Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Dla APS-C szkło mikroskopowe już jest ograniczone dyfrakcyjnie. Dodawanie jakiegokolwiek powiększenia jest niepożądane dla aps-c, może mieć jakiś sens przy pełnej klatce lub większym formacie.

O DF poszlo tu:post892283.html#p892283
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: homodelfinus »

Dobrze byłoby przed anodowaniem zrobić od wewnętrznej strony drobny gwint. Mi tak ten pan zrobił twierdząc, że taki patent lepiej rozprasza wewnętrzne odbicia światła.
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: homodelfinus »

Zrobiłem porównanie okular vs bezpośrednia eos 50D. Ja widzę różnicę.
Załączniki
Bezposrednia.JPG
okular 4.JPG
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Rzep się świetnie sprawdza. Patent z gwintem też dobra rzecz.
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

Załączam zdjęcia zrobionego konwertera (wybaczcie jakość, znów z telefonu), idealnie można ustawić jednakową ostrość na lustrze i w okularach mikroskopu. Teraz z wypiekami na twarzy będę eksperymentował. Efektami i uwagami się podzielę.

Materiał do wykonania (ten kupiłem):
allegro 6614666781 trzeba kupić kawałek 20cm, 10cm wystarcza ale tokarka musi stabilnie trzymać materiał. Materiał jest czarny, bardzo twardy, przeznaczony do toczenia. Ryflowane zewnętrzne powierzchnie pozwalają wygodnie pokręcać gwint i ustawić tak jak potrzeba. Dzięki temu odpadł proces anodowania, kolor czarny w masie jest lepszy bo się nie zetrze i nie utleni.

Niestety firma, która to wykonała nie przyjmuje takich zleceń, mnie udało się tylko dlatego, że sąsiad tam pracuje. Zapytam go, czy udostępni rysunek który zrobił, wtedy wstawię go tu na forum do pobrania, trzeba będzie ewentualnie zmienić długość dopasowując do posiadanego sprzętu ale zasadnicze detale powinny być ok. Wszystko jest tam już odpowiednio zwymiarowane i uwzględnia grubość przejściówki M42=Canon.
Załączniki
IMG_20161209_195418.jpg
IMG_20161209_195442.jpg
IMG_20161209_195457.jpg
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

I pierwszy efekt. N=22, Picolay, parametry standardowe, zero kombinowania i obróbki (poza kadrowaniem).
Załączniki
test002.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Pickul »

Nieźle, gratuluje
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: closeitup »

pięknie. Co to N=22?
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

closeitup pisze:pięknie. Co to N=22?
22 zdjęcia do stacku.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Boguslaw »

GrzegorzB pisze:Zapytam go, czy udostępni rysunek który zrobił, wtedy wstawię go tu na forum do pobrania, trzeba będzie ewentualnie zmienić długość dopasowując do posiadanego sprzętu ale zasadnicze detale powinny być ok. Wszystko jest tam już odpowiednio zwymiarowane i uwzględnia grubość przejściówki M42=Canon.
Oby się udało z tym rysunkiem

Gdyby ktoś się przymierzał do wykonania/zamawiania konwertera, to proszę o kontakt na PW
Yans
Posty: 1
Rejestracja: 1 gru 2016, o 18:06

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Yans »

witam
mam szybkie pytanie, nabyłem MB-30 bino a chce podłaczyc mikroskop do mojej lustrzanki DSLR 70D, z tego co doczytałem najprostrzym rozwiazaniem byłoby pominiecie okularu i wykrecenie obiektywui bez posrednia projekcja z obiektywu mikroskopu na matryce - mniejsza ilosc szkła po drodze - miejsze aberacje ,dystorsje itp itd, chce sie upewnic czy TA: ebay.co.uk/itm/Microscope-T-Adapter-Camera-Adapter-M42x0-75-Thread-T2-Ring-for-Nikon-Cameras-/221943319041 przejsciówka bedzie dobra? czy może uinne rozwiazanie byłoby lepsze z uwagi na jakosc obrazu i powiekszenia? 70d oczywiscie ma live view i podnosi lusterko. Pozdrawiam
Załączniki
s-l1600.jpg
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

Załączam PDFa z rysunkiem technicznym. Rozmiar sprawdzony dla Zeiss Jenamed2 i Canon 600D ale można go zaadoptować do innych długości.
Załączniki
3tor_zeiss_canon.PDF
(22.39 KiB) Pobrany 124 razy
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Boguslaw »

Super, z podziękowaniami
Ciekawe co powie na ten temat tokarz z mojego miasteczka, ale wróci z wywczasów dopiero pod koniec stycznia.
Ponoć dobry fachowiec z dobrym sprzętem, ale bardzo niechętny takim superniskonakładowym produkcjom, bo tłucze grubszą/lepszą kasę na różnych firmowych zleceniach :-(
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości