: Mazowsze

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Tomq » 24 lip 2013, o 11:10

Gaździk oznacza 'podstawy ortopedii i traumatologii n.r.' czy 'ortopedia i traumatologia', której są wersja jednotomowa i jakaś dwutomowa, ale nie dostrzegam pomiędzy nimi różnic? Ważne, żeby było nowe wydanie ortopedii i dermy?

Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1635
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: IV rok na WUMie

Post autor: a_niap » 24 lip 2013, o 12:26

Dermatologia nie musi byc nowa, wazne zeby miala rozdzial o chorobach wenerycznych (b.stare wydania nie maja, ale w biblio juz jest wiecej nowych i to nawet b.duzo ).
Z ortopedii chodzi o ortopedia i traumatologia-moze byc wydanie jedno lub dwutomowe, dwutomowe jest najnowsze ale nie wiem czym sie dokladnie roznia, zapewne niewiele i nie wiem ile tego w bibliotece jest. U nas nikt nie korzystal z dwutomowego chyba, jednotomowy wystarczał

[ Post via Android ] Obrazek

Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 6088
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Medycyna Lwów » 24 lip 2013, o 14:29

ja miałem 2tomowego i tak się na niewiele przydał, a przynajmniej był lżejszy.
A dermatologia powinna być nowa, bo są różnice - zwłaszcza w różnych niuansach patogenetycznych i leczeniu.

Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1635
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: IV rok na WUMie

Post autor: a_niap » 24 lip 2013, o 15:15

Kaamil pisze: A dermatologia powinna być nowa, bo są różnice - zwłaszcza w różnych niuansach patogenetycznych i leczeniu.
Moje zainteresowanie dermatologią i podejście do tego przedmiotu nie pozowoliło mi na zauważenie takich różnic :) Szczególnie to leczenie, jakoś wszędzie widziałam sterydy ;P

Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 771
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50
Lokalizacja: Mazowsze

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Tomq » 24 lip 2013, o 15:29

Dzięki. A czemu Gaździk niewiele się przydał?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość