Jod z jodyny

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Awatar użytkownika
maciej12398
Posty: 19
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:16

Jod z jodyny

Post autor: maciej12398 »

Witam,
Próbowałem otrzymać jod z jodyny dodając HCl i H2O2 do niej, dodałem jednak za dużo kwasu i nic się nie wytrąciło, do tego dodałem trochę NaOH, roztwór zciemniał i wytracił się biały osad, reakcja była bardzo egzotermiczna, po dodaniu kolejnej porcji zasady osad rozpuścił się, 9W9UH9MQ53Wtworząc roztwór o barwie slomkowo-żółtej, a i gaz spalał się z trzeskiem. Ma ktoś może pojęcie co tu się stało, i jak mógłbym odzyskać z nadmiaru HCl ten jod?
Pozdrawiam. Dawno mnie tu nie było

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Jod z jodyny

Post autor: adamantan »

Jak dodałeś NaOH do jodyny to zaszła próba jodoformowa i już po Twoim jodzie (po większej części jodu). Aby najsprawniej odzyskać jod z jodyny należałoby odparować etanol a następnie przesublimować stałą pozostałość. Następnie na stałą pozostałość (KI) podziałać rozc. HCl + H2O2, odparować (powoli, aby jod nie sublimował), a następnie przesublimować.
W warunkach domowych raczej odpadają metody ekstrakcyjne (palność rozpuszczalników).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość