jeszcze raz crossing over :(

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
szczyglasta
Posty: 75
Rejestracja: 29 mar 2009, o 12:24

jeszcze raz crossing over :(

Post autor: szczyglasta »

Jeśli chodzi o zmienność rekombinacyjną i proces crossing- over który zachodzi między chromosomami homologicznymi : to nie wiem czy on zachodzi pomiędzy dwoma chromosomami homologicznymi np kobiety, w wyniku powstaja 4 chromatydy i kazda trafia do innej komorki jajowej tak jakby aż komórka ta uzbiera 23 chromatydy i co powstaną z nich chromosomy i bedzie gameta

czy crossing over zachodzi miedzy chromosomem ojca a chromosomem homologicznym matki dając w wyniiku chromosom dziecka ? bo tak nam to rozrysowala biologiczka! a dla mnie to nie logiczne, myslalam ze crossing over zachodzi miedyz wlasnymi chromosomami?

chodzi mi o to ze proces rozumiem ale nie mam pojecia miedzy czym a czym zachodzi i co z niego wynika oprocz tego ze chromatydy pekaja i zamieniaja sie polowa materialu genetycznegolt? gdzie on konkretnie zachodzi i co z niego wynika , tylko powstanie gamet? i tylko u kobiety? czy u mezczyzny tez? czy moze miedzy ich chromosomami ?


Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: jeszcze raz crossing over :(

Post autor: Marcin_skc »

crossing over zachodzi miedzy własnymi chromosomami homologicznymi. Czyli osobno u matki, osobno u ojca.

Crossing over zachodzi w pachytenie profazy pierwszego podziału mejotycznego, zachodzi między chromatydami niesiostrzanymi chromosomów homologicznych.

Jest ono źródłem zmienności rekombinacyjnej, podobnie jak losowe rozchodzenie się chromosomów w czasie anafazy I mejozy, czy lososwe łączenie się gamet.
Dzięki crossing over powstaje chromosom, który nie występował wcześniej w materiale genetycznym rodzica.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: jeszcze raz crossing over :(

Post autor: malgosi35 »

szczyglasta pisze:czy crossing over zachodzi miedzy chromosomem ojca a chromosomem homologicznym matki dając w wyniiku chromosom dziecka
Między chromosomem matki i ojca osoby która się rozmnaża. Czyli z punktu widzenia dziecka będą rekombinowały chromosomy jego dziadków w komórkach jednegoz jego rodziców
GrzecznyMisio
Posty: 52
Rejestracja: 22 lis 2008, o 22:22

Re: jeszcze raz crossing over :(

Post autor: GrzecznyMisio »

Swoją drogą, czy chromosom Y bierze udział w procesie c-o na tym krótkim odcinku, z którym koniuguje z chromosomem X?
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: jeszcze raz crossing over :(

Post autor: Marcin_skc »

GrzecznyMisio pisze:Swoją drogą, czy chromosom Y bierze udział w procesie c-o na tym krótkim odcinku, z którym koniuguje z chromosomem X?
Nie zachodzi
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: jeszcze raz crossing over :(

Post autor: Padre Morf »

Zachodzi jak najbardziej ]
GrzecznyMisio
Posty: 52
Rejestracja: 22 lis 2008, o 22:22

Re: jeszcze raz crossing over :(

Post autor: GrzecznyMisio »

Więc ostatecznie jak jest?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: jeszcze raz crossing over :(

Post autor: Padre Morf »

Zachodzi ]
Stąd też biorą się panowie XX i panie XY ]
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: jeszcze raz crossing over :(

Post autor: Marcin_skc »

Morfeusz pisze:Zachodzi ]
Stąd też biorą się panowie XX i panie XY ]
To prosze o dowód na to.

Z tego co ja wiem, to człowiek majacy chromosomy XX moze być mężczyzną jeśli ma na jednym z chromosomów X gen SRY, który się tam znalazł na skutek translokacji, a nie c.o. (wg jedność i różnorodność PWN)

Z kolei kobiety XY, to tacy ludzie których receptory są mało wrażliwe na działanie androgenów.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

[Link] crossing over

Post autor: Padre Morf »


To prosze o dowód na to.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC79676/
chociażby.
Z tego co ja wiem, to człowiek majacy chromosomy XX moze być mężczyzną jeśli ma na jednym z chromosomów X gen SRY, który się tam znalazł na skutek translokacji, a nie c.o. (wg jedność i różnorodność PWN)

Gen SRY znajduje się zaraz w sąsiedztwie rejonu PAR1.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/article ... figure/F1/
W związku z tym jeśli crossing-over w rejonach pseudoautosomalnych pójdzie nieco za daleko może dojść do przeniesienia genu SRY na chromosom X. Powstaje wtedy chromosom oznaczany jako X^SRY i Y(-).
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

[Link] jeszcze raz crossing over :(

Post autor: Marcin_skc »

Z tego linka: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC79676/

podaj konkretny fragemnt który potwierdza to co mówisz, bo nie chce mi się wszystkiego czytać i tłumaczyć.

cytuje:
Schematic representation of the Y chromosome. Genes in the two pseudoautosomal regions (PAR1 and PAR2) as well as those in the nonrecombining Y region (NRY) are illustrated.

Jasno ze schematu wynika ze SRY jest w rejonie nie ulegajacym rekombinacjom, wiec to co napisałeś:

W związku z tym jeśli crossing-over w rejonach pseudoautosomalnych pójdzie nieco za daleko może dojść do przeniesienia genu SRY na chromosom X. Powstaje wtedy chromosom oznaczany jako X^SRY i Y(-).

To towja interperetacja, która nie ma potwierdzenia w tekscie.

Tak jak napisałem takie przeniesienie moze mieć miejsce w wyniku translokacji a nie c.o.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: jeszcze raz crossing over :(

Post autor: Padre Morf »



To towja interperetacja, która nie ma potwierdzenia w tekscie.

w tym konkretnym tekście nie - wkleiłem ten konkretny link ze względu na mapę chromosomu Y.

tu masz po polsku - opadnie Ci tłumaczenie z angielskiego.
To, że gen SRY odpowiada za rozwój płci męskiej ustalono badając osobniki męskie i żeńskie u których doszło do głębokiego crossing-ocer wykraczającego poza region pseudoautosomalny. Gen SRY leży blisko granicy regionu PAR. Przy nieprawidłowościach podczas mejozy (głęboki cross-over) może dojść do przeniesienia fragmentu Y zawierającego gen SRY na chromosom X.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: jeszcze raz crossing over :(

Post autor: Marcin_skc »

No i teraz jest w porządku, trochę dziwne ze PWN nie uwzglednił tego, ale w róznych źródłach są różne informację. Trzeba bylo od razu podac konkretne źrodło i fragment.

Myślę ze rozprawa na ten temat jest zakończona.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości