Jak udowodnić/wykazać, że DNA ma introny i eksony?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Caroline756
Posty: 2
Rejestracja: 7 sty 2018, o 13:15

Jak udowodnić/wykazać, że DNA ma introny i eksony?

Post autor: Caroline756 »

Witam, potrzebna mi pomoc z pytaniem: Jak udowodnić/wykazać, że DNA ma introny i eksony?
Oczywiście wiem, że podczas splicingu z pre-mRNA wycinane są introny i otrzymujemy mRNA składający się wyłącznie z eksonów, ale jak np. mając konkretną sekwencję DNA jednego genu udowodnić, że zawiera w sobie fragmenty kodujące i niekodujące? Nie mam pojęcia jaką metodą można byłoby to zrobić
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Jak udowodnić/wykazać, że DNA ma introny i eksony?

Post autor: kliop »

Mnie na szybko przyszło do głowy coś takiego:
Jeśli masz sekwencję DNA genu, to wiesz, ile jest tam nukleotydów i ile łańcuch polipeptydowy powinien mieć aminokwasów (liczba nukleotydów / 3) - ilość aminokwasów teoretyczna. Ilość rzeczywistą można wyznaczyć za pomocą np. degradacji Edmana (może jest lepsza metoda?), a następnie porównać z teoretyczną i jeśli jest różnica, to znaczy, że DNA zawierało fragmenty niekodujące.
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Jak udowodnić/wykazać, że DNA ma introny i eksony?

Post autor: kliop »

Niestety nie uwzględnia to obróbki posttranslacyjnej łańcucha.
Awatar użytkownika
SarCadar
Posty: 52
Rejestracja: 11 wrz 2011, o 10:33

Re: Jak udowodnić/wykazać, że DNA ma introny i eksony?

Post autor: SarCadar »

To było udowodnione bardzo prostym doświadczeniem, chyba z publikacji w latach 1975-1980 - wystarczyła hybrydyzacja mRNA z DNA, a później obserwacja pod mikroskopem elektronowym. W takim wypadku DNA tworzyło pętle tam gdzie były w jego strukturze introny - później to pocięto restryktazami, żeby sprawdzić długość odcinków i okazało się, że DNA jest dłuższe od RNA.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości