Jak zmusić roślinę do kwitnienia?

Forum ogrodnicze poświęcone uprawie roślin, znajdziesz tu odpowiedzi na większość pytań i problemów związanych z ogrodnictwem.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Jak zmusić roślinę do kwitnienia?

Post autor: Adax82 »

Witam - mam nadzieję, że trafiłem tutaj w dobre ręce".
Zauważyłem, że wiele kwiatowych roślin doniczkowych - przy sprzedaży - jest w stanie kwitnienia, mimo że są to bardzo młode osobniki: ledwo dwa listki a kwiat okazały. Potem trzymam te rośliny rok i dwa i trzy, a tu jak z kamienia - ani myśli kwitnąć ponownie. Podejrzewam, że hodowcy stosują tu jakieś hormony, które wymuszają wchodzenie rośliny w stan kwitnienia, dlatego w warunkach domowych nie chcą one zakwitnąć ponownie.
Mam storczyka z rodzaju Paphiopedilum ( odmiana wielkokwiatowa ) - kwitł tylko jak go nabyłem. Teraz mimo, że rośnie jak chwast", jest przynajmniej 10 razy większy, wręcz olbrzymi - to ani myśli zakwitnąć.
Podobnie mam Cymbidium ( taki z wielkokwiatowych ) - jak go kupowałem miał 2 bulwy. Teraz ma ich 11, równie dorodne, ale o kwitnieniu nie myśli.
Na działce mam Tulipanowca amerykańskiego drzewo ma 25 lat ale nigdy nie zakwitło.
Powiedzcie co o tym myślicie? A może są jakieś dostępne substancje chemiczne do pobudzania kwitnienia?
Co do moich roślin to na pewno nie brakuje im dobrego podłoża ani właściwego nawożenia, ale to nic nie daje.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Jak zmusić roślinę do kwitnienia?

Post autor: DMchemik »

po pierwsze kupowane rośliny są uprawiane w innych warunkach niz mieszkaniowe. Rośliny kwitną przede wszystkim w swoim naturalnym środowisku, a w domowym zaciszu daleko im do takiego. Do tego trzeba dodać, że rośliny kwitnące uprawiane na sprzedaż w fazie bujnego kwitnienia są poddawane tzw. pędzeniu. Taka roślina kwitnie intensywnie w momencie sprzedaży, ale marnieje po przekwitnięciu a nawet jest na tyle wyczerpana, że potrafi zginąć. Żeby pobudzić roślinę do kwitnienia trzeba wiedzieć w jakich warunkach rośnie. Istotne będą zmiany temperatury w cyklu dobowym czy rocznym oraz odpowiednia wilgotność i długość dnia. Są rośliny dnia krótkiego - kwitną gdy dzień trwa poniże 12 godzin i dnia długiego, zaburzenie tego cyklu, nawet przez żarówkę czy uliczną latarnię może skutkować tym, że roślina nigdy nie zakwitnie lub kwitnie rzadko i krótko.
Kacperek
Posty: 274
Rejestracja: 23 mar 2013, o 18:05

Re: Jak zmusić roślinę do kwitnienia?

Post autor: Kacperek »

Za kwitnienie odpowiedzialny jest fitohormon Giberelina, wiem, że jest używany do pobudzenia kwitnienia, ale nie mam pojęcia jak się nazywa jakiś specyfik, pewnie będą dostępne w lepszych kwiaciarniach.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Jak zmusić roślinę do kwitnienia?

Post autor: Adax82 »

Kacperek, i DMchemik, dzięki za wskazówki

DMchemiku, nim zakochałem się w chemii, to moją pierwszą miłością, która została do dziś, są rośliny ozdobne. Mam sporą kolekcję ozdobnych drzew liściastych i iglastych - poluję na odmiany rzadko spotykane. Przez mój ogród przewinęło się jakieś 200 odmian tulipanów, tyleż odmian lilii i mnóstwo innych ciekawostek, włącznie z Pleione, Bletilla czy Cypripedium.
W domu to głównie storczyki. W przeciwieństwie do poprzednio wymienionych mam storczyka Gongora Galatea - ten kwitnie obficie i regularnie i z początkowych 5 bulw mam ich ok. 50. Nie traktuje go ani lepiej ani gorzej. Oczywiście znam te wszystkie niuanse w uprawie roślin, ale jak widać nie do końca opanowałem to.
p.s. Jak wkleić zdjęcie - bo widzę, że tak prosto z dysku to nie idzie. Zamieściłbym parę zdjęć z moich okazów.
Kacperek
Posty: 274
Rejestracja: 23 mar 2013, o 18:05

Re: Jak zmusić roślinę do kwitnienia?

Post autor: Kacperek »

Zdjęcia dodajemy tylko i wyłącznie w formie załącznika, bezpośrednio na forum. Przed dodaniem posta należy poczekać na załadowanie załącznika.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Jak zmusić roślinę do kwitnienia?

Post autor: Adax82 »

Kacperek,
Próba wklejenia zdjęcia:
1.jpg
chyba wyszło dobrze !
KingaMoris
Posty: 1
Rejestracja: 4 sie 2017, o 15:32

Re: Jak zmusić roślinę do kwitnienia?

Post autor: KingaMoris »

W przypadku wielu roślin domowych doniczkowych aby pobudzić je do kwitnienia wystarczy na jakiś czas je wstawiać do pomieszczenia o niższej temperaturze np. wystawiać na noc na balkon. Oczywiście nie w zimie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości