Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

I to chyba jest idealne rozwiązanie. Sprzedawca wysyła dość szybko, na pewno szybciej dotrze niż z Chin.
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

Poczyniłem kolejne eksperymenty związane z próbą określenia wysokości tuby, która zapewni ostrość na matrycy aparatu. Wnioski są następujące: precyzyjne określenie długości nie jest możliwe, można ją określić jedynie zgrubnie w zakresie plus/minus jeden milimetr należy zatem zastosować baader varilock z odpowienim zakresem regulacji, żeby precyzyjnie dostroić ostrość lub przejściówkę z dłuższym gwintem dającą możliwość dodawania cienkich podkładek i regulacji za ich pomocą długości tubusa.
Jeśli się mylę to poprawcie mnie proszę.

Jeśli zastosuję komplet trzech standardowych pierścieni pośrednich i oprę je bezpośrednio na wyjściu trzeciego toru bez żadnej przejściówki to jest mniej więcej ok z akcentem na mniej więcej.
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: homodelfinus »

Jak chcesz podam namiar na kolesia, który robił kiedyś w serwisie dla Jeny. Dorabia regulowane tubusy pod wiele systemów. Mi dorobił do eosa tak aby zachować parafokalność. całość wyszła coś koło 350 PLN. Surowe alu. Czernienie chyba coś koło 50 PLN. Dawno było i ja dałem do anodowania.
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

homodelfinus pisze:Jak chcesz podam namiar na kolesia, który robił kiedyś w serwisie dla Jeny. Dorabia regulowane tubusy pod wiele systemów. Mi dorobił do eosa tak aby zachować parafokalność. całość wyszła coś koło 350 PLN. Surowe alu. Czernienie chyba coś koło 50 PLN. Dawno było i ja dałem do anodowania.
Oczywiście, poproszę.
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: homodelfinus »

No i mi zrobił na okular projekcyjny. Łebski gość. Wiedza serwisowa masakra. Jak masz projekcję bezpośrednią to chyba najlepiej dać do tokarza. Zwykły komin właściwie dwa. Jeden wpuszczany w drugi i w tym szerszym dziurka i śruba blokująca W dolnym niech wytoczy downtail a na górnym m42. Kup przejściówkę m42/eos i masz piękny regulowany tubus.
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: homodelfinus »

Wal na priva.
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

Załączam rysunek (odręczny) wymyślonej przeze mnie foto tuby z regulacją wysokości. Założyłem, że zmierzona odległość ostrzenia (empirycznie) będzie się znajdować mniej więcej w połowie wykręconego gwintu. To da mi dość duży zakres dostrajania. Dodatkowa śruba umożliwi skontrowanie po ustawieniu. Myślę, że to rozwiązanie powinno się sprawdzić. Całość będzie wytoczona z aluminium i anodowana na czarno.
Załączniki
tuba.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

To co narysowales to dokladnie to co adapter Baader Varilock Osobiscie moje ulubione rozwiazanie, bardzo precyzyjnie pozwala ustawic parafokalnosc

Daj znac jak bedzie wytoczone i uwazam ze jak najbardziej warto mocno reklamowac czlowieka, ktory takie rzeczy robi.
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

Oczywiście wszystko pokażę. Sam jestem ciekaw jak to wszystko będzie działać, sądzę, że powinno być ok. Porozmawiam też z kim trzeba (robi to firma zajmująca się produkcją narzędzi a więc zaplecze techniczne mają odpowiednie) czy mogli by to robić i za ile.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Boguslaw »

Bardzo jestem ciekawy ceny?
Interesowałbym się tym przez Ciebie prezentowanym kompletem + druga dolna część z jaskółczym ogonem do PZO.
Może przy paru sztukach można będzie coś negocjować -)
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: jacekp-bio »

Boguslaw pisze:Bardzo jestem ciekawy ceny?
Interesowałbym się tym przez Ciebie prezentowanym kompletem + druga dolna część z jaskółczym ogonem do PZO.
Może przy paru sztukach można będzie coś negocjować -)
Podpinam się
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: homodelfinus »

Ja ma dokładnie taki patent tyle, że z kołnierzem do zamocowania mf-projektiv, który musi być chyba dokładnie ileś tam od matrycy. Chyba jednak zeiss zaleca stosowanie okularu przy projekcji?
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

Dopiero po rozmowie z wykonawcą będę mógł coś Wam napisać. Z tego co rozmawiałem wcześniej całość można wykonać z aluminium (konieczne anodowanie) lub z czarnego twardego, odpowiedniego do toczenia tworzywa sztucznego (nie trzeba anodować jest już czarne).

Ja robię zdjęcia bez okularu projekcyjnego, z ręki i ręcznym naciśnięciem spustu wychodzą bardzo przyzwoicie i w odpowiednim odwzorowaniu więc z okularu projekcyjnego rezygnuję. Zapewne poprawia to i owo w optyce i obraz byłby lepszy, do moich celów jest to niepotrzebne. W zasadzie musiałby być 1x bo ani obrazu nie trzeba pomniejszać ani powiększać, na zdjęciu obraz zajmuje tyle, że nie ma obwódki ale cała reszta pola widzenia (wykrojona do prostokąta) jest widoczna. Robiłem próby z okularami 3.2x, 6.5x i 12x. Wszystko wychodzi ok. Generalnie wykonuję zdjęcia struktur związanych z owadami więc takiej super mikrofotografii w dużych powiększeniach nie robiłem, sądzę jednak, że powiększenie nie ma tu znaczenia obraz rzucają obiektywy a głębia ostrości - wiadomo jak się rozkłada. Moim celem jest robienie zdjęć warstwowych, robiłem je już ale na nieporównanie gorszym sprzęcie. Z obecnym mikroskopem widzę ogromny progres jakościowy obrazu więc efekty też powinny być dużo lepsze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości