Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: homodelfinus »

Czy jest możliwe osiągniecie parafokalności przy projekcji bezpośredniej na amplival-u. Próbowałem z marnym skutkiem. Na jenamed da się.
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: closeitup »

przepraszam za moze lamerskie pytanie, ale jak sie ustawia parafokalnosc w projekcji bezposredniej i jak sprawdzic, ze to jest to co chcialo sie ustawic?
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

homodelfinus pisze:Czy jest możliwe osiągniecie parafokalności przy projekcji bezpośredniej na amplival-u. Próbowałem z marnym skutkiem. Na jenamed da się.
Jakie masz trino i szkła?
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: homodelfinus »

Trino od amplival/ergaval a szkła apo zeiss jena.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: kazub30 »

Chciałbym podpiąć lustrzankę canon eos 500d do mikroskopu delta opical evolution trino plan, czy lepiej podłączyć do nasadki trino czy użyć projekcji bezpośredniej?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Projekcja bezposrednia to znaczy ze pomiedzy obiektywem a matryca aparatu nie ma dodatkowej optyki. Czyli nie to samo co bezposrednie zamontowanie aparatu na korpusie mikroskopu.

Na poczatku podlaczylbym do nasadki tri, na zasadzie projekcji bezposredniej (czyli z adapterami bez szkla). Montaz bez nasadki to dosc uciazliwa w uzytkowaniu sprawa Choc w ostatecznosci (za malo swiatla) moze sie przydac. Delta ma 50/50 dla foto co przy niektorych technikach jest za malo.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Pickul »

Jeżeli chcesz podłączyć lustrzankę do trzeciego toru na Delcie EV100, to będziesz krótko mówiąc niezadowolony".
ZA MAŁO ŚWIATŁA !
Nasadka z podziałem 50/50 - porażka.
Projekcja bezpośrednia to również podłączenie do trzeciego toru tyle, że bez optyki pośredniej.
Projekcja bezpośrednia - światło zbierane jest na matryce aparatu prosto z obiektywu bez szkiełek (soczewek) po drodze.
Delta sprzedaje adapter do lustrzanek, miałem go jakiś czas, sprzedałem za 1/5 ceny, nadaje się co najwyżej
na wycior do lufy. Zostaje tylko jasne pole, przy wysokim ISO.

Pisałem posta nie widząc poprzedniego planapo, ale wychodzi na to samo
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

zawsze dwa punkty widzenia na jedna rzecz

Ja mialem 50/50 w Moticu - dawalo rade do sporej czesci rzeczy (UFG i inne takie ktore zabieraly swiatlo). Na poczatek da rade, docelowo - nie polecam takiej nasadki. Mozna bawic sie jeszcze w wzmocnienie zrodla swiatla.

Jesli juz koniecznie ten adapter do lustrzanek to szukaj gdzies na chinskim ebayu - bedzie dzo taniej za to samo Podobnie jak przedmowca - nie polecam go.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: kazub30 »

Gdym ustawił lustrzankę korpusie mikroskopu bez nasadki byłoby lepiej czy gorzej?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Sprawdz. Akurat przetestowanie tego rozwiazania nie wymaga zachodu, a jednoczesnie zobaczysz jak Ci sie w ten sposob pracuje.

Przy projekcji bezposredniej bedzie bez roznicy dla jakosci pozostaje kwestia ewentualnej winiety - do sprawdzenia.
adamex
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, o 20:46

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: adamex »

Witam kolegów z forum,

Mam pytanie, posiadam Olympusa BX50 z trójtorową nasadką U-TR30. Przymierzam się do zakupu DSLR, nie wiem jeszcze czy APC czy Full Frame. Podczas moich testów na gołym oku, mam o to taki problem. Jak mam ostrość na okularach to na wyjściu photo nie ma w ogóle obrazu na jakiejkolwiek wysokości. Obraz na porcie photo pokazuje się, jak przybliżę preparat bardzo blisko do obiektywu, wtedy tracę obraz na okularach.
Jak dodam do portu photo eyepiece PE 2.5x to bez problemu mogę uzyskać parafokalność na okularach i photo. Co może być nie tak? Obiektyw jakiego uzywam to 20x UIS2 Uplan FL

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Jak dodam do portu photo eyepiece PE 2.5x to bez problemu mogę uzyskać parafokalność na okularach i photo.
Bo dlugosc komina jest pod to obliczona.
Jak mam ostrość na okularach to na wyjściu photo nie ma w ogóle obrazu na jakiejkolwiek wysokości.
Bez okularu projekcyjnego ta wysokosc jest inna bo masz projekcje bezposrednia i sukasz wysokosci zmieniajac wysokosc na ktorej jest aparat. Najczesciej jest to wyraznie nizej niz fabryczny kominek bez okularu projekcyjnego. Zdemontuj go, skombinuj jakas rure (nawet z rlki od papieru toaletowego) i wtedy szukaj
adamex
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, o 20:46

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: adamex »

Właśnie sprawdzałem bez komina, jak miałem idealną ostrość na okularach to nawet jak oko przyłożyłem do samego dołu wyjścia photo to nie ma tam obrazu. Dopiero jak zmniejsze odległość pomiędzy preparatem a obiektywe o 0.5mm to wtedy mam ostrość na photo ale na okularach już nie. Working Distance tego obiektywu to 2.1mm na okularach, na photo wydaje być się 1.6mm Nie wiem czy tłumacze to w dobry sposób? Czy w waszych mikroskopach jak ustawicie ostrość na okularach to gołym okiem też macie ostrość na photo?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości