jak bezpiecznie schudnąć?

Problemy odchudzania oraz utrzymywania odpowiedniej wagi ciała. Sprawdź jak być FIT, co jeść a czego unikać, jak dobierać dietę.
Rixa
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2006, o 14:10

jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: Rixa »

Słuchajcie, zastanawima się jak schudnąć i może pytanie wydaje się raczej banalne, to jednak dla mnie to spory problem. Chodzi mi oodchudzanie spokojne", żadnych szalonych diet czy głodówek. Przegladając stronki interenetowe znalazłam mnóstwo sposobów, które jednak wydaja się mi niebezpieczne dla zdrowia. W przeszłosci miałam kilka problemów zwiazanych ze źle prowadzonym odchudzaniem i nie chciałabym do nich wracać. Ja chiałabym żucić troszke tłuszczyku z ud i brzucha, jednak zalezy mi by zachować kobiece kształty. Czy zancie jakies ćwieczenia i diety, które pozwalą mi zrzucic zbędne kilogramy zachowująć odpowiednią talię?
Jestem osoba raczej aktywna fizycznie - jeżdżę konno dwa razy w tygodniu, grzecznie ćwicze na wf, no i piesek zapewnia mi odrobine ruchu na spacerach.
Problem polega jeszcze na tym, że jak próbuje stoswać diety zaraz kręci mi sie w głowie, poza tym jak przez dłuższy czas kombinuje z dietami to zaraz mam łamliwe włosy, paznokcie i brzydka cerę.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: anik »

Przede wszystkim nie stosuj żadnych diet-cud czy głodówek, to najgorsze co może być dla organizmu.

Musisz ograniczyć spożywanie cukrów prostych, które błyskawicznie są zamieniane na tkankę tłuszczową (czyli batoniki, cukierki, cukier odpadają). A oprócz tego powinnaś się odżywiać normalnie, tak jak robiłaś do tej pory, ale w mniejszych ilościach. Jak twierdzi moja p. profesor od fizjologii, należy posiłek podzielić na 4 części i jedną część odrzucić. Podobno dla organizmu tak jest najlepiej. No a poza tym wiadomo, dużo owoców, warzyw etc.
Rixa
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2006, o 14:10

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: Rixa »

Z reguły nie jem słodyczy (tylko na swieta jadłam ale juz przestaję)
a owoce?
zawsze mi wbijali do łepetyny że one maja mnóstwo cukrów prostych
A jakie ćwiczenia powinnam wykonywac?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: Savok »

Do tego co napisala Anik, szczegolnie do malego jedzenia sposob zeby nie byc glodnym
Jesz nie wiele, tak jak pisala Anik, ale czesciej. 4-5 razy dziennie. Ale wazne zeby to byly okreslone pory, czyli np sniadanie, tak jak wstajesz, o 11 kawa z jogurtem np, 13 lekki lunch, 16 nie za wielki obiad 19.30 max 20 mala kolacja. W ten sposob nie bedzieszjadla oczami
Na poczatku bedzie ciezko, ale po kilku dniach, zjesz ten jogurt, bedzie ci sie wydawalo, ze jeszcze bys cos zjadla. Jak nie zjesz, to za 10 minut sie zorientujesz ze juz nie jestes glodna. Twoj mozg dostanie cukru i przestanie krzyczyec o papu.

Poza tym mozesz zwiekszyc ilosc cwiczen. Napewno poranna i wieczorna gimnastyka dobrze zrobi. Do tego jakies cwiczenia na te partie ciala, ktore chcesz odchudzic. Za domowe obciazenie moga robic 2 tomy encyklopedii albo worek kartofli
Zapisz sie na basen. 1,5h plywania 2x w tygodniu skutecznie wycwiczy kazdy miesien w ciele. Jestes dziewczyna wiec pewnie nie chcesz moczyc wlosow, ale nurkowanie tez bardzo rozwija, wiec polecam.
No i jeszcze jedno. Sa to metodynaturalne", wiec nie spodziewaj sie bardzo widocznych efektow wczesniej niz za 3 miesiace
Wytrwalosc to podstawa
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: tin »

Co wy wiecie o odchudzaniu. Mam obecnie mało czasu, ale jak tylko znajde chwile to napisze wiecej.
Narazie kilka podstaw.

Nie wolno zmniejszyć Ci posiłków bardziej niż 300kcal od obliczonego dla Ciebie poziomu energetycznego(tu musisz podać troche więcej informacji ale to potem).
Jesli zmniejszysz bardziej to możesz byc pewna efektu jojo i zburzeń fizjologii organizmu.
Czyli ogólniej jesz mniej, ale niewiele.
Dalej. Tłuszcz jest spalany najlepiej na czczo rano(potem prawie wogóle). Czyli przed jedzeniem możesz zafundować sobie serie brzuszków.
Polecam tez basen(jak mógłbym inaczej ). Naprade jeśli chcesz zrzucic trochę tłuszczyku tu i tam to deska do reki i pływać. Efekt murowany(szybkość zależy od intensywności i czestotkliwości). Oczywiście tez nie przesadzaj. I musisz pić po basenie(ważne przy diecie-ale o tym później).
Pozatym musisz pamietac,że tłuszcze spalaja się ostatnie(teoretycznie proces ten może się zacząć nawet kilka godzin po rozpoczeciu aktywności fizycznej) dlatego lepiej zrobić żadziej dłuzszy trening niż forsować sie 15-minutowymi. Polecam długie spacery.
Do tego regularne posiłki, to ważne żeby nie podjadać. Organizm przyzwyczai sie do pory i tylko wtedy będzie głodny. I nie dziel na cztery, ale policz ile Ci potrzeba. Pozatym najważniejsze jest sniadanie. Lepiej zjeśc obfitsze śniadanie i obiad niz napychac się przed snem. Ale z drugiej strony nie jedz zbyt sycacych posiłków. Jesli sie przejesz to napewno coś się odłoży.

To tyle na razie, może trochę pomieszane, ale tyle miałem czasu. Niedługo dopisze cos jeszcze.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: anik »

tin pisze:Co wy wiecie o odchudzaniu.
Czy znalazłeś jakieś błędy merytoryczne w mojej czy Savoka wypowiedzi? Jeśli tak, to możemy podyskutować. Widzę, że uważasz się za eksperta w tej dziedzinie.
tin pisze:I nie dziel na cztery, ale policz ile Ci potrzeba
Więcej wyobraźni, pisząc o podziale posiłku miałam na myśli zmniejszenie każdego posiłku o 25% czyli innymi słowy zjadanie 75% tego, co ktoś je obecnie.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: tin »

Nie uwazam się za eksperta. Myśle, że wy niewiele o tym wiecie( i nie twierdze też, że nic).
Anik.Pozatym powinnaś raczej poczytac co inni maja do powiedzenia i skorzystać na tym, a nie obrażać się za cos czego nie powiedziałem.

Błędem merytorycznym jest chocby to dzielenie na 4. Jedząć 75% przy zapotrebowaniu 4000 odpada ci 1000 kcal, a wolno ci tylko 300 kcal obciąc. To jest zasada uzywana przez wszystkich dietetyków(nie licząc tych dietetykopodobnych zwolenników głodówek). Podyktowane jest to nie ich widzimisie, ale wieloma latami badań.
W bezpiecznej diecie ważne jest to żeby nie czuc się ciągle głodnym, bo nawet zepsuty humor i negatywne nastawienie moga wszytko popsuć.
Odradzam kofeinę(tą w kawie i w coli), powoduje ona wypłukiwanie potasu z organizmu oraz pobudzenie, które organizm wyruwnuje strata energii(i pojawia sie głud). Co do herbaty-gdzie tez jest kofeina-to ona jest wyjatkiem, gdyz stanowi mieszanke oczyszczającą i wspomagajaca przemianę materii(w tym przedewszystkim tłuszczy). A sam jogurt to duzo za mało na śniadanie(które jest najwazniejszym posiłkiem dnia) i stanowi baze energetyczna na cały dzień(inaczej zaczyna sie podjadanie). Ważne żeby było zrównoważone(nie będe tu pisał o takich rzeczach jak zmiana pieczywa na pełnoziarniste bo to chyba kazdy wie). I przypomne tu tylko, że nie wolno w czasie diety sie przejadać.

Coś jeszce później skrobne, bo przez ten bałagan przednoworoczny nie mam wiele czasu.
A jak są jakieś pytania to śmiało, no tyle napewno czas znajde.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: anik »

Tin, ja się wcale nie obrażam i wbrew pozorom przeczytałam to, co napisałeś. Moja uwaga dotyczyła Twojego zdaniaCo wy wiecie o odchudzaniu", wybacz, ale pisząc coś takiego dajesz do zrozumienia, że sam wszystko wiesz lepiej i oceniasz wiedzę innych po jednym poście. No ale nieważne, po prostu uważam, że pisanie takich tekstów jest trochę niestosowne i nie na miejscu.

W każdym bądź razie nadal będę broniła zdania mojej pani profesor.
tin pisze:Błędem merytorycznym jest chocby to dzielenie na 4. Jedząć 75% przy zapotrebowaniu 4000 odpada ci 1000 kcal, a wolno ci tylko 300 kcal obciąc.
A skąd te 4000, czy dziewczyna pracuje fizycznie? Średnie zapotrzebowanie młodej kobiety, nie pracującej fizycznie i prowadzącejnormalny tryb życia wynosi ok. 2500.
Czy możesz podać mi w takim razie publikacje naukowe tyczące się tych 300 kcal, których rzekomo przekroczyć nie mam prawa? Bo powołujesz się na wieloletnie badania, a ja mówiąc prawdę jeszcze nigdy o czymś takim nie słyszałam.
A teraz taka hipotetyczna sytuacja: Zakładamy, że mamy osobę z nadwagą. Odżywiającą się prawidłowo, jednak w zbyt wielkich ilościach. Dzienne zapotrzebowanie jej organizmu wynosi te 2500 kcal, natomiast osoba pochłania dajmy na to 4000 kcal. Zgodnie z Twoją teorią, powinna spożywać 3700 kcal. No i właśnie. nie robi to praktycznie żadnej różnicy. Po dłuższym czasie osoba straci na wadze, ale bardzo niewiele, ale jej waga nadal będzie zbyt duża.

BTW, kiedyś było takie powiedzenie:Sniadanie - zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, kolację oddaj wrogowi
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: Savok »

Dobra Tin, poniewaz troche nadinterpretowales to, co ja napisalem, zeby bylo jasne. Moj standardowy jadlospis ogolny:

7 rano sniadanie: jedna -dwie kromki ciemnego pieczywa z wedlina i serem, maly jogurt lub twaog (jesli jest), kawa z mlekiem

Drugie sniadanie 10-11: jogurt, czarna kawa

Obiad 13-14 normlanyrestauracyjny jednodaniowy, czasem wegetarianski lub salatka, zalezy od humoru.

kolo 17 zwykle wpada mi jakis wiekszy owoc w rece (pomarancza, duze jablko albo cos takiego)

kolo 20 kolacja, kromki ciemne, czasem prazona owsianka z herbata.

Jestem raczej roslym facetem raczej aktywnie zyjacym i jakos z taka dieta nie gloduje.
To by bylo tyl jesli chodzi o praktyke.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: tin »

Anik jak chcesz przytocze Ci inne zdania z forum do których ludzie jakoś się nie czepiaja.
Co do 4000 kcal to przykład był. Nie liczyłem jej zapotrzbowania kalorycznego więc nie wiem ile potrzbuje-mam za mało informacji żeby policzyć. A 300kcal mniej powinno być właśnie od tego zapotrzebowni kalorycznego, a nie tego co spozywa. Dosyć jasno to napisałem.
A informacje te czerpałem nie z księzek, ale z rozmów z moimi dietetykami(jak jeszce pływałem wyczynowo). Ale jak chcesz to ci poszukam-wiem gdzie.
Niemniej jednak ustepuje pola. Proszę bardzo pisz co uważasz skoro wiesz wiecej w tym zakresie.

Savok twoja dieta myślę, że spokojnie zaspokaja zapotrzebowanie kaloryczne twojego organizmu. Podczas odchudzania bardziej niż co jemy ważne jest ile jemy(choć to co jemy także jest ważne-bo np. należy ograniczyc tłuscze, nieprawdaż). Twoja dieta jet nawet dla niej dobra ale musi ustalic porcje jakie spożyje. Myśle tez, że nie jest to codzienne twoje jedzenie, bo ta monotonia odebrałaby ci apetyt. W diecie tez wazne są urozmaicenia, które zaspokajaja umysł.

Tyle. Od teraz milcze w tym temacie chyba, że czyjeś zycie zostanie zagrożone
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: anik »

tin pisze:Ale jak chcesz to ci poszukam-wiem gdzie.
Bardzo poproszę o źródła. Ale nie dlatego, żeby Cię sprawdzać, czy coś w tym stylu, bynajmniej. Po prostu ze zwykłej ciekawości i uzupełnienia braków w edukacji.
tin pisze:A 300kcal mniej powinno być właśnie od tego zapotrzebowni kalorycznego, a nie tego co spozywa. Dosyć jasno to napisałem.
W takim razie widzę, że się nie zrozumieliśmy, zarówno tutaj, jak i na samym początku.
tin pisze:Niemniej jednak ustepuje pola. Proszę bardzo pisz co uważasz skoro wiesz wiecej w tym zakresie.
Taa najlepiej się obrazić
jaa

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: jaa »

A jak ja w jednym dniu wstaje o 5 rano a w innym o 10 to o tych porach moge jesc sniadanie?bo tak do szkoly chodze i jak mam na pozniejsza godzine to chce sie wysapc i nie wiem czy to robi duza roznice?I jeszcze jedno jak bede jadla sniadanie rano i pozniej obiad k17 i kolacje ok 20 + cwiczenia + sauna(ten pas) to uda mi sie schudnac?
speranza3
Posty: 30
Rejestracja: 3 lis 2006, o 11:56

Re: jak bezpiecznie schudnąć?

Post autor: speranza3 »

a jak policzyć osbie to zapotrzebowanie energetyczne?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość