Jakie śmieci segregować ?

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
RedFoX
Posty: 258
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:19

Jakie śmieci segregować ?

Post autor: RedFoX »

Ostatnio dowiedziałem się, że śmieci, które Polacy wkładają do specjalnych koszy (na papier, szkło itp.) są później wyrzucane na. normalne wysypiska śmieci. Pamiętam, że to ponoć dlatego, że nie ma kto te śmieci układać, czy jakoś tak. Pytam więc: jaki jest sens ustawiania tych koszy na ulicach? Dlaczego dzieje się tak, jak się dzieje? Kto za to odpowiada? Co można zrobić, żeby zmienić tą żałosną sytuację?
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: tzw. "recycling"..

Post autor: Iwus »

RedFoX pisze:Kto za to odpowiada? Co można zrobić, żeby zmienić tą żałosną sytuację?
Za to odpowaiada gmina,
Zmieni się i to mam nadzieję że wkrótce,pomnieważ UE wymaga od nas aby coraz mniej odpadów trafiała na składowisko
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

Re: tzw. "recycling"..

Post autor: Ewita »

RedFox, wiesz dlaczego tak sie dzieje? Bo polacy, nawet jesli juz segregują, to i tak robią to źle. Nie wiedzą, że do szkła nie należy wrzucać żarówek, okien, luster, do tworzyw sztucznych folii i butelek po oleju, a do makulatory kartonow po mleku itp. Śmieci, które są nibyposegregowane tak naprawde takie nie są.
RedFoX
Posty: 258
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:19

Re: tzw. "recycling"..

Post autor: RedFoX »

I ktoś potem teźle posegregowane śmieci oddziela?
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: tzw. "recycling"..

Post autor: jillian »

to zależy od składowiska śmieci
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: tzw. "recycling"..

Post autor: Iwus »

RedFoX pisze:I ktoś potem teźle posegregowane śmieci oddziela?
tak,taki jest obowiązek według ustawy dlatego najczęściej oddaje się odpady w plastkiowych przezroczystych workach.
W innych krajach to własnie własciciel odpowiada za stan worka,jeśli trafią tam inne odpady musi ponieśc kare.Miejmy nadzieje,że wkrótce będzie tak też u nas
jillian pisze:to zależy od składowiska śmieci
niekoniecznie,przecież posegregowane odpady nigdy nie trafiają na składowisko.To co jest zle posegregowane to tzw balast wykorzystywany jest on w zależności od rodzaju tego materiału ,częsc z nich kieruje się na składowisko.
Awatar użytkownika
jillian
Posty: 334
Rejestracja: 20 lis 2006, o 15:10

Re: tzw. "recycling"..

Post autor: jillian »

byc może
byłam kiedys na wysypisku smieci w Żywcu i akuratnie tam segregacja śmieci była obok wysypiska
Belleteyn
Posty: 114
Rejestracja: 19 kwie 2007, o 15:34

Re: tzw. "recycling"..

Post autor: Belleteyn »

Mnie po prostu szlag trafia, kiedy widzę, że przyjeżdża śmieciarka i wszystko- z oromnego kontenera i z kolorowych śmietników w których sie segreguje, przerzuca do jednego zsypu. Ludzie nie są ślepi, widzą co sie dzieje i w takiej sytuacji uważają segregacje za stratę czasu i energii. Wcale sie im nie dziwię.
Do kogo mozna to zgłosić aby coś się zmieniło?
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: tzw. "recycling"..

Post autor: Iwus »

przyjeżdża śmieciarka i wszystko- z oromnego kontenera i z kolorowych śmietników w których sie segreguje, przerzuca do jednego zsypu
niezupełnie do jednego,są to kontenery wielokomorowe i każdy materiał trafia do innej przegródki
Belleteyn
Posty: 114
Rejestracja: 19 kwie 2007, o 15:34

Re: tzw. "recycling"..

Post autor: Belleteyn »

Jesteś tego pewna? Jeśli tak to bardzo dobrze, ale w takim razie w jednej śmieciarce muszą być 4 przegrody- na zawartość 3 pojemników z posegregowanymi śmieciami i czwatą na te pomieszane. Jakoś mi się nie chce wierzyć, że tak jest .
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: tzw. "recycling"..

Post autor: Iwus »

Nie moge odpowiadac za wszystkie śmieciarki na terenie kraju,bo przepisy przepisami a firma i tak robi to co chce.wiadome jest ze dla mieszkańców śmieciarki są uciązliwe ze wzgledu na hałas dlatego lepiej jak przyjedzie jedna i zabierze to wszystko,powinna byc wielokomorowa ale nie zawsze musi tak być .Najgorsze jest to,że nie ma monitoringu odpadów i taka śmieciarka może sobie pojechać nawet i 300 km.
O stan gospodarki odpadami odpowiada gmian,jesli chcesz złożyć zażalenie to zgłoś się do gminy,w każdej gminie powinien byc specjalista od odpadów i on ma obowiązek udzielić ci informacji.
Prawda jest taka że nawet teposegregowane odpady trzeba jescze raz segregować ręcznie więc wiele firm woli wrzucać wszystko do jednej śmieciarki.Dziwne ale prawdziwe

W warszawie za źle posegregowane odpady właściciel może dostać nawet 500 zł mandatu od straży miejskiej,jak to jest w praktyce to nie wiem
QbaN

Selektywna zbiórka odpadów

Post autor: QbaN »

Witam, jestem tu nowy i od razu proszę o pomoc.
Mianowicie zbieram informację do raportu, którego chcę przygotować:
W jaki sposób dotrzeć do ludności małomiastowej w kwestii poprawy ochrony środowiska oraz co robić aby rozwinąć selektywną zbiórkę odpadów.

Jeśli jest ktoś, kto jest mi w stanie pomóc- bardzo bym o to prosił, liczy sie krótka, zwięzła odpowiedz.
Dziękuję
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Selektywna zbiórka odpadów

Post autor: Iwus »

każda gmina ma obowiązek opracowac plan gospodarki odpadami,wiele z nich taki plan umieszcza na stronie internetowej,na pewno znajdziesz tam wiele wskazówek.

Selektywną zbiórkę odpadów wymusza na nas UE i dostosowanie naszego prawa do prawa UE,przeczyraj ustawę o odpadach.

Dotzeć do ludności małomiastowej możesz dotrzeć tylko przez edukację ekologiczną i organoizowanie szeregu akcji ekologicznych(np akcjai ty posadź swoje drzewo")
Ustawienie kontenerów na segregację odpadów leży w kwestii gminy,więc tutaj należy szukać rozwiązań z zakresu segregacji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości